AsyaIrakYurtdışı Gezilerimiz

Erbil Nerededir? Erbil Gezilecek Yerler & Erbil Gezi Rehberi

Erbil Seyahat İpuçları

Erbil gezi rehberi size görülmesi gereken yerleri detaylı olarak sunar. Bu sayede yurtdışı tatili için yeni yerleri keşfetme hızınız daha da artar.

Erbil Nerede? Erbil Gezi Rehberi

Erbil, Kuzey Irak Kürt bölgesel yönetiminin başkentidir. Birçok farklı etnik grubun yaşadığı Erbil, aynı zamanda Kuzey Irak’ın en büyük şehridir. Ticari olarak gelişmiş olan kent aynı zamanda bölgenin turizm noktalarını sınırlarında barındırır. Erbil gezi rehberi içerisinde kentin yenilenen mimarisi, parkları, alış veriş merkezleri ve gece hayatına hizmet eden işletmelerinin yanında katedral, cami gibi faklı dinlere ait dini yapı, müze ve doğa oluşumları ziyaret edilebilir.

Yurt dışı tatil yerleri seyahatini planlayan ve tercihini Erbil’den yana kullanan gezi severler için bölgeye ulaşım oldukça kolay, konaklama seçeneği zengin, yeme-içme, eğlence ve alış veriş olanakları göz doyurucudur.

Erbil Hakkında

Yurt dışı gezisi için Ortadoğu kentleri arasında en güvenilir, yaşanabilir ve popüler bir kent olan Erbil; otelleri, modern mimari gökdelen ve yüksek binaları ile aktif bir ticaret merkezi konumdadır. Kenti sembol haline getiren alış veriş merkezleri ve gece eğlencesi sunan mekânları ile sadece kendi bölgesinde değil, dünya genelinde de dikkat çeken bir merkez halindedir.

Yakın komşuları Türkiye, Suriye, İran ve Irak merkezi yönetimle etkileşim halindedir. Irak’ın sınır komşusu olan Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveyt ülkelerinden de bölgeye turist ziyaretleri sıklıkla yapılmakta ve ticaret akışı sağlanmaktadır. Topluluk olarak Kürt, Türkmen, Keldani ağırlıklı olmak üzere Hristiyan, Süryani ve Arap kökenli kozmopolit bir yapısı vardır. Kent, çağdaş görünümü ve bölgenin olumsuz şartlarından arınmış yüzü ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Erbil Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Yurt dışında gezilecek yerler araştırmasında Erbil kenti için listelenebilecek lokasyonlar:

Erbil Kalesi

Kentin merkezinde yer alan kale 2004 yılı itibari ile UNESCO dünya miras listesine girmiş olup kentin tarihi değerlerinin başında yer alır. 5000 yıllık geçmişi olan kale, günümüzde restore çalışmaları yapılmaktadır. Kent tarih boyunca Asurlular, Abbasiler, Sasaniler ve Moğollar gibi pek çok kavmin yaşam alanı olmasından kaynaklı köklü bir tarihe sahiptir.

Erbil Medeniyetler Müzesi

Qaling Agha Tepesi arkeolojik alanında yer almaktadır. Müze koleksiyonu üç salona dağıtılarak sergilenmektedir. MÖ 5000 yıl öncesinden İslamiyet dönemine uzanan geniş tarih aralığına ait medeniyetlerin kültür yapısı, günlük- sosyal hayatı ve inançları gibi bilgilerin edinilebileceği birçok tarihi kalıntı müze varlıkları arasında sergilenir. Erbil gezi rehberi ile bunlara ulaşabilirsiniz.

Erbil Taş Müzesi

Tortul kayaçlar, erken kayaçlar ve metamorfik kayaç türlerinden oluşan zengin taş çeşitliliği ile ziyaretçilerini şaşırtan taş müzesi, kentin birçok müzesi arasında ön plana çıkar. Tekstil ve Süryani Mirası Müzesi şehrin diğer müzelerindendir.

Jalil Khаyаt Camisi

Cami oldukça geniş bir alana yayılmış ihtişamlı mimarisi ile kentin en büyük camisi olma özelliği ile ziyaretçilerini etkileyen bir yapı olarak kent merkezinde yer alır. Kentin her tarafından görülebilen mimarisi, süslemeleri ve ebatları ile oldukça dikkat çekicidir.

Alışveriş Merkezleri: Family alışveriş merkezi, bazaar, Royal alışveriş merkezi, Mega alışveriş merkezi, Happy Event, Minare Park olarak fazla sayıda alış veriş merkezi bulunur. Hediyelik eşyadan, yöresel ve çağdaş ürünlerle dolu geniş ürün yelpazesi ile tatminkâr bir ticareti hayat sunan alış veriş merkezlerinin cazibesi her geçen gün artmaktadır.

Erbil’de Doğal Güzellikler
Korek Dağı, Bekhal Şelalesi, Şanidar Mağarası başta olmak üzere doğal park, mağara ve oyuklar Erbil kentinin doğa turizmine yönelik yerleri arasında yer alır. Sami Abdulrahman Park, Shanadar Park, Majidi Land Erbil kentin park ve eğlence merkezleri olarak haftanın her günü belirli saatler arasında hizmet verir.

erbil gezi rehberi

Erbil Gezisi Ne Zaman Yapılmalı?

Erbil gezi rehberi hazırlarken tarih planlaması için ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun olacaktır. Her ne kadar ılıman bir iklimi olsa da yazın kavurucu sıcak havası ve kışın bol yağışlı iklim koşullarının olumsuzluklarını bertaraf eden geçiş mevsimleri kentin açık ve kapalı alanlarının birlikte ziyaret edilebilmesine olanak verir. Bunun yanında şubat ve mart ayları Erbil için festival aylarıdır.

İlginizi çekebilir Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali Ne Zaman 2021?

 Şubat ayında Kayak Festivali ile kışın ve karın tadını çıkartabileceğiniz gibi, mart ayı da Uluslararası Erbil Festivali’ne ev sahipliği yaparak baharın yenilenme ve coşkusunu getirir. Gezi planınızı opsiyonel olarak festival zamanına göre de ayarlayabilirsiniz.

Erbil’de Ne Yenilir? Neler Yapılır?

Erbil gezi rehberi lezzet durağı için ilk başvurulacak Erbil kebabı ve büryani olacaktır. Salatalık dolması, şavurma, maklube, kubbe çorbası, küpe, bamya, tepsi, zilbiye, kileyçe yine kente has lezzetlerdendir. Erbil alış veriş ve eğlence için ideal imkânlar sunan bir şehirdir. Şehrin tarihi kapsamında kültür gezisi olarak ziyaret edilecek merkezlerinin ve doğa gezilerine alternatif olarak geniş konaklama imkânı bulunur. Buna bağlı sosyal imkân sunan mekânları ile sadece çevre kent ve ülkelerden değil, tüm dünyadan misafir ağırlar durumdadır.

Yurt dışı tatilleri programı içerisinde Erbil kenti Ortadoğu’nun yıldızı parlayan bir bölgesidir. Kenti bireysel gezi programı ya da tur programı kapsamında ziyaret etmek mümkündür. Konaklama olarak her bütçeye uygun çok sayıda otel ve hotel bulunmakta. Erbil gezisi için ayıracağınız 2-3 günlük süre şehrin sunduğu imkânları deneyimleyebilmeniz için yeterli olacaktır.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri