Keşfet

Engelleri Kaldırın! Engelliler İçin Yurtdışı Turları

Engellilere Özel Dünya Turları

Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu engelliler oluşturmaktadır. Ülkemizde ise engelli birey nüfusunun yaklaşık 10 milyon kadar olduğu bilinmektedir. Engelli bireylerin yaşadığı birçok sıkıntı vardır ve bu sıkıntıların başında kısıtlı seyahat olanakları gelmektedir. Bu durum onların tatil yapamamalarına da neden olmaktadır. Engelli bireyler üzerinde yapılan araştırmalarda ülkemizdeki 5 milyonu aşkın engelli bireyin ve ailelerin kısıtlı maddi imkanlar sebebiyle tatil yapamadıkları bulgulanmıştır. Engelli bireyler için yurt içi tatili, yurt dışına kıyasla daha zordur. Çünkü ülkemizde “Engelli Turizmi” kavramı henüz Avrupa ülkelerinde olduğu kadar gelişmişlik göstermemiştir. Ancak pek yaygın olmasa da günümüzde engelliler için yurtdışı turları düzenlenmektedir. Peki bu turlar hangileridir, kapsamları nelerdir?

Engelli Bireylerin Yurt Dışı Seyahati

Avrupa ülkelerinde her sene en az 1 defa da olsa yurt dışına tatil maksatlı seyahatler gerçekleştiren engellilerin 20 milyonu aştığı Avrupa Topluluğu raporlarında belirtilmektedir. Ülkemizde bu rakam bir hayli düşüktür. Engelli turizmi sektörünün gelişiminin hem sosyal hem de ekonomik anlamda ülke için faydaları vardır. Peki engelliler için yurt dışı tatili seçenekleri neler olabilir?

Yurt dışı tatilinin kapsamı son derece geniştir. Avrupa, Balkan, Uzak Doğu, Amerika ya da buzul ülkeleri yurt dışı tatili olarak düşünülebilir. Ancak engelli bir bireyin daha kolay bir şekilde, daha elverişli şartlar altında bir tatil yapabilmesi için en doğru bölge Avrupa olacaktır. Özellikle de İspanya’da Barcelona, Portekiz’de Lizbon ve Fransa’da Paris engelli bireylerin konforlu şekilde sosyal hayata karışmaları için büyük yatırımlar gerçekleştirmiştir. Yurt dışında tatil planlayan engelli bireyler de gezi rotalarını bu şekilde gerçekleştirebilirler. Aşağıda engelli bireyler için yurt dışı tatilleri için öneriler sıralanmıştır…

  • Selanik Turu: Genellikle İstanbul kalkışlı olup otobüsle gerçekleştirilir. Seyahat süresinin çok uzun olmaması avantajdır. 2 gece 3 gün ya da 1 gece 2 gün şeklinde olur. Erken rezervasyon yapıldığı taktirde sizin için en uygun plan ve ücret tarifesi çıkarılacaktır. Fiyatlar ise 70 Euro ile 120 Euro arasında değişiklik gösterir. Fiyat farkının sebebi rezervasyonun yapıldığı tarih ve otelin standartlarıdır.
  • Paris Turu: Genellikle İstanbul Sabiha Gökçen kalkışlı olarak gerçekleştirilir. 3 yıldızlı oteller seçilerek genellikle 7 gece 8 gün olarak planlanır. Otellerde konaklama dahildir, engelli bireylerin rezervasyondan önce arayıp sunulan olanaklar hakkında bilgi almasında fayda vardır. Amsterdam, Rotterdam, Brüksel, Reims, Champagne panoramik şehir turları yapılır ve engelliler için özel rehberler eşlik eder. Ortalama 500 Euro ücreti vardır.
  • Kanarya Adaları ve Portekiz Cruise Turları: Engelliler için yurt dışı turları denildiğinde Portekiz doğru bir tercih olabilir. Bu turu gemiyle yapmak ise oldukça farklı bir deneyim olacaktır. Gemi ile yapılan turlarda genellikle 14 gecelik tam pansiyon konaklama sunulur. Gemide sabah, öğle, akşam yemekleri ve ara ikramlar sunulur. Genellikle İstanbul Havalimanı kalkışlıdır. Schengen vizesi gerekir. Ortalama fiyat 1000 Euro’dur.
  • İtalya Turu: Genellikle Sabiha Gökçen kalkışlı olup Venedik Adasında tur başlar. Daha sonra Floransa’ya, Roma’ya, Milano’ya Vatikan’a turlar gerçekleştirilir. Şehir içi ulaşımlar otobüs ve trenlerle sağlanır. Engelli bireyler rezervasyon esnasında özel rehber talep edebilir ve olanaklar hakkında bilgi sahibi olur. Ortalama fiyat 500 Euro’dur.

Engelliler için yurtdışı turları seçeneklerinde en uygun bölge Avrupa’dır. Olanaklar bakımından yeterli ve eğlenceli bir tatil için yukarıdaki öneriler dikkate alınabilir.

  • Buna benzer birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri