KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Dünden Bugüne Türkiye’nin Cenneti Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder Yaylası Nerede?

Biraz dinlenmeye ve doğal güzellikleri yakından görmeye ihtiyacınız mı var? Ayder Yaylası gezi rehberi planına ve sayısız doğal güzelliğe uzanan bir yolculuğa çıkmaya hazır olun!

Ayder Yaylası Nerededir? Ayder Yaylası Hakkında Kısa Bilgi

Ayder Yaylası, Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinde yer alır. Ayder Yaylası gezisi sırasında ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı da çekmeyeceksiniz. İster kara ister hava yoluyla yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Hava yolu ile ulaşım, havalimanı Trabzon’da olduğu için biraz daha uzak kalacaktır. Osmanlı Dönemi’nde, yaylanın tertemiz suları oldukça ünlenmiştir ve yayla, bu sularla şifa bulmak isteyen birçok kişiyi ağırlamıştır. Bu bölge, 1987 yılında da Bakanla Kurulunca Turizm Merkezi olarak kabul edilmiştir.

ayder yaylası

Bu yaylada yerleşim 13.yy.dan itibaren başlamıştır diyebiliriz ve 19.yy. a kadar da kalıcı bir yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam etmiştir. Ondan sonra ise sizin de Ayder Yaylası gezi rehberi arasında gözlemleyeceğiniz gibi, halk tarafından dinlenmek için kullanılan bir yer konumuna gelmiştir. Yayla, eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Tepelere kondurulmuş ahşap evler, yeşilin her tonuyla bizi buluşturan ağaçlar ve durmaksızın akan bir dere. Sizlere iyi ki Ayder Yaylası dedirtecek.

Ayder Yaylası Gezisi Boyunca Yapılması Gerekenler

Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali
Bu doğa harikası yaylada bulunduğunuz zaman, yaz aylarına denk geliyorsa kesinlikle katılmanız gereken festivallerden birsidir. Bu festivaller kapsamında yapılan boğa güreşleri size heyecanlı dakikalar yaşatacak. Boğa güreşleri birçok ilçeden getirilen boğalarla gerçekleştiriliyor ve dereceye giren boğa sahipleri ödüllendiriliyor.

Ayder Yayla Şenlikleri
Bu şenlikler, yılın her mevsimi düzenleniyor fakat bu şenliklerin en büyüğüne katılmak isterseniz Ayder Yaylası gezisi planınızı haziran ayına denk gelecek şekilde yapmalısınız. Bu şenliklerde birbirinden güzel birçok etkinlik düzenlenmekte. Bu etkinliklere mutlaka katılmalısınız.

Kardan Adam Şenlikleri
Bu yaylayı kış mevsiminde mi ziyaret edeceksiniz? O zaman kesinlikle Kardan Adam Şenlikleri’ne katılmadan dönmemelisiniz. Bu şenliğin en büyük kardan adamı yapma, halat çekme ve kayak yapma gibi birbirinden eğlenceli etkinlikleri var.

Doğa Yürüyüşü ve Rafting
Birbirinden eşsiz manzaraların bulunduğu bu yaylada yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden bir tanesi, doğa yürüyüşü. Bu sayede yaylanın bütün doğal güzelliklerini daha yakından görme fırsatı da elde edebilirsiniz. Ayrıca rotanızı belirlediğiniz takdirde yayla, bunun için oldukça müsait.

Başka bir aktivite isterseniz veya daha yüksek adrenalinli şeyler yapmak hoşunuza gidiyorsa, Fırtına deresinde rafting deneyimi sizi bekliyor demektir. Özellikle rafting tutkunlarının vazgeçilmezi olan bu yerde, daha önce rafting yapmadıysanız bile bu deneyimi tatmak eminim ki sizi pişman etmeyecektir.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Kaçkar Dağları Milli Parkı
1994 yılında milli park ilan edilen bu bölgenin büyük bir kısmını, ırmak büyüklüğünde olan Fırat deresi ve Hemşin deresi gibi akarsular çevrelemektedir. Alan canlı çeşitliliği bakımından oldukça zengindir ve size sınırsız doğal güzellik sunacaktır. Yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz yürüyüş parkurları da milli parkın içerisinde mevcuttur. Ayrıca dağcılık piknik ve kampçılık gibi aktiviteler de yaz aylarına yapılabilir.

Ayder Yaylası Kaplıca Tesisleri
Ayder Yaylası Gezisi, size sadece doğal güzellikleri görme ve bu doğal ortamda dinlenme fırsatı sunmuyor. Aynı zamanda birçok hastalığınıza derman bulabileceğiniz kaplıcalara sahip. Ayrıca bu kaplıca tesisleri size konaklama imkânı da veriyor. Hem bu şifalı sulardan faydalanmak hem de konaklama ihtiyacınızı gidermek gayet cazip bir seçenek gibi duruyor.

ayder yaylası gezisi

Mikron Köprüsü
Ayder Yaylası’na gelmişken Mikron Köprüsü’nü görmeden olmaz tabii. Mikron Köprüsü, 41 metre uzunluğuyla 19. yüzyıl gibi bir zaman diliminde inşa edilmiştir. Fırtına Deresi üstünde yer alan bu köprü tarihin izlerini barındırmaktadır.

ayder yaylası gezisi

Gelintülü Şelalesi
Bu ismin nereden geldiğini şelaleyi gördüğünüz saniye anlayacaksınız. Şelale bembeyaz ve köpüren sulara sahip. Bu şelalenin karşısına geçip o suyun akışını izlemek gerçekten insana huzur veriyor.

gelintülü şelalesi

Palovit Yaylası
Palovit, bulunduğu vadi üzerindeki en büyük yayla olma özelliğine sahiptir ve çevresinde görüp gezebileceğiniz birçok yayla bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde görebileceğiniz bir şelale de bulunmaktadır.

ayder yaylası gezisi

Bunların yanında isterseniz Elevit Yaylası, Sal Yaylası ve Samistal Yaylasına da uğrayabilirsiniz.

Ayder Yaylası Ne Yemeli?

Karadeniz’e kadar gidilmiş ve Ayder Yaylası gezi rehberi başlamışsa yemeden dönmemeniz gereken şeyler var! Öncelikle temiz hava her insanın iştahını açar. Böyle güzel bir ortamda bir de iştahınız açılmışken birbirinden güzel lezzetler tadacaksınız. Kahvaltı sofralarınızın olmazsa olmazı haline gelecek ve kahvaltı sofralarınızın baş köşesinde yerini alacak o meşhur koloti peyniriyle hazırlanan Mıhlamayı yemeden Karadeniz’den dönmek geziye haksızlık olur. Ayrıca Karadeniz’e kadar gelmişken Günübirlik Yapılabilecek Bir Arboretum Zonguldak Gezisi de yapmayı düşünebilir veya sitemizden turlar kategorisinden Karadeniz turlarına bakabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’in sevilen tariflerinden biri de Çılbırdır. Poşe yumurta deyip geçmeyin her yemeği yerinde tatmanın ayrı bir lezzeti vardır. Minci de Karadeniz’in vazgeçilmez yemeklerindendir. Lor peyniri kullanılarak yapılır, mutlaka tadına bakmalısınız. Turşu Kavurmanın da bir tadına bakmalı ondan da nasibinizi almalısınız. Tabii ki Karadeniz diyorsak Hamsi Köftesi, Hamsili Pilav, Hamsikoli gibi yemekleri de denemelisiniz.

Size tadabileceğiniz Laz Böreği, Enişte Lokumu, Kabak Sütlacı gibi pek çok tatlı önerebilir. Üzümden yapılan dışı sert, içi yumuşak Pepeçura tatlısını da mutlaka denemelisiniz. Ayder Yaylası gezi rehberi için bir diğer öneri ise Ayder balı olacaktır. Ayder balını tatmadan ve satın alıp evlerimize götürmeden bu tatili bitirmek olmaz.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu