Edirne

Enez Gezilecek Yerler: Edirne Enez Gezi Rehberi

Enez Gezilmesi Gereken Yerler

Trakya Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden olan Edirne’nin 9 tane ilçesi vardır. Bu ilçelerden bir tanesi de Enez’dir. Enez ilçesi ülkenin en batı noktasında yer alan ve aynı zamanda da Yunanistan ile komşu olan bir ilçedir. İlçede çok sayıda plaj, doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır. Edirne şehir merkezine ne kadar uzak olsa da Edirne’yi gezip görmeye gelenler Enez’i de mutlaka ziyaret etmektedir. Enez gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine zengin olanaklar sunar. İşte Edirne – Enez gezi rehberi:

Enez Tarihi

Yakın bir tarihte yapılmış olan kazı çalışmaları sonucunda bu bölgedeki en eski yerleşimin Geç Neolitik Çağda yani milattan önce 6500 civarında Hoca Çeşme Höyüğü’nde olduğu tespit edilmiştir. Bu bölgede yaşam süren insanların çamur gibi hafif materyaller ile yapılmış oval şekilli kulübelerde yaşadıkları, deniz ürünleri ağırlıklı beslendikleri ve ana tanrıçaya taptıkları sonucuna varılmıştır. Bölgenin Bizans döneminde ise bir prenslik merkezi olduğu bilinmektedir.

Enez Plajları

Trakya’yı ziyaret eden turistler plajlar için genellikle Enez’i tercih etmektedir. Enez gezilecek yerler açısından plaj arayışında olanlar bu listeden yararlanabilirler.

Enez Pırlanta Plajı

Enez Gezilecek Yerler

İlçe merkezine en yakın plajlardan birisi Pırlanta Plajı’dır. Enez şehir merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıkta, Enez Limanı’nın yakınlarında yer alır. Bir halk plajıdır ancak sahip olduğu olanaklar açısından oldukça idealdir. İçerisinde otopark, duş, tuvalet, restoran, market, bar gibi olanaklar yer almaktadır. Denizi oldukça temizdir. Temmuz ve ağustos aylarında oldukça kalabalık olabilmektedir. Girişler ise ücretsizdir.

Altınkum Plajı

Enez Gezilecek Yerler

Enez’in bir diğer popüler plajı ise Altınkum Plajı’dır. Kıyı şeridi yaklaşık 3 km uzunluğundadır ve mavi bayraklı plajlar arasında yer alır. Burası manzara itibariyle görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Çevresinde çok sayıda restoran, kafe, market gibi mekanlar bulunmaktadır. Plaj yaz aylarında turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu bir yer olsa da kış aylarında balıkçılık gibi faaliyetlerin yapıldığı görülmektedir. Plaja girişler ücretsizdir.

Enez Tarihi ve Turistik Yerleri

Enez gezilecek yerler açısından düşünüldüğünde birçok tarihi ve turistik mekanın olduğu görülmektedir. Bu başlık altında Enez tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Enez Kalesi

Enez Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde, İpsala sınır kapısı mevkiinde yer alan Enez Kalesi oldukça yüksek bir tepede yer almaktadır. Tarihçiler çeşitli kaynaklarda bu kalenin Balkanlardan gelen barbarların akınlarını önlemek amacıyla yapıldığını yazmıştır. Kalenin yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır ancak Bizans Dönemi öncesinde yapıldığına dair bilgiler mevcuttur. Kale görünüm açısından oldukça heybetli ve dikkat çekicidir.

Ainos Antik Kenti

İlçenin en önemli tarihi yerlerinden bir tanesi Ainos Antik Kenti’dir. Bu kentin milattan önce 7. yüzyılda yapıldığına dair bilgiler mevcuttur. Günümüze kadar varlığını korumayı başarmıştır. Antik kent içerisinde ve çevresinde çok sayıda kazı çalışmaları yapılmıştır. Pers Krallığı için bir dönem büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Antik kent yılın her zamanında ziyarete açıktır ve giriş ücreti de bulunmamaktadır.

Fatih Camii

Enez gezilecek yerler içerisinde bir diğer görülesi yer de Fatih Camii’dir. Burası ilçe merkezinde yer alır ve ulaşım açısından oldukça kolaydır. Enez Kalesi ile birbirlerine yakın bir konumdadır. Yapımı Osmanlı Dönemi’nin öncesine dayandığı bilinmektedir. İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Caminin hem içinde hem de dışında birçok tarihi kalıntıyı gözlemlemek mümkündür.

Dalyan Gölü

Enez Gezilecek Yerler

İlçenin güney kesimlerinde yer alan Dalyan Gölü, Meriç Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü bir alanda oluşmuştur. Gölün denizle de bağlantısı vardır ve bu bakımdan balıkçılık faaliyetleri gelişmiştir. Özellikle yılan balığı ve kefal balığı Dalyan Gölü’nde bir hayli fazladır. Burası doğal güzellik ve doğası bakımından görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. Göl kenarında mangal yakılıp piknik yapılabilmektedir. Ayrıca civarda yürüyüş yapılabilecek elverişli rotalar da bulunmaktadır.

Sultaniçe Köyü

Enez gezilecek yerler arasında son sırada Sultaniçe Köyü bulunmaktadır. Burası keşfedilmemiş cennetlerden biridir. Trakya Bölgesi’nde denize girebileceğiniz, doğanın tadını çıkarabileceğiniz oldukça sakin bir yerdir. Sultaniçe Plajı ise oldukça uzun bir kıyı şeridine sahiptir. Denizi son derece temizdir. Ancak suyunun biraz soğuk olduğunu söylemek gerekir. Sultaniçe Köyü kamp için de oldukça ideal bir yerdir. Hem ormanlık alanlarda hem de plajda kamp yapabileceğiniz uygun yerler bulunmaktadır.

Enez Yeme İçme

Bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yapan Edirne, yemek kültürü açısından oldukça tatmin edicidir. Edirne veya Enez’e gittiğinizde; ciğer sarma, elbasan tava, zirva, kandilli mantı, piyaziye gibi lezzetleri deneyebilirsiniz.

Enez Konaklama

İlçede çok sayıda turistik mekan yer aldığından konaklama alternatifleri açısından bol seçeneğe sahiptir. Her bütçeye uygun otel, apart ev bulmak mümkündür. Aynı zamanda kamp için de elverişli yerleri bulunmaktadır.

Enez Ulaşım

İlçe, şehir merkezinden yaklaşık 170 km uzaklıkta yer alır. İstanbul’a olan uzaklığı 285 km, Ankara’ya olan uzaklığı ise 735 km’dir.

Bu içeriğimizde Enez gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri