Eskişehirİç AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Eskişehir Gezi Rehberi: Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir'de Nereler Gezilir?

İç Anadolu’nun en güzel şehirlerinden olan Eskişehir, 900 bini aşan nüfusuyla gün geçtikçe büyüyüp gelişmektedir. Şehir, ilk çağlardan birçok iz taşımaktadır. Özellikle Selçuklu dönemine ait birçok kültürel mirası burada gözlemlemek mümkündür. Bu yönüyle bakıldığında şehirde çok sayıda gezilecek tarihi ve turistik yer mevcuttur. Eskişehir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denildiğinde de akla ilk olarak tarihi yerler gelir. Çünkü şehrin tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. İşte GeziLinki okurları için detaylı Eskişehir gezi rehberi:

Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Balmumu Heykeller Müzesi olmaktadır. Bu müze, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından hayata geçirilmiştir. İçerisinde yer alan tüm eserler, Büyükerşen’in ustalığının bir ürünüdür. Yılmaz Büyükerşen kendi yapmış olduğu 160’ı aşkın balmumu heykelini 2013 senesinde belediyeye bağışlamıştır.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, balmumundan yapılan heykellerin ülkemizde sergilendiği ilk müze olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Müzeyi anlamlı kılan bir diğer önemli detay ise müzeden elde edilen gelirlerin, engelli çocukların ve kız çocukların eğitiminde kullanılıyor olmasıdır. Müze içerisinde balmumu heykelini görebileceğiniz tanınmış isimlerden bazıları; Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Barack Obama, Gandi, Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet’tir. Müzeyi hafta içi günlerde saat 10.00 – 17.00 arasında, hafta sonu 10.00 – 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olmakla birlikte tam bilet 15 TL, indirimli bilet 8 TL’dir. Müzeye Atatürk Lisesi tramvay durağında inip 5 dakika yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Şelale Park

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler için örneklerden bir tanesi de Şelale Park’tır. Burası özellikle ailesiyle, sevdikleriyle yeşil bir alanda eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Çocuklu ailelerin çok seveceği yerlerden olan Şelale Park’ın manzarası da oldukça güzeldir. İçerisinde şehrin birçok noktasını görebileceğiniz bir seyir terası bulunmaktadır. Seyir terasına çıkarak manzaranın tadını çıkarabilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Park içerisinde birçok heykel bulunmaktadır ancak Don Kişot heykeli çocukların en çok ilgisi çekendir. Hem Eskişehirliler hem de şehrin yabancıları doğayla iç içe vakit geçirmek istediklerinde genellikle burayı tercih etmektedir. Çünkü park içerisinde; doğal yeşil alanlar, yapay şelaleler, yürüyüş alanları ve daha birçok keyifli nokta bulunmaktadır. Gece ya da gündüz fark etmeksizin burası son derece keyifli bir yerdir. Hafta sonları biraz kalabalık olabilir ancak yine de huzurlu bir ortamı vardır. Parka girişlerin ücretsiz olması da ayrı bir güzelliktir. Araçlar için otopark mevcuttur. Tramvay ile Atatürk Lisesi durağında inip ardından 1 numaralı belediye otobüsüne bindikten sonra buraya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Porsuk Çayı ve Adalar

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizde eşine az rastlanır bir şehir planlama örneği Porsuk Çayı ve Adalar’dır. Eskişehir’in şüphesiz en dikkat çeken ve en sevilen yerlerinden biri burasıdır. Eskişehir’de gezilebilecek en güzel alanlardan olan Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi özellikle yaz aylarında daha bir gezilesi olmaktadır. Şehrin en merkezi noktalarından birinden geçen bu nehir üzerinde Venedik gondollarını andıran gondollarla turlar düzenlenmektedir. Eskişehir’e yolunuz düşerse mutlaka bu gondollarla kısa bir tura katılmalısınız. Nehrin etrafı yemyeşil çimlerle ve ağaçlarla kaplıdır. Gondola binmeseniz dahi bu çevrede oldukça huzurlu zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca civarda çok sayıda kafe, restoran, bar, eğlence mekânı ve oteller de bulunmaktadır. Şehrin en canlı bölgelerinden birinde yer almaktadır. Buraya ulaşımın en kolay yollarından biri tramvay hattını kullanmaktır. Tramvaya bindikten sonra İsmet İnönü durağında inip yaklaşık 2 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında önemli müzelerden biri de Lületaşı Müzesi’dir. Lületaşı Müzesi özellikle Odunpazarı’nı gezmeye gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir müzedir. Lületaşının dünya üzerinde çıkarıldığı tek yer Eskişehir’dir ve bu nedenle de bu müze önemli bir yere sahiptir. Odunpazarı Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen bu müzede, lületaşından yapılan birçok eser sergilenmektedir. Müzede 400’ü aşkın eserin yer aldığı bilinmektedir. Alışılagelmiş müzelerden daha küçük bir boyuta sahip olsa da oldukça güzel bir havasının olduğunu söylemek mümkündür. Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer alan bu müzeye girişler ücretsizdir. Atatürk Lisesi tramvay durağında inip 5 dakika yürüyerek buraya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Dağlık Frigya bölgesinde yer alan Midas Anıtı ya da bir diğer bilinen ismiyle Yazılıkaya, Frig uygarlığının en görkemli eserlerinden biridir. Eskişehir’de tarihi bir gezi yapmak isteyenlerin ilk görmesi gereken yerdir. Anıtın yüksekliği 17 metre olup genişliği ise 16,5 metre civarındadır. Anıtta Frig kültürünü yansıtan kale duvarları, kabartmalar, kaya mezarları, anıtlar, yerleşim yerleri gibi bölümler bulunmaktadır. Kayaların üzerinde çok sayıda yazı ve motif bulunduğundan buraya “Yazılıkaya” da denilmektedir. Ülkemizdeki sayılı açık hava tapınaklarından biri olan yapıda çok sayıda çatlak bulunmaktadır. Bu nedenle de yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Alan koruma altındadır ve ziyaret için uygundur. Ücretsiz olarak gezilip görülebilmektedir. Eskişehir’in Han ilçesinde yer alan Yazılıkaya Köyü sınırları içerisindedir. Şehir merkezine 80 km, ilçe merkezine ise yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde tarihi öneme sahip bir diğer nokta da Kurşunlu Cami ve Külliyesi’dir. Burası, 16. yüzyılın Osmanlı dönemine ait eserlerden biridir. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin hemen yanı başında yer alan külliye hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Cami ve külliyenin, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa ettirildiği bilinmektedir. Külliye içerisinde çok sayıda bölümler yer almaktadır. Bu bölümlerden bazıları; imaret, aşevi, kervansaray, sıbyan mektebi, şadırvan, el sanatları merkezi, medrese ve sıcak cam üfleme atölyesidir. Kervansaray bölümü günümüzde nikah salonu olarak hizmet vermektedir. El sanatları merkezinde ise tezhip ve ebru gibi sanat dallarına ait ürünler sergilenmektedir. Eğer bu tarz sanatlara merakınız varsa burası ilginizi çekecektir. Odunpazarı’na gelip yaklaşık 10 dakika kadar yürüyerek külliyeye ulaşabilirsiniz.

Regülatör Piknik Alanı

Eskişehir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Eskişehir’de açık havada keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesi Regülatör Piknik Alanı’dır. Burası Odunpazarı ilçesine bağlı bir alan olup Orhangazi Mahallesi’nde yer almaktadır. 2012 senesinde hizmete açılan alan en çok piknik için tercih edilmektedir. İçerisinde çok sayıda mesire alanı, piknik masaları, oyun alanları ve çardaklar yer almaktadır. 50 bin metrekarelik bir alandan oluşan bölgede ayrıca restoran ve kafeler de bulunmaktadır. Genellikle kahvaltıları daha çok tercih edilmektedir. Hafta sonunda pek çok Eskişehirli buraya kahvaltı için gelmektedir.  Porsuk Çayı’na da oldukça yakın bir mesafede yer alan bu piknik alanına girişler ücretsizdir.

Bu içeriğimizde Eskişehir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri