ErzurumTermal Tatiller

Erzurum Pasinler Hasankale Kaplıcası – Erzurum’da Termal Tatil

Erzurum Kaplıcaları

Erzurum İl Merkezine 40 km gibi çok yakın bir mesafede bulunan kaplıca turizminin yıldızlarından bir yer olan Pasinler Hasankale Kaplıcası, Hasankale Termal Kampüsü ile müşterilerini ağırlamaya devam ediyor. Pasinlerin diğer adı Hasankale.  Bu sebeple birçok yerde Hasankale Kaplıcaları olarak ta anılıyor.

Pasinler Kaplıcasının Geçmişi

Pasinler kaplıcasını büyük ve küçük çermik olarak iki kaplıca besliyor. Buradan geçen Hasankale çayının iki yanına yaslanan kaplıcanın geçmişi 1565 yılına kadar gidiyor. O yıllardan bu yana sürekli yenilenen kaplıca günümüzde son halini almıştır. Şifası nedeniyle hem içilen hem banyo kürü olarak kullanılan suyun sıcaklığı da 39 ile 45 derece arasında değişiklik gösteriyor.

Pasinler Kaplıcasında Konaklama

Pasinler Belediyesinin kaplıcaları işletiyor olması burada yıldızlı otellerin önünü kapatmış. Bu durum vatandaşlar açısından da önem arz ediyor. Çünkü pahalı termal turizmin vatandaşın önünü kestiği düşünülüyor. Belediye işletmesi açısından çok ekonomik olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Burada işletilen 72 yataklı bir otel bulunur. Bu otel dışında bölge halkının günübirlik ziyaret etmeleri için kullanmalarında piknik yapılacak yerler de mevcut. Ayrıca kaplıcadan faydalanmak için bay ve bayan olarak ikiye ayrılmış ve 170 kişiye aynı anda hizmet verebilecek termal havuz bulunmaktadır.

pasinler-hasankale-kaplicasi

Kale Turistik Otel Bölgenin Modern Kaplıca Konaklama Yeri

Daha fazla tatil için burada kaplıca turizmi ile şifa bulmak isteyen kişilerin en modern haliyle konaklamak isteyeceği yerlerden birisi Kale Turistik Oteli ve kaplıcasıdır. Bu kaplıcada su sıcaklığı 46 derece olarak ölçülür ve kapasitesi 250kişi ile büyük bir alandadır. Türkiye’nin İran’a gidip gelişlerde uluslar arası olarak kullanılan Erzurum – Tahran yolu üzerinde ve Pasinler Belediyesi sınırlarındadır. Pasinler kalesinin manzarası haline gelen kaplıca Pasinler çayına sırtını yaslamış ayrı bir güzellik barındırır. Sağlam surlara sahip kalenin manzarası inanılmaz güzelliklere sahiptir.

Hangi Hastalıklara Şifa Kaynağı

Pasinler’in diğer bir ismi Hasankale’dir. 205 metrelik bir alandan çıkan su termal tatiller ile başta romatizma hastalıkları olmak üzere, sinir ve kas ağrıları, eklem yeri ve kireçlenmeler, kişisel çeşitli sinirsel hastalıklar gibi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtiliyor. İçme suyu olarak kullanılabilen suyun mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile idrar yolları taş oluşumu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor olması önemli ziyaretçi kaynağı haline gelmiş.

Kaplıca Suyunun Sıcaklığı ve Bileşeni

Suyun sıcaklık değeri 39 -45 derece arasında değişkenlik gösteriyor. Yapılan tetkikler neticesinde suyun içerisinde klorür, sodyum, bikarbonat, karbondioksit ve radyoaktif bileşiminin olduğu burudan çıkan suyun sıcaklığını düşürmek için su ilavesi yapıldığı da diğer açıklamalar arasında bulunuyor.

Özel Kabinlerde Kaplıca Keyfi

pasinler-kaplicalari-

Kaplıca tatilinde insanların ihtiyacı olan hususlarda burada yapılmaya çalışılmış. Kaplıca için özel kabin kiralaması da günübirlik gelenlere verilen hizmetler arasında. Bölgede küçük bir mescitte yapılmış. Buradaki havuzun derinliği 1,5 metre ve orta büyüklükte bir havuz diyebiliriz. Günübirlik ziyaretler nedeniyle buranın hafta sonu ve özel tatil günlerinde çok kalabalık olduğunu da ayrıca belirtmek gerekiyor. Daha temiz ve sakin bir ziyaret için hafta içini seçmek mantıklı olabilir.

Kaplıca turizminin yanında Pasinler çayı kenarı boyunca dinlenecek çardaklar, yemek yenilecek lokantalarda bulunuyor. Burada özellikle kaplıca keyfi sonrası dinlenmek, temiz havada yemek yemek sizlere iyi gelecektir.

Erzurum merkezine 40 km mesafede olması buraya 19 km ile daha yakın olan Ilıca kaplıcaları nedeniyle ziyaretçi sayısını biraz düşürüyor diyebiliriz. Ancak Pasinler Belediyesinin yaptığı çalışmalar nedeniyle ülkemiz kaplıca turizminde kendisine yer edinmiş küçük bir kaplıca. Zaman içerisinde daha çok işletme ve lüks konaklamalar sayesinde daha çok kişinin ziyaret edeceğini de söylemek mümkün.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri