Seyahat Haberleri

Ekoturizm Nedir? Doğa Dostu Tatil Ne Demek?

Ekoturizmin Önemi

Öncelikle Ekoturizm Nedir? Doğaya en az zararı vererek tatil yapma fikri ekoturizm olarak adlandırılıyor. Ve çevreci tatil, bilinçli seyahat doğa turizmi gibi farklı isimlerle de anılıyor.

Ekoturizm Nedir? Doğa Dostu Tatil Ne Demek?

Ekoturizm kavramını basit bir şekilde anlatmamız gerekirse, belirlediğiniz varış yerinin hem ekolojisi hem de ekonomisi üzerinde olumlu bir etki bırakan seyahattir diyebiliriz. Ekoturizm, aslında vahşi yaşam korumacılarını, yerel toplulukları ve sorumlu seyahat endüstrisini, kısa vadeli kardan çok uzun vadeli ve sürdürülebilir gelişim sağlanmasına yönlendirir. Yani bu sürdürülebilirliği biraz daha açıklamak gerekirse, doğal, ekonomik ve kültürel kaynakları korurken aynı zamanda da devamlılığını sağlamaya gayret göstermek olarak açıklanabilir. Bunu yaptığımız takdirde doğa dostu tatil için ilk adımlarımızı atmış oluyoruz. Ekoturizmi desteklemek için bireysel olarak yapabileceğimiz şeyler de var.

ekoturizm nedir?

Ekoturizm Nasıl Desteklenir? Ekoturizme Destek Olmak İçin…

Geri dönüşüm konusunda daha bilinçli olmalıyız. Plastik kullanımımızı en aza indirmeli, hatta hiç kullanmamalıyız. Birçoğumuzun bildiği gibi artık hayatımızda doğa dostu otel kavramı yer alıyor. Seyahatlerimizi düzenlerken doğa dostu otellerde konaklamaya gayret etmeliyiz. Seyahat ettiğimiz yerin kültürel mirasına sahip çıkmak ve o mirasın gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için yerel halkla iç içe olmalıyız. Bu kültürlerin paylaşılması insana farklı deneyimler kazandırabiliyor. Ekoturizm belli başlı bazı özellikleri vardır: Doğanın korunmasını sağlar ve tahrip edilerek olumsuz şekilde kullanılmasını önler. Tatil için gidilen yerin bölge halkının geleneksel mirasının korunmasını, öğrenilmesini ve en olumlu şekilde fayda sağlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda turistlerin bilinçlendirilmesini sağlar ve eğlence olanaklarını ön plana çıkartır. Doğa dostu tatil yani ekoturizm bazı alanlar için olumlu ve olumsuz erkiler meydana getirmektedir.

ekoturizmin tanımı

Doğa Dostu Tatilin Etkileri

Örneğin ekoturizmin ekonomik alanda olumlu etkileri; farklı iş imkanları ortaya koymak ve gelir seviyeleri arttırmak, insanların yaratıcılık özelliğini ortaya çıkarmak, işletmeler ve kuruluşlar için destek sağlamak, bölgesel anlamda el sanatları ve iş kollarının gelişmesine yardımcı olmaktır. Olumsuz etkileri ise; toplumsal alanda hayat pahalılığının ortaya çıkarmak, pazarlama ve geliştirme maliyetlerini ortaya çıkarmak ve yalnızca belirlenmiş bir süre içerisinde istihdam sağlamak olarak sıralanabilir. Ekoturizmin belli başlı bazı faaliyetleri de vardır. Doğa yürüyüşleri, atlı doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, botanik turizmi, akarsu turizmi, dağ tırmanışı, mağara turizmi, hava sporları ekoturizmin en önemli faaliyetleri arasında yer almaktadır. Dünyada Ekoturizm açısından İspanya, Karayipler, İtalya ve Florida ön plana çıkarken Türkiye’de Çoruh Nehri, Botanik Bahçeleri, Karain ve Sarıkaya Mağarası, Kızılırmak Deltası ve Göksu Deltası ekoturizm açısından ön plana çıkmaktadır.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri