Keşfet

Engelli Dostu Oteller

Engelliler İçin Uygun Oteller

Engelli bireylerin sosyal yaşamda karşılaştıkları birçok sorun mevcuttur. Bu sorunların başında seyahatler gelir. Engelli bireyler seyahat süreçlerinde ve sonralarında bazı sıkıntılar yaşarlar. Özellikle de tekerlekli sandalye kullanıcıları için kapı geçişleri, merdivenler, asansörler, araç içi uygunluk gibi birçok belirleyici faktör vardır. Ancak bazı kuruluşlar tüm tasarım ve uygulamalarını engelli bireylerin konforu doğrultusunda şekillendirmiştir. Bu içeriğimizde çeşitli engellere sahip bireylerin seyahat ihtiyaçları doğduğunda hangi otellerde kalabileceklerine yönelik bilgiler sunulmuştur. Ülkemizde engelli dostu oteller oldukça fazladır. Hemen hemen her bölgede engelli dostu otelleri bulabilmek mümkündür. İşte yurt içinde yer alan birbirinden konforlu engelli dostu oteller…

Türkiye’deki Engelli Dostu Oteller

Balıkesir Engelli Dostu Oteller

Tatil denilince akla ilk gelen şehirlerimizden bir tanesi Balıkesir’dir. Balıkesir’de engelli bireylerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış çok sayıda otel bulunmaktadır. İşte engelli bireyler için Balıkesir’de bulunan konforlu oteller:

Elit Asya Otel, Karesi bölgesinde yer alan 3 yıldızlı ve engelli dostu bir oteldir. Standart odalara ek olarak Deluxe Süit odalar mevcuttur. Söz konusu süit odalar 2 odalı olup engellilere uygundur. 55 metrekare kadar bir alanı vardır. 4 kişiye kadar konaklamak mümkündür. Engelli bireylerin kullanımına uygun asansörler, banyolar, prizler, lavabolar ve duşlar yer almaktadır.

 Engelli Dostu Oteller

Ramada Residences by Wyndham Balıkesir, Altıeylül bölgesinde yer alan engelli dostu otellerden biridir. Ancak yine de rehber hayvan kabul etmemektedir. Bu yönüyle tercih sebebi olmayabilir. Otelde engelli bireylere yönelik özellikler sıralanacak olursa; engelli bireylerin kullanımına uygun asansörler, tekerlekli sandalye kullanımına uygun geçiş yolları, tekerlekli sandalye kullanımına uygun ortak tuvaletler ve banyolar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun danışma ve kayıt masaları, tekerlekli sandalye kullanımına uygun iş merkezi ve dinlenme salonları, merdiven parmaklıkları, engelli bireylerin kullanımına uygun ayarlanabilir duş başlıkları, girişte aydınlatılmış merdivensiz yol… Engelli bireylerin ev konforu hissedebilecekleri oteller arasındadır.

Alanya Engelli Dostu Oteller

Alanya, ülkemizde otel standartlarının en gelişmiş olduğu bölgelerden biridir. Bu gelişmişlik engelli bireylere yönelik olanaklar bakımından da belirli bir düzeydedir. İşte Alanya’da bulunan engelli dostu otellerden bazıları:

Green Garden Suites Hotel, Kleopatra Plajı’na yalnızca 5 km uzaklıkta yer alan her şey dahil, 5 yıldızlı bir otel olup engelli dostudur. Ancak rehber hayvan kabul edilmemektedir. Engelli bireylere yönelik sunduğu olanaklar; engelli kullanımına uygun banyolar, asansörler, oda içerisinde engelli bireylere uygun tasarımlar ve özellikler, duş başlıkları, tekerlekli sandalye için uygun alanlar, girişte aydınlatılmış merdivensiz yollar bulunmaktadır.

alanya-kalesi-1

Orange County Alanya, Okurcalar bölgesinde yer almaktadır. Aile konseptine uygun her şey dahil bir konaklama merkezidir. Engelli bireylere yönelik sunduğu olanaklar; engelli bireylere uygun asansörler, geniş kapı girişleri, uygun banyo ve duşlar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun geçiş yolu, tekerlekli sandalye kullanımına uygun araç otoparkı ve restoranlar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun dinlenme alanları ve kayıt masalarıdır.

Kirman Leodikya Resort – All Inclusive, Alanya Okurcalar bölgesinde bulunan bir diğer engelli dostu oteldir. Engelli bireylere yönelik sunduğu olanaklar; tekerlekli sandalye kullanımına uygun ortak ve hususi tuvaletler, tekerlekli sandalye kullanımına uygun spor salonları, iş merkezleri, restoranlar, dinlenme salonları ve spa, tekerlekli sandalye kullanımına uygun kayıt masaları ve araç otoparkıdır. Ayrıca oda içerisinde engelli bireylerin kullanımına uygun birçok özellik mevcuttur. Otelde tekerlekli sandalyeler de mevcut haldedir.

Bodrum Engelli Dostu Oteller

Bodrum’da yer alan engelli dostu oteller sayı itibariyle oldukça fazladır. İşte Bodrum tatiliniz esnasında tercih edebileceğiniz belli başlı bazı oteller:

Vogue Bodrum Hotel, Bodrum’da denize sıfır bir konumda yer alan her şey dahil engelli dostu bir oteldir. Bodrum Marina’ya yalnızca 15 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer almaktadır. Engelli bireylere yönelik sunduğu olanaklar arasında; engelli bireylerin kullanımına uygun olarak tasarlanmış banyo ve duşlar, asansörler, tekerlekli sandalye kullanımına uygun geçiş yolları, tekerlekli sandalye kullanımına uygun aydınlatılmış merdivensiz yollar, kayıt masaları ve dinlenme alanları gibi özellikler mevcuttur. Evcil ve rehber hayvan kabul edilmemektedir.

Royal Arena Hotel, Bodrum Kalesine yaklaşık 20 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer almaktadır. Engellilere uygun banyo, oda içerisinde engellilere uygun özellikler, tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun geçiş yolları, tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun kayıt masaları ve restoranlar, tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun banyolar ve duşlar, merdiven parmaklıklar, girişte aydınlatılmış yol gibi engelli bireylerin tatilini kolaylaştıracak olanaklar mevcut haldedir. Evcil ve rehber hayvan bu otelde de kabul edilmemektedir.

Dragut Point South Hotel, Milas Havalimanı’ndan yaklaşık 50 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer almaktadır. Otelin en güzel hizmetlerinden biri Braille alfabesini birçok noktada kullanmış olmalarıdır. Buna ek olarak engelli bireylerin kullanımına uygun banyo ve tuvaletler, tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun araç otoparkı, tuvaletin yanlarında yer alan tutunma kolları, banyo acil durum çekme kordonu, yükseltilmiş tuvalet oturakları ve alçak tezgahlar bulunmaktadır.

Marmaris Engelli Dostu Oteller

Engelli dostu oteller rehberimizin son sırasında Marmaris yer almaktadır. Burada da tıpkı Bodrum’da olduğu gibi çok sayıda engelli dostu otel yer almaktadır. İşte bu otellerden bazıları:

D Maris Bay, Marmaris Kalesi’nden yaklaşık 30 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer almaktadır. Burada engellilerin kullanımına uygun banyo ve duşlar, tekerlekli sandalyelere uygun araç otoparkı, danışma masası, tekerlekli sandalyeler için vale ve otelde tekerlekli sandalye hizmeti, tekerlekli sandalye kullanımına uygun restoran ve iş merkezleri, dinlenme salonları, havuzlar, banyo acil durum çekme kordonu gibi olanaklar yer almaktadır.

 Engelli Dostu Oteller

Elite World Marmaris Hotel, Marmaris Marina’dan yaklaşık 30 dakikalık sürüş mesafesinde yer almaktadır. Tamamen engelli bireylere uygun bir tasarımı vardır. Oda içerisinde yer alan özelliklerin tamamı engelli kullanımına uygundur. Buna ek olarak asansör yolları, kayıt masaları, dinlenme salonları, restoranlar tekerlekli sandalye kullanımı için uygundur. Girişte merdivensiz ve aydınlatılmış bir yol vardır. Banyoda acil durum çekme kordonu ve tuvalette tutunma kolları yer alır. Yükseltilmiş tuvalet oturağı vardır. Yardımcı dinleme cihazları da sunulmaktadır.

Bu içeriğimizde ülkemizin en turistik rotalarında yer alan engelli dostu oteller hakkında tavsiyeler ve bilgilendirmeler yer almaktadır. Engelli bireyler burada sıralanmış olan konaklama merkezlerinin tamamını gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Daha detaylı bilgiler için otelle iletişime geçilmesinde yarar vardır. Buna benzer daha birçok farklı içerik ve fikirler için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu