Gastronomi Gezileri

Gaziantep’in Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Gaziantep Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Gaziantep birçok kültürün lezzetlerini barındırmaktadır. Farklı lezzetleri deneyimlemek isterseniz Gaziantep’in meşhur yemekleri tam size göredir.

Gaziantep’in Meşhur Yemekleri

İlginizi çekebilir: Hatay’ın Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Gaziantep ülkemizin kültürel değerlerini yansıtan bir şehirdir. Bu şehirde birbirinden farklı onlarca lezzeti tadabilirsiniz. Şehirde devamlı olarak yemek festivalleri yapılmaktadır. Antep’in en meşhur yemekleri böylece görücüye çıkmaktadır.

Ali Nazik Kebabı
Ali Nazik Kebabı, kaynağı Gaziantep olan ünlü bir yemektir. Baharatlı olan salçalı sosu, közlenmiş patlıcanları ile vazgeçilemeyen bir lezzettir. Ali Nazik Kebabı Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında yer alır. Genellikle ana yemek yanında meze gibi servis edilir.

Ancak Ali Nazik Kebabı’nı sevenler için durum farklıdır. Ali Nazik Kebabı ile bir ekmek yiyebilirler. Ana yemek olarak yanında pilavla servis edilir. Böylece hem meze hem de ana yemek olarak sunulmaktadır. Tercihe göre servis edilir.

gaziantep'in meşhur yemekleri

Batma Kaymak
Batma Kaymak, adını başka bir yerde duyamayacağınız Gaziantep’in meşhur lezzetleri içinde bulunur. Batma Kaymak’ın yapımında kullanılan sıvı kıvamlı kaymak sadece Antep’in bazı köylerinde yapılır.

Bu yüzden bu lezzeti yalnızca Gaziantep’te tadabilirsiniz. Başka bir yörede tatmanız mümkün değildir. Batma Kaymak yapımında bal, sıvı süt kaymağı ve Antep fıstığı kullanılır.

gaziantep'in meşhur yemekleri

Patlıcan Kebabı
Gaziantep mutfağında etin ayrı bir yeri bulunur. Ancak bunu yanında ne eti olduğu da çok önemlidir. Patlıcan Kebabı da sadece kuzu döş eti kullanılarak yapılır. Ve taze patlıcanlar kullanılır. Patlıcan Kebabı Gaziantep’in meşhur yemekleri arasındadır.

Patlıcan Kebabı’nın ana vatanı da Gaziantep’tir. Kuzu döş eti kullanılan kebap, mangal ateşinde pişer. Patlıcan Kebabı Gaziantep’te her lokanta ve restoranlarda bulunur.

gaziantep'in meşhur yemekleri

Ayva Kebabı
Kebap kültürü Gaziantep ve o bölgede çok gelişmiştir. Kebaplar bu yörede çeşit olarak oldukça fazladır. Ayva Kebabı da Gaziantep’in meşhur yemekleri içinde önemli bir yere sahiptir.

Ayva Kebabı bu tür kebaplar arasında en çok tercih edilenidir. Çok tüketilir. Bu kebapta ayva tabak olarak kullanılır. Fazla iddialı bir yemektir. Ayva Kebabı bol kalorili bir yemektir.

gaziantep'in meşhur yemekleri

Elma Kebabı
Gaziantep kültüründe meyvelere kebap özelliği kazandırılır. Gaziantep’te hayli yaratıcı ve farklı farklı lezzetlere açık olmalısınız. Elma Kebabı da bu lezzetlerden birisidir. Gaziantep’in meşhur yemekleri içinde yer alır.

Elma Kebabı, etli ve bol soğanlı yapılır. Kıyma, baharat, domates, biber ve elma kullanılır. Elma Kebabı özellikle turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

Özellikle Gaziantep kültürünü tanımak isteyenlerin deneyimlemesi gereken bir lezzettir. İçinde bulunanlar ile hem sağlıklı hem de lezzetlidir.

gaziantep'in meşhur yemekleri

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri