Festivaller

Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri Ne Zaman

Domaniç Yağlı Güreşleri

Öncelikle  Domaniç Belediye Başkanlığı’nın yaptığı organizasyonuyla 661’inci  tarihi “Domaniç yağlı pehlivan güreşleri” 26 Haziran 2022 yılında  gerçekleşir. Peki, Domaniç nereye bağlı Domaniç Kütahya iline bağlı bir ilçe olup iç Anadolu Marmara ile Ege bölgelerinin birleştiği konumdadır. Kütahya ilinin Domaniç  ilçesindeki, yağlı  pehlivan güreşleri uzun yıllardan beri yapılmaktadır. 1360 yılından bu yana yapılan bu Domaniç yağlı pehlivan güreşleri Ebe Hatun Çamlığı er meydanı 26.06.2022 pazar günü deste küçük, deste büyük, başaltı, küçük orta, büyük orta, baş, minikler ve tozkoparan kategorilerinde yapılacaktır. Kayı boyunun,  her bahar aylarında  her bahar Söğüt’ten Domaniç ilçesine geldiğinde kendi Alplerini  bu Domaniç  Ebe hatun Çamlığı yerinde,  güreş alanında hazırladığı ve  bu meydanda o yiğit  Alplerin güreş tuttuğu güreş yaptığı  bilinmektedir.

Yağlı Pehlivan Güreşleri

Domaniç güreşleri 26.06.2022 yılında yapılacak  gerçekleştirilecek olan bu  pehlivan güreşleri  661’inci  kez gerçekleşecektir. Tarihi olan Domaniç yağlı pehlivan güreşleri uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Hatta dünyanın en eski güreşlerinden birisi olduğunu söyleyen, belirten  Kütahya Domaniç Belediye Başkanı “Selçuklu Sultanı olan  Alaaddin Keykubad’ın  Domaniç’i yurt  olarak Kayı Beyi Ertuğrul Gazi’ye  vermesinin ardından bu topraklar üzerinde Kayı Boyu Alpleri’nin Ebe hatun  çamlığına  gelip güreş tuttukları güreş yaptıkları herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebepten dolayı ve bu yüzdendir ki güreşlerimiz tarihidir.

Yağlı Pehlivan Güreşleri Ne Zaman?

Pehlivan güreşleri bilindiği gibi küçükten büyüğe yapılmaktadır.  Çok uzun yıllar boyunca devam eden bu Domaniç yağlı pehlivan güreşlerinin çok eski bir yıla dayandığını söylemek yanlış olmaz yukarıda da belirtiğim gibi 1360 yılında bu yana devam etmektedir. Bu tarihi yağlı pehlivan güreşleri her yıl yapılıyordu ancak pandemi dolasıyla geçen sene yapılamamıştır. Bu sene 26.06.2022 Pazar günü gerçekleştirilecek olan  pehlivan güreşleri için Domaniç Belediye Başkanlığı’nın yaptığı organizasyonuyla 2022 yılında yapılacak, gerçekleştirilecek olan  bu yıl 661’inci kez yapılacaktır.

2-10

Bu tarihi pehlivan güreşleri 26.06.2022 Pazar günü yapılacak ve  gerçekleştirilecektir. Güreşlerimize herkes tüm vatandaşlarımız davetlidir. 26.06.2022 tarihinde tüm randevularınızı tüm planlarınızı iptal edin. Çünkü bu tarihte 26 Haziran’da Kütahya ili Domaniç ilçesinde Ebe Hatun Çamlığı bu güzel er meydanı tabii ki yine erler ile dolu olacak, dolacak” dedi. Domaniç Belediye Başkanı Sayın Sahvet Ertürk 26 Hazirandaki randevularınızı iptal edin. Bu yağlı pehlivan güreşlerine herkes bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz, desteğe bekliyoruz dedi.

26.06.2022 tarihinde Pazar günü saat 10.00 – 19.00 arasında yapılacak Domaniç yağlı pehlivan güreşleri Kütahya ili Domaniç ilçesindeki vatandaşlar tarafından heyecan ve mutlulukla beklenmektedir. Tüm vatandaşları da davet eden  Belediye Başkanı Sayın Sahvet Ertürk desteklerinizi beklediğini de belirterek sizleri de bu tarihi yağlı pehlivan güreşlerinde görmeye ve izlemeye davet ediyor.

Daha fazla seyahat önerisi için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri