EdirneYurtiçi Gezilerimiz

Edirne Gezilecek Yerler: Edirne’de Ne Yapılır?

Edirne Gezi Rehberi

Yüz yıllar boyunca birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan Edirne gezilecek yerler açısından oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Özellikle uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yapması sebebiyle de eşsiz tarihi eserlere sahiptir. Edirne’de ne yapılır sorusuna pek çok yanıt verilebilir. Edirne’de öncelikle dini ve kültürel turlar yapabilir, tertemiz denizlerinde yüzebilir ve tabiat parklarında kamp yapabilirsiniz. Ayrıca her sene temmuz ayında geleneksel bir şekilde düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne de katılım sağlayabilirsiniz.

Selimiye Camii

edirne gezilecek yerler

Osmanlı padişahlarından II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırmış olduğu, bir dönem Osmanlı’nın başkenti olan Edirne’deki en güzel mimari yapılardan biridir. Mimar Sinan’ın bu eseri 80 yaşında yaptırdığı ve Selimiye’yi “Ustalık Eserim” olarak nitelendirdiği bilinmektedir. Hem Mimar Sinan’ın hem de Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Caminin günümüze ulaşan kitabesinde, yapımına 1568 senesinde başlanmış olduğu yazmaktadır. Caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılmasına karar verilmiş olsa da II. Selim’in vefatı nedeniyle 14 Mart 1575 tarihinde ibadete açılabilmiştir. Caminin anıtsal görünümü özellikle yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. 4 köşesinde bulunan ve her biri üç şerefeli olan minareler dünyanın en nadide ve görkemli örnekleri arasında yer almaktadır. Caminin dış görünümü kadar içi de oldukça etkileyicidir. 42 metreyi aşkın kubbe yüksekliği ve 31 metrelik çapıyla dönemin şaheserleri arasındadır. Cami her gün, her saat açık olup girişler ücretsizdir. Edirne şehir merkezinde yer almaktadır.

Meriç Köprüsü

edirne gezilecek yerler

Yapımına 1833 senesinde II. Mahmut döneminde başlanan köprünün tamamlanması 14 sene sonra, Sultan Abdülmecit döneminde gerçekleşmiştir. Edirne – Karaağaç yolunu birbirine bağlayan köprünün yerinde daha önceleri ahşap bir köprü olduğu bilinmektedir ancak bu köprü nehrin taştığı dönemlerde zarar görmüştür. Bu nedenle de yeni bir köprünün yapılması kaçınılmaz olmuştur. Köprünün yapımında tamamen kesme taşlar kullanılmıştır. 263 metrelik yüksekliğe, 7 metrelik genişliğe, 13 ayağa ve 12 sivri kemerli açıklığa sahip olan köprü üçgen prizma şeklinde tasarlanmıştır. Sivri kemerlerin üzerinde; 8 Köşeli Yıldız, 12 Hayvanlı Takvim gibi Selçuklu mimarisinden örnekler görülmektedir. Köprünün kitabesi günümüze kadar ulaşamamıştır çünkü Yunanistan işgali esnasında imha edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde kitabede yazan bilgiler talik yazıyla yeniden düzenlenmiş ve mermer üzerine işlenmiştir. Mermerden yapılmış olan bu kitabe 1966 senesinde bulunduğu alana yerleştirilmiştir. Karaağaç Mahallesi’nde yer alan Meriç Köprüsü Edirne’de mutlaka gezip görmeniz gereken yapılar arasında yer almaktadır.

Edirne Kent Ormanı

edirne gezilecek yerler

Edirne’de ne yapılır sorusu için verilebilecek cevaplardan bir tanesi de kent ormanında piknik ya da kamp yapmaktır. Burası şehrin göz nuru olan, şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alan bir doğa harikasıdır. Meriç Nehri’ne kıyısı olması sebebiyle de ayrı bir güzelliğe sahiptir. Edirne gezilecek yerler içerisinde açık hava mekanı olarak en güzel yerlerden biridir. Hem Edirnelilerin hem de şehri ziyaret eden yerli ve yabancıların en uğrak noktaları arasındadır. Merkeze ne kadar yakın olsa da oldukça sessiz ve dingin bir ortamı vardır. Doğası yemyeşil havası ise tertemizdir. İçerisinde; karaağaç, titrek kavak, yabani erik, armut, muşmula, ak söğüt gibi çok çeşitli ağaç türleri bulunmaktadır. Burada piknik yapabilir aynı zamanda çadırınızı getirerek kamp yapabilirsiniz. Kent ormanı içerisinde mangal hizmeti sunan mekan da bulunmaktadır. Alanda yer alan market ve kasaptan ihtiyaçlarınızı alarak mangalları işletmeye yaptırabilirsiniz. Edirne Kent Ormanı’na girişler ücretsizdir.

Karaağaç Tren İstasyonu

20171027131608283_tanitma-kar

Edirne’de gezilecek tarihi yerler arasında Karaağaç Tren İstasyonu oldukça popülerdir. Merkeze bağlı mahallelerden biri olan Karaağaç’ta yer alan tren istasyonu Yunanistan sınırına yalnızca 4 km mesafede yer almaktadır. Bu bölgenin geçmiş dönemlerde daha çok yazlık amaçlarla kullanılan bir Rum köyü olduğu bilinmektedir. Zamanla burada yerleşim yerlerinin artması, eğlence yerlerinin açılması yani bölgeye hareketlilik kazandırılmasıyla Karaağaç gelişim göstermiştir. 19. yüzyılda buraya İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan bir gar açılmıştır ve bu gelişmeyle birlikte daha fazla gelişim göstererek “Küçük Paris” olarak anılmaya başlamıştır. Karaağaç Tren İstasyonu, II. Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır ve günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası’nda hizmet vermektedir. İstanbul’daki Sirkeci Garı’nın örnek alınarak yapıldığı bu garın mimarı Kemalettin Bey’dir. Neoklasik tarzda inşa edilen yapı 3 katlıdır ve dikdörtgen bir yapıya sahiptir. İstasyon tarihsel olarak oldukça önemli olup aynı zamanda görsellik olarak da görülmeye değerdir.

Gala Gölü Milli Parkı

Gala-Golu-Milli-Parki-1

Enez ve İpsala ilçeleri arasında yer alan ve ülkemizin 36. milli parkı olan Gala Gölü Milli Parkı oldukça büyük bir alan üzerinde yer almaktadır. Enez ilçesine 10 km, İpsala ilçesine ise 22 km mesafede bulunan milli park içerisinde birden fazla göl bulunmaktadır. Bu göllerin tamamı doğal göller olup isimleri; Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Köyü ve Pamuklu Göl’dür. Ormanlık alan içerisinde yüzlerce farklı kuş türü yaşamakta ve bu nedenle de kuş cenneti olarak da anılmaktadır. 2005 senesinde doğal sit alanı ilan edilen bölge günümüzde korunaklı alanlar içerisindedir. Çünkü kuş türleri arasında nesli tükenme tehlikesi yaşayan türler de bulunmaktadır. Gala Gölü Milli Parkı için giriş saatleri bulunmamaktadır. Her gün, her saatte gezip görebilirsiniz. Girişler ise ücretsizdir.

Danişment Tabiat Parkı

edirne gezilecek yerler

Edirne gezilecek yerler içerisinde Danişment Tabiat Parkı, yaz turizminin Trakya’daki hareketli rotaları arasında yer almaktadır. Edirne’de ne yapılır sorusuna Danişment Tabiat Parkı’nda kamp yapmak örnek olarak gösterilebilir. İstanbul ve çevresinden çok sayıda gezgin bu tabiat parkını kamp için tercih etmektedir. Burası oldukça yeşil bir alandan oluşmaktadır. Saros Körfezi ise parka sıfır bir noktada yer almaktadır. Hem denize girmek hem keyifli bir kamp deneyimi yaşamak için oldukça ideal bir seçenek olacaktır. Danişment Tabiat Parkı Erikli Köyü yakınlarında yer almaktadır. İlçe olarak ise Keşan’a bağlıdır. Keşan’da gidilebilecek en güzel yerler arasındadır. Tabiat parkına girişler ücretlidir ancak makul ücretler alınmaktadır. Her gün, her saatte ziyarete açıktır.

Saros Körfezi

edirne gezilecek yerler

Edirne gezilecek yerler içerisinde son sırada Saros Körfezi yer almaktadır. Burası Ege Denizi’nin kuzeydeki en uç noktasında, toprakla birleşen bir alanda yer almaktadır. Denizin dibindeki akıntılar nedeniyle körfez kendi kendini temizleyebilmektedir. Bu sebeple de denizi her zaman temiz ve soğuktur. Bunaltıcı yaz sıcaklarından kaçmak, daha serin bir ortamda denize girmek isteyenler için doğru bir tercih olabilir. Kumsalı oldukça temiz olmakla birlikte ince taneli kumlardan oluşmaktadır. Erikli Köyü yakınlarında yer alan Saros Körfezi, Edirne’de ailenizle ve sevdiklerinizle gezip görebileceğiniz başlıca önemli yerler arasındadır. Burada gün doğumu ve batımını izlemek sise paha biçilemez bir güzelliğe sahiptir. Çevresinde çok sayıda plaj da bulunmaktadır. Dilerseniz tüm plajları gün içerisinde gezebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Edirne gezilecek yerler hakkında ve Edirne’de ne yapılır sorusuna cevap arayarak detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri