Bursa

Gemlik Gezilecek Yerler – Gemlik’te Ne Yapılır?

Gemlik Gezi Rehberi

Bursa’nın en turistik ve en güzel ilçelerinden olan Gemlik gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine pek çok olanak sunmaktadır. 120 bin kişilik nüfusuyla Bursa’nın kısmen daha sakin bölgeleri arasındadır. Ilıman bir iklime sahip olması nedeniyle de yılın her döneminde turistleri ağırlamaktadır. Genellikle de Avrupa ülkelerinden ziyarete gelen turistler Gemlik turlarına büyük ilgi göstermektedir. Peki Gemlik’te ne yapılır? İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Gemlik gezi rehberi…

Gemlik Tarihi

Bursa civarında kurulan en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi Gemlik’tir. Tarihi milattan önce 12. yüzyıla dek uzanmaktadır. Rivayetlere göre Gemlik bölgesine ilk olarak Herkül gelmiştir. Milattan önce 334 senesinde Büyük İskender söz konusu bölgeyi eline geçirmiştir. Milattan sonra 395 senesinde ise Doğu Roma İmparatorluğu’na geçmiştir. Tarih boyunca birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla da görülmeye değer birçok tarihi yapıya sahiptir.

Gemlik’te Görülebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Gemlik, şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Marmara Denizi’nin en sakin kıyısında yer almaktadır. Kuzeyinde Yalova, doğusunda Orhangazi, güneyinde Osmangazi ve batısında ise Mudanya yer almaktadır. Bölgede Akdeniz ikliminin Marmara Bölgesi tipi görülmektedir. İşte Gemlik’te gezebileceğiniz başlıca tarihi ve turistik yerler…

Gemlik Kaplıcaları

Gemlik gezilecek yerler

Gemlik’in en turistik yerlerinden olan Gemlik kaplıcaları, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu kaplıcalardaki suların ısısı 30 derecenin üzerindedir ve ülke çapında hatrı sayılır bir üne sahiptir. Yol kenarında bulunan kaplıca, ormanlık bir alan içerisindedir. Daha çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Çevresinde yıl boyunca, çeşitli dönemlerde farklı aktiviteler düzenlenmektedir. Özellikle de turistlerin büyük bir ilgi gösterdiği kamp ve doğa yürüyüşü gibi etkinlikleriyle ön plana çıkmıştır. Kaplıcaların konaklama olanakları da oldukça gelişmiştir. Farklı bir konseptte tatil yapmak, aynı zamanda doğayla iç içe bir alanda vakit geçirmek isteyenler için güzel bir tercih olabilir.

Küçük Kumla

Gemlik gezilecek yerler

Gemlik gezilecek yerler içerisinde Küçük Kumla; şirin, turistik bir kasabadır. Genellikle yerel köy halkı yaşıyor olsa da son zamanlarda turizm faaliyetlerinin hareketlilik kazandığı görülmektedir. Burası tam olarak doğal güzelliklerle dolu bir bölgedir. Küçük Kumla’da birbirinden güzel plajlar, yürüyüş rotaları, tarihi yapılar bulunmaktadır. Kırsal bir alan olması sebebiyle tesisleşme pek yaygın değildir. Genellikle buradaki köy halkı evlerini pansiyon olarak kiralamaktadır. Ancak hafta sonlarında kısa bir tatil yapmak isteyenler için ekonomik bir alternatif olabilir. Buranın özellikle sahil şeridi görülmeye değerdir. Upuzun bir sahil şeridi vardır ve kamp gibi aktiviteler için de uygundur. Herhangi bir giriş kısıtlaması da bulunmamaktadır. Denizi oldukça temiz olup tenha bir ortamı vardır. Sessiz ve huzurlu bir kaçamak arayanlar için güzel bir seçenek olarak görülebilir. Gemlik ilçe merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım mümkündür.

Kurşunlu Kilisesi

Kurşunlu Kilisesi

Gemlik’in Kurşunlu beldesinde yer alan Kurşunlu Kilisesi, Bizans döneminden kalma eski bir manastırdır. Bizans kaynaklarına göre buranın tarihi 9. yüzyıla dayanmaktadır. Manastırın 1. Komnenos döneminde yenilendiği ve Theotokos’a ithaf edildiği bilinmektedir. Kimi görüşe göre burası Orta Çağ’dan kalma bir kilisedir ve Osmanlı döneminde önemini yitirmiştir. Haziran 1995 tarihinde müze araştırmacılarınca bir ekip kurulmuş ve burada kapsamlı bir kazı çalışması yürütülmüştür. Çalışmalar neticesinde mezar yazıtları, iskeletler bulunmuştur. Deniz kıyısında bir kayıkhane ve sarnıçlara rastlanılmıştır. Günümüzde eski görkeminin hala büyük bir kısmını korumuş halde yerindedir ve ziyarete açıktır. Müze olarak hizmet vermektedir ve koruma altına alınmıştır. Ücretsiz olarak gezip görülebilir.

Celal Bayar Vakfı Müzesi

Gemlik gezilecek yerler

Müze mimari açıdan oldukça dikkat çekici bir tasarıma sahiptir. İçerisinde 20 binin üzerinde kitap olduğu bilinmektedir. İnsanların ellerinde bulundurdukları kitapların başka okuyuculara geçmesi amacıyla 1957 senesinde yapılmıştır. Ülkemizin en kapsamlı müzeleri arasındadır. Yüzlerce yıllık fotoğraf arşivleri ile de dikkat çekmektedir. Kitap severler, kültür gezileri yapmak isteyenler için güzel bir gezi alternatifi olabilir.

Gemlik’te Ne Yapılır?

Gemlik’e yolunuz düşerse mutlaka Gemlik Zeytin Festivalleri’ne katılım sağlamalısınız. Yılın belirli dönemlerinde, 3 günlüğüne düzenlenen bu festivaller oldukça renkli bir şekilde geçmektedir. Sabah saatlerinde başlayan festival gece geç saatlere kadar devam etmekte ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Gemlik Yeme İçme

Bursa’nın nesi meşhur

İlçe sahil kesiminde yer aldığından deniz ürünlerinin popüler olduğunu söylemek mümkündür. Sahil kesiminde yer alan balıkçılar, kokoreççiler, midyeciler ve kebapçılar şehre gelen turistlerin genellikle ilk tercihleri olmaktadır.

Gemlik Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis bulunmaktadır. Her bütçeye hitap edecek düzeyde oteller, günübirlik kiralık evler, pansiyonlar bulunmaktadır.

Gemlik Ulaşım – Gemlik’e Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Gemlik; İstanbul’a 130  km, Kocaeli’ye 105 km, Balıkesir’e 165 km, İzmir’e 370 km ve Ankara’ya ise 420 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Gemlik gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Siz de Gemlik geziniz esnasında Gemlik’te ne yapılır, Gemlik’te nereler görülmelidir gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu içeriğimiz bir rehber niteliğinde olacaktır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri