ÇanakkaleMarmara

Geyikli Ezine nerede? Geyikli’ye nasıl gidilir?

Geyikli Gezi Rehberi

Geyikli son yıllarda burada çekilen Eyyvah Eyvah, Eyyvah Eyvah 2 ve Eyyvah Eyvah 3 filmlerinden sonra Türkiye’de ünlü olmuş bir tatil cennetidir.

Geyikli, Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı bir beldedir. Ünlü komedyen Ata Demirel’in her fırsatta övdüğü bölge asıl ününü girişte belirtiğimiz filmler sayesinde kazanmıştır. Bu filmlerden önce de bölgenin sıkı takipçileri vardı. Bunlardan biri olarak Geyikli’nin unutulmaz manzarasını ve denizini ben de yeri geldiğince överim. Geyikli plajı gayet temiz ve rahattır. Sahilindeki lokantalarda balık ve zeytinyağı ev yemekleri bulabilirsiniz.

GEYİKLİ ODUNLUK VE YÜKYERİ İSKELESİ

Geyikli’yi küçük bir tatil kasabası olarak kafanızda kodlayabilirsiniz. Sessizliği, doğayı ve temiz bir deniz arayanların mutlaka Geyikli’yi ziyaret etmesini öneririm. Geyikli merkezde temiz kum plajlar bulunmaktadır. Buralarda denize girilmektedir. Ayrıca merkezde Odunluk İskelesi adı verilen bir iskele de mevcuttur. Öte yandan Geyikli’den Bozcaada’ya araçlı feribot geçişleri vardır. Bu geçişler Geyikli’nin Yükyeri İskelesi’nden yapılmaktadır.

GEYİKLİ’DE KONAKLAMA

Geyikli deniz kenarında olması, temiz ve kum plaja sahip olması ve doğanın içerisinde olması nedeniyle her sene binlerce misafiri ağırlamaktadır. Ancak bölgede turizm yatırımları çok fazla değildir. Bu nedenle büyük oteller Geyikli’de yoktur. Bunun yerine orta ve küçük ölçekli oteller misafirlerini ağırlamaktadır.

Öte yandan bölgede pansiyon ve çadır kamp alanları yer almaktadır.

ALEXANDRIA TROAS

Alexandrıa Troas kenti Hristiyanlık açısından çok önemlidir. Büyük İskender’in komutanlarından birisi olan Antigonas, Geyikli’de Alexandrıa Troas (İskenderin Troası) isimli bir kent kurmuştur. Bu kente Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Paul, 3 kere gelmiştir. Bu ziyaretler İncil’de de anlatılmaktadır. Hıristiyanlığı kabul eden ilk şehir olan Alexandrıa Troas’ta inanışa göre şöyle bir olay meydana gelmiştir. Aziz Paul burada mucizelerini göstermiş, kendisinin vaazını camdan sarkarak dinleyen bir çocuğun düşerek ölmesi sonucunda çocuğu diriltmesi, halkın Hıristiyanlığı kabul etmesi ile sonuçlanmıştır. Bu nedenle günümüzde bile Hristiyanlar açısından kutsal kabul edilen antik şehir Hıristiyanların hac merkezi olarak kabul edilir.

GEYİK BABA

Geyikli, iddiaya göre Geyik Baba (1275-1350) tarafından kurulmuş bir yerleşim yeridir. Bir eren olan Geyik Baba’nın kabri ise Bursa’dadır. Geyik Baba, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu simgeleyen büyük çınarı diktiği, Orhan Gazi zamanında birçok talebe yetiştirdiği ve fetihlere bizzat katılarak askere moral verdiği Aşıkpaşazade’den Hoca Saadeddin’in Tacüt Tevarihine, Taş Köprülüzade’nin Şakayık-ı Numaniyesi’nden Kamus-ul A’lam’a kadar birçok Osmanlı kaynaklarında ifade edilen bir zattır. Bölgede anlatılan rivayete göre savaş zamanı yanına bozgeyiğini ve talebelerini alıp savaşa katılır.

GEYİKLİ’YE NASIL GİDİLİR?

Geyikli Ezine’ye yaklaşık 8 kilometre, Çanakkale merkezine ise 52 kilometre uzaklıktadır. Çanakkale’den Geyikli’ye gitmek isteyenler için otogardan Ezine araçları vardır. Çanakkale otogardan Ezine aracına binip Ezine otogardan da Geyikli minibüslerine binilmelidir. Öte yandan yaz aylarında Çanakkale otogarından direk Geyikli’ye araç bulunabilmektedir. Yolculuk Çanakkale merkezden 1-1,5 saat arasında sürmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR BÖLGE: Çardak’ın şifalı Kum Adası! Çardak’a nasıl gidilir?

Daha fazla gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri