Dini-Kültür TurlarıEdirneGezi Turları

Edirne Gezilecek Yerler: Önemli Kültürel Alanlar

Edirne Gezi Rehberi

Edirne tarihi MÖ 1400-1200 yıllarından öncesine dayanmaktadır. Tarihi boyunca birçok büyük uygarlığın hâkimiyeti altına girmiş olan Edirne’nin tarihi dokusu ülkemiz içerisindeki en sağlamlarından bir tanesi desek yalan söylemiş olmayız. Osmanlı döneminde uzun süre başkentlik yapmış olması da Edirne’nin en önemli özelliklerinden biridir. Bunun yanında daha fazlası Edirne’nin tarihi içerisinde bulunuyor. İşte sizler için hazırladığımız Edirne gezilecek yerler rehberi içerisindeki önemli kültürel alanlar yazısında Edirne’nin tarihi, kültürü hakkında daha fazla bilgiye erişebileceğiniz alanları bulacaksınız.

1- Edirne Müzesi

Selimiye Camii’nin 50 metre ötesinde bulunan Edirne Müzesi, aslında Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak ziyaretçileri ağırlamaktadır. Müze, arkeoloji ve etnografya bölümlerinden oluşmaktadır. Arkeoloji bölümünde Edirne ve şehri çevreleyen bölgede bulunmuş gergedan ve at türünde hayvanların defans, çene kemiği, diş ve omurgalarına ait parçalar ve fosiller sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise Balkanlara has yöresel kıyafetler, halılar, kilimler ve kültürel ögeler sergileniyor. Bunun yanında Atatürk’ün Edirneye’ye yaptığı ziyareti sırasında kullandığı bazı özel eşyalar da bu bölümde sergilenmektedir. Edirne Müzesi, Edirne gezilecek yerler rehberi içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

edirne-müzesi

2- Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Selimiye Camisi avlusu içerisinde bulunan Dar-ül Tedris Medresesi içerisindeki 14 odada sergilenen eserler bütünü bugün Edirne Türk ve İslam Eserleri Müzesi adıyla anılıyor. Pehlivanlar Odası, Tekke Eşyaları Odası, Çorap Odası, İşleme ve Levha Odası, I. ve II. Silah Odası, Balkan Harbi Odası, Çini ve Seramik Odası, Sarayiçi Odası, Edirne Misafir Odası, Mutfak Eşyaları Odası, Ölçü Aletleri Odası ve Galeri gibi odalardan oluşan yapıyı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Odaların hepsini gezip içerideki eserler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Edirne gezilecek yerler listesindeki Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Edirne Müzesi’nde sergilenen eserlerin artık sığmaması sebebiyle açılmış ve oldukça kapsamlı bir müzedir.

edirne-türk-ve-islam-eserleri-müzesi

3- Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi

Şükrü Paşa Anıtı, 26 Mart 1913 yılında Balkan Savaşları ve Balkan Savaşları sırasında şehit düşen askerlerin anısına yaptırılmıştır. Balkan Savaşları’nda kahraman bir asker olan ve Edirne’yi savunan Şükrü Paşa’nın mezarı Kıyık Tabya’ya getirilmiştir. Buraya getirildikten sonra da bunun anısına bir anıt inşa edilmesine karar verilmiştir. Bunun yanında tabyanın olduğu yere ise Balkan Savaşları’nı ve Balkan Savaşları sırasında yaşananları anlatan eserlerin ve o döneme ait eşyaların sergilendiği müze yapılmıştır. Edirne gezilecek yerler listesi içerisinde önemli olan yerlerden bir tanesi de Balkan Savaşları Müzesidir çünkü Balkan Savaşları’nda yaşananlar Osmanlı’nın çok spesifik bir dönemini göstermekle kalmayıp günümüz Türkiye’sine geliş hikayesinin de önemli basamaklarından biridir.

şükrü-paşa-aniti-ve-balkan-savaşlari-müzesi

4- Lozan Anıtı

Tam adıyla Lozan Anıtı, Meydanı ve Müzesi diyebileceğimiz Lozan Anıtı, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması anısına inşa edilmiştir. Karaağaç mahallesinde bulunan anıt ve müze, 1998 yılında açılmıştır. Şehrin sembol yapıları arasındadır. Lozan Antlaşması’nın önemini vurgulaması açısından önemlidir. Tam da bu sebeple Edirne gezilecek yerler rehberinde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz alanlar arasında geliyor.

edirne-lozan-aniti

5- Selimiye Vakıf Müzesi

Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan Selimiye Camii içerisinde yer alan Selimiye Vakıf Müzesi, Dar’ül Kurra Medresesi binası içerisinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze bölümlerini Kuran Sınıfı (Dershane), Maden Eserleri Odası, Çini Eserleri Odası, Saatler Odası, Hat Eserleri Odası ve Ahşap Eserler Odası olarak sıralayabiliriz. Selimiye Cami’ni gezdikten sonra Selimiye Vakıf Müzesi’ni de görmek isteyebilirsiniz.

selimiye-vakif-müzesi

6- BONUS: Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı

İlginç tarihi ve kültürel alanlardan bir tanesi kuşkusuz Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı’dır. Edirne Türk ve İslam Eserleri Müzesi; Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi yakınlarında olan Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı’nda ölümden sonraki ritüellerin yansımalarını göreceksiniz. Edirne gezilecek yerler rehberi içerisindeki en ilginç alanlardan birisi de burası.

osmanli-mezar-taşlari-sergileme-alani

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri