Sakarya

Ferizli Gezilecek Yerler: Sakarya’nın Gezilesi Yerleri

Ferizli Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Sakarya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Ferizli, şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun nedeni çok verimli topraklara sahip olmasıdır. Günümüzde ise Sakarya’nın metropollerinden biri haline gelmiştir. İlçe genelini orta yükseklikteki tepelik alanlarla çevrili olup Karadeniz iklimi özelliklerini taşımaktadır.

Ferizli gezilecek yerler denildiğinde ise akla daha çok doğal güzellikleri gelmektedir. İşte Sakarya gezisine çıkacaklar için Ferizli’nin en güzel gezilecek yerleri…

Ferizli Tarihi

İlçe, Sakarya Nehri kıyısında yer aldığından ve verimli tarım topraklarına sahip olduğundan uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Milattan önce 1. yüzyılda Bizans’ın hakimiyeti altına girmiş ve 1324 senesinde ise Osman Bey tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir. Ferizli ilçesi eski dönemlerden beri çıkarılan zengin demir madenlerine sahiptir. İlçenin ismi de demir madeninin Latince ismi olan “Ferissium” dan gelmektedir. Osmanlı döneminde “Firuzlu” olarak kullanılmış ve günümüze ise “Ferizli” olarak ulaşmıştır. 1990 senesinde ilçe statüsü kazanmıştır.

Ferizli’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Akgöl Mesire ve Piknik Alanı

Ferizli gezilecek yerler

Sakarya’nın Ferizli ve Karasu ilçeleri arasında, Gölkent Köyü içerisinde bulunan Akgöl ya da bir diğer bilinen ismiyle Gölkent Gölü, şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Tatlı sulu bir göl olup alüvyal set gölüdür. Sakarya Nehri, gölün 2,5 km kadar yakınından geçer. Gölün oluşumu da Sakarya Nehri’nin taşımış olduğu alüvyonlar sayesinde olmuştur. Gölün denizden yüksekliği 25 kadardır ve 19 kilometrekare kadar bir genişliğe sahiptir. Göl kıyısında köyler dizilmiştir ve göl kıyıları genellikle sazlık ve bataklıklarla kaplıdır. Göl, olta balıkçılığı için uygun bir yapıya sahiptir. Çevresi ise mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Göl çevresinde piknik yapabilir, doğayla iç içe vakit geçirebilir, yürüyüşe çıkabilir ya da bazı bölümlerde çadır kampı yapabilirsiniz. Ferizli’de doğal bir ortamda vakit geçirmek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Seyifler Kalesi

Ferizli gezilecek yerler

Ferizli gezilecek yerler içerisinde tarihi bir alan olan Seyifler Kalesi, Ferizli ilçe merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Kalenin, Bizanslılar tarafından yapıldığı bilinse de hangi tarihte yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulanamamıştır. Ancak kalenin 12. ve 13. yüzyıllar civarında yapıldığı kabul edilmektedir. Kalenin yapım amacının Sakarya Köprüsü üzerinde bulunan köprünün güvenliğini sağlamak olmuştur. Boyut olarak çok devasa bir yapıya sahip olmasa da görkemli bir havası vardır. Yeşillikler içerisinde kalan kalenin tarihsel süreci de düşünüldüğünde gezginler için oldukça keyifli ve verimli bir gezi yeri olduğu söylenebilir.

Ferizli Yeme İçme

Sakarya’nın meşhur yemekleri

Kültürel açıdan olukça zengin bir yapıya sahip olan şehrin mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Birbirinden lezzetli yiyeceklerin ve her damak tadına uygun olabilecek yemeklerin olduğu şehirde çok lezzetli yemekler denemeniz mümkündür. Ferizli’de lezzetli bir ıslama köfte, kavurma, kuzu but ya da ayva dolması gibi lezzetleri deneyebilirsiniz.

Ferizli Konaklama

Şehirde konaklama alternatiflerinin en çok olduğu bölge burasıdır. Ferizli’de her bütçeye hitap eden otellerin sayısı bir hayli fazladır.

Ferizli Ulaşım – Ferizli’ye Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 25 kilometredir. Bununla birlikte Sapanca; İstanbul’a 160 km, Kocaeli’ye 70 km, Yalova’ya 130 km ve Ankara’ya 310 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içerikte Ferizli gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca: Sinop Gezilecek Yerler Listesi ile Kısa Sinop Rehberi  Arifiye gezilecek yerler

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri