Keşfet

Engelli Dostu Oteller

Engelli dostu oteller, insan yaşamını kısıtlayabilen durumlar doğuştan olabildiği gibi, kaza ya da doğum sonrası geçirilen hastalıklar sebebiyle de gelişebildiğinde bireylere destek olur. Bireye engelli denilebilmesi için herhangi bir zihinsel ya da fiziksel hastalık ya da yaralanma gibi durumlar neticesi ile duyu ya da hareketlerinin kısıtlanması durumun bulunması gerekmektedir. Günümüzde engelli bireylere yönelik pek çok uygulama mevcuttur. Engelli bireylerinde engellerini ortadan kaldırabilecek, hayat kalitelerini yükseltebilecek uygulamalar ile hayata daha aktif katılım sağlamaları amaçlanmaktadır. 

Engelli Tatil Yerleri

Engelli dostu oteller, ülkemizde hizmet veren pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde engellilere özel bazı oteller yaşamı kısıtlayıcı niteliği bulunan kişilere özel birçok teknolojik yenilik sunmaktadır. Engelli bireyler eğer bir tatil planlıyorsa bazı hava yolu firmalarından iç ve dış hat uçuşlarında farklı olmak üzere indirim alabilmektedirler. Bu indirimlerden faydalanabilmek için engelli kimlik kartı yeterli olacaktır. Buna ek olarak 1 gün öncesinde talep edilmesi halinde havalimanlarında engelli bireyler için tekerlekli sandalye hizmeti de verilmektedir. Hayat kalitenizi kısıtlayan bir engeliniz varsa engelleri ortadan kaldıran yöntemlerle hayatınızı daha aktif geçirebilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Engelli Bireylere Yönelik Otel Alternatifleri

Engelli oteller, engelli bireylerin hayata daha aktif bir şekilde katılım sağlayabilmesine imkân tanımaktadır. Engelli bireylerin güvenle tatil yapabileceği engelli dostu otellerden bazıları;

  • Mirage Park Resort,
  • Labranda Ephesus Princess,
  • Fesa Business Hotel,
  • Büyük Abant Oteli,
  • Sweet Home Suite Hotel,
  • Korel Termal Otel Resort Clinic Spa,
  • Galeri Resort Hotel,
  • Ng Afyon Wellness Convention

ve daha birçok otelin engelli bireylere yönelik otel içi hizmetleri yer almaktadır. Engelli dostu otellerde gerekli görülen her yere rampalar inşa edilmektedir. Tekerlekli sandalyelerin daha rahat geçebilmesi için eşiklerin kaldırılması sağlanmaktadır. Toplu kullanım alanlarında yer almakta olan tuvaletler, engelli bireylerinde kullanabileceği şekilde tasarlanmaktadır. 

Avrupa’da ki En Büyük Engelli Oteli Türkiye’de

Marmaris’in İçmeler’de tamamen engelli bireylerin tatil yapabilmesine olanak sağlayan Avrupa genelindeki en büyük engelli oteli faal durumdadır. Otelin adı, Türkiye Engelliler Merkezi olarak bilinmektedir. Bu otelde engelli bireylerin maksimum oranda hizmet kalitesi alabilmesi adına odalara acil çağrı butonları yerleştirilmiştir.

Asansörler ise 3 er adet tekerlekli sandalyeyi aynı anda taşıyabilecek kapasitededir. Otelin havuzuna engelli bireylerin havuza girmesine olanak sağlayan havuz asansörleri takılmıştır. Kısacası başta Marmaris’te açılan Türkiye Engelliler Merkezi olmak üzere engelli bireylerin keyifli bir şekilde tatil yapmasına olanak sağlayan pek çok otel alternatifi yer almaktadır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: İstanbul’da Engelliler için Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu