İç AnadoluSivasYurtiçi Gezilerimiz

Divriği Ulu Camii Gezi Rehberi – Divriği Ulu Cami Nerede?

Sivas Gezilecek Yerler

Ahmet Şah ve eşi Turan Melek tarafından Darüşşifası ile birlikte yaptırılan, İslam mimarisinin başyapıtlarından  sayılan Divriği Ulu Camii gezi rehberi hakkında gelin daha ayrıntılı bilgi edinelim.

Divriği Ulu Camii Nerede?

Divriği Ulu Camii, Sivas’ın Divriği ilçesine bağlıdır. Sivas şehir merkezi ile arasındaki mesafe 173 kilometredir. Aracınızla yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Sivas şehir merkezinden ilçeye ulaşacaksınız. Demiryolu ile de şehir merkezi ile Divriği’den belirlenen saatlerde ulaşım mevcut. Daha detaylı bilgi için TCDD internet sitesine göz atabilirsiniz.

Toplu taşıma kullanarak da merkezden Divriği’ye ulaşmanız oldukça basit. Ayrıca Sivas; Ordu, Tokat, Erzincan, Giresun, Yozgat, Malatya, Kayseri ve Kahramanmaraş ile komşu olduğundan Divriği Ulu Camii gezi rehberi tamamlandıktan sonra komşu şehirleri de kolayca ziyaret edebilirsiniz. Giresun ve Ordu, Sivas şehir merkezine yaklaşık 290 km uzaklıktalar.

Divriği Ulu Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, dönemin önde gelenlerinden Ahmet Şah ve Ahmet Şah’ın eşi olan Turan Melek’in emriyle yaptırılmıştır. Görkemli camii iki kubbeden ve kendine bitişik bir hastaneden oluşmaktadır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan camii ve darüşşifası, geleneksel Anadolu taş işçiliği örneklerini ortaya koymaktadır.

Bu camii; mimar Ahlatlı Hürremşah’ın eseri olup, dışarıdan baktığınızda sade bir yapı gibi gözükse de kendinde ve darüşşifasında yer alan her kapının ne kadar benzersiz olduğunu Divriği Ulu Camii gezi rehberi kapsamında çok net göreceksiniz. Darüşşifa Taç Kapısı, Cami Kuzey Taç Kapısı, Cami Batı Taç Kapısı ve Şah Mahfili Taç Kapısı misafirlerin dikkatini oldukça çekmekte.

Süslemelerine ve planına bakıldığında İslam mimarisinde bir eşi daha olmayan bu camii ve darüşşifasının orta bölümü bir ışık kubbesi ile örtülmüştür. Darüşşifanın avlusunda bulunan havuzdaki fazla suyun daireler şeklinde tahliye edilmesi, buradaki hastaların su yöntemi ile tedavi edilmesi ise ilginçtir.

Daha da ilginç olanı ise; camiinin giriş kapısında, özellikle ikindi vakti gölgelerle beliren insan siluetidir. Mimar Ahlatlı Hürremşah’ı Evliya Çelebi’nin de övdüğü ve beliren gölgenin Kur’an okuyan bir adam olduğu bilinmektedir.

divriği ulu camii gölgeli adam

Divriği Ulu Camii Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ortalama yıllık sıcaklığı 8.1 derece olan Sivas’ı ziyaret etmek için bahar ya da yaz mevsimi daha uygundur. Kış tatili tercih ediyorsanız ise sıcaklıkların iyice düştüğü kış aylarında gezinizi planlayabilirsiniz.

İlkbaharda Divriği Ulu Camii gezi rehberi planınızı hayata geçirecekseniz; karasal iklim özelliklerini taşıyan Sivas’ın en yağışlı dönemine denk geleceğinizi unutmadan hazırlık yapmalı ve yağmura karşı hazırlıklı olmalısınız. Kış mevsiminde gidecekseniz, kışları kar yağışının neredeyse 4-5 ay sürdüğünü ve geceleri soğuk olduğunu bilerek mont, ayakkabı vb. Seçimi yapmalısınız.

Divriği Ulu Camii Gezisi Yaparken Ne Yenir?

Divriği’deki geziniz sırasında Sivas lezzetlerini tatmak isterseniz; Sivas köftesini deneyebilirsiniz. Burada çok tutulan restoranlar mevcuttur. Sebzeli kebap ve kelle paça çorbası da oldukça tercih edilenlerden, fakat kelle paça çorbasını yalnızca sabahın erken saatlerinde bulabileceğinizi hatırlatalım.

Ekşiyen ayrandan yapılan peskutan çorbasını, burada kelecoş denen yemeği, kesme aşı çorbasını, hingeli, diğer ismi sirok olan gömmeyi, fırınlardan alabileceğiniz çöreği, kazan simidini, pastırmalı ya da kıymalı madımak yemeğini, katmeri, hurma tatlısını ve daha birçok yemeği deneyebilirsiniz. Bu yemeklerin bazıları Sivas’a özgü lezzetler olsa da, bazıları yakınlardaki yörelerde yerel halkın yorumuyla farklı çeşitlerde yapılabiliyor. O yüzden denemenizde fayda var. Sivas’taki Festivaller için festivalleri konu aldığımız bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Divriği Ulu Camii gezisi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sivas’ı ziyaretiniz sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değinecek olursak; öncelikle bir müze kart edinmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Müze kart, yalnızca Divriği Ulu Camii gezi rehberi için değil; Tüm Türkiye’deki ören yerleri ya da müzeleri gezerken yanınızda olmalı. Her seferinde giriş ücreti vermek yerine yıllık kart sahibi olmak çok daha mantıklı olacaktır.

Yalnızca Divriği’de değil; Sivas’taki diğer yerlerde de gezmek istiyorsanız müzeleri gezebilirsiniz. Sivas Müzesi, Sivas Arkeoloji Müzesi, Atatürk ve Temsil Heyeti tarafından Milli Mücadele Karargahı olarak kullanılmış Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi ve Aşık Veysel Müzesi gezilecek müzelerden.

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan Kangal Balıklı Kaplıca da ziyaret edebileceğiniz yerlerde. Kaplıca; yaklaşık 36 derecelik suyu ve egzama, çeşitli deri hastalıkları, sinir hastalıkları, kireçlenme gibi durumlara iyi gelmesi ve insanlara şifa vermesiyle biliniyor.

Yüzüklerin Efendisi serisindeki Hobbitlerden ilham alınarak tasarlanmış Hobbit Yamaç Evlerini de görmek isteyebilirsiniz. Sivas Paşabahçe Mesire Alanında bulunan evler; birebir Hobbit Evlerine benzemesiyle dikkat çekiyorlar. Seriyi seviyor ya da geziniz sırasında ilgi çekici bu yeri görmeye de zamanınız kalıyorsa ziyaret edebilirsiniz.

Eğriçimen ve Çat Yaylası gibi yerleri de Divriği Ulu Camii gezi rehberi arasında yayla görmek istiyorsanız ziyaret edebilirsiniz. Ulaşım için toplu taşımayı kullanabilirsiniz, ancak önceden planlanmış bir ulaşım rehberi oluşturmazsanız mevsimlere göre şehir merkezi dışındaki bazı yerlerde sorun da yaşayabilirsiniz. Kendi aracınızla geldiyseniz gölleri, çayları, Sivas Kongresinin yapıldığı binayı ve daha birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri