Kamp Tatilleri

Glamping Nedir? Türkiye’deki En İyi 5 Glamping Alanı

Glamping Yerleri

Glamping Nedir?

İngilizce bir gelime olan “glamour”ın Türkçe sözlükte karşılığı “cazibe” kelimesine denk gelir. “Camping” kelimesi ile birçoğumuzun bildiği gibi “kamp yapmak” anlamına gelir. İşte, Glamping kavramı, bu iki sözcüğün birleşmesinden oluşmuştur. Aslında klasik kampçılıktan aşırı bir farkı olmasa da Glamping, daha lüks bir kamp anlayışı anlamına gelir. Doğada olmak tabii ki esas ancak bunu daha rahat biçimde yaptığınız, rahatınızdan ödün vermediğiniz kamp çeşidi arıyorsanız işte bu, demelisiniz!

Çadırdan tabii ki vazgeçmiyoruz! Çadır kurulumu oldukça zorlu bir süreç olabiliyor. Bunun yanında çadır daha dar alanları ifade ederken bu kamp türünde kanvastan veya kumaştan yapılma büyük çadırlar kullanılıyor. Aslında en büyük farkı da çadır tipinin farklılığı oluşturuyor diyebiliriz. Karavan ve ağaç evler de Glamping kapsamına girse de çadırlı olanları daha ön plana çıkmış durumda. Özellikle lotus şeklinde çadırlarla bu kampçılık anlayışı özdeşleşmiş durumdadır.

glamping nedir

Kamp tatili elbette ki çadırla biten bir şey değil. Farklı zorluklarda kamp yapmak mümkün. Kimileri ateş, duş olanağı veya elektrik gibi hizmetlerin verildiği camping alanlarını tercih etse de bazı kampçılar çoğu kolaylıktan mahrum, daha izole bir kamp tatili seviyor. Glamping anlayışı ile bunu tamamen unutabilirsiniz! 5 yıldızlı otel rahatlığında bir kamp tatili yapmak, sıcacık banyonuzda istediğiniz zaman duş almak veya aklınıza gelebilecek birçok lüksü yaşamak mümkün. Glamping sayesinde çok çok daha rahat biçimde kamp tatili yapabilirsiniz.

Ülkemiz içerisinde de Glamping anlayışı ile kamp yapabileceğiniz yerler mevcut. Onları sizinle paylaşmadan önce şimdiden iyi tatiller diliyoruz!

Türkiye’deki En İyi 5 Glamping Alanı

1- İstanbul Pallet Glamping, Şile
İstanbul Şile’nin Ulupetit köyünde bir ormanlık alanda bulunan Pallet, kent içindeki en büyük Glamping alanına sahip tesistir. Farklı türde ve büyüklükte konaklama alanı seçebileceğiniz yerde orman içerisinde trekking, ücretsiz bisiklet gezisi, açık hava sineması, yoga, kamp ateşinde sosyal oyun ve aktiviteler, ahşap ve heykel boyama etkinlikleri gibi aktivitelerde bulunmanız mümkün.

glamping

2- Hypnos Sapanca
Kubbe tipi çadırların olduğu Hypnos Sapanca, İstanbuldere köyünün yakınlarındadır. İstanbul’a yakın bir kamp tatili yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yerde oldukça lüks konaklama çadırları bulunmakta. Restorandan SPA ve masaj salonuna birçok olanağı olan Hypnos Sapanca sizleri bekliyor!

glamping

3- Longosphere, İğneada
Longoz ormanları içerisinde eşsiz bir manzara eşliğinde lüks bir kamp tatili deneyimine ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse, Longosphere tam da böyle bir yer. Kırklareli’nin İğneada ilçesi içerisinde bulunan Longosphere devasa bir alan üzerine kurulmuştur ve birçok Glamping çadırı ile hizmet vermektedir.

glamping

4- Avalon Steppes, Kayaköy
Muğla Kayaköy’de yer alan Avalon, Glamping stili kampçılığın neredeyse ilk temsilcilerinden bir tanesidir. Çadırları adeta saraylardan kopup gelmiş bir görüntüye sahip. ATV safari, tırmanış, at binme ve bisiklet gibi etkinlikleri de deneyimleyebileceğiniz Avalon Steppes sizleri bekliyor!

glamping

5- Bonjuk Bay, Gökova
Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Gökova’da bulunan Bonjuk Bay doğayla iç içe olmanın verdiği hissi en iyi anlayabileceğiniz yer olarak karşımıza çıkıyor. Glamping yapabileceğiniz alanlardan da biri. Çadır, bungalov ve taş ev gibi konaklama seçenekleri de Bonjuk Bay tesisi içinde mevcut. Doğal atmosferin asla bozulmaması için tesis içinde bazı kurallar var ancak uyamayacağınız bir şey olduğunu düşünmüyoruz.

bonjuk bay

Şimdiden yeni kampçılık anlayışıyla sizlere iyi eğlenceler diliyoruz!

Ayrıca ilginizi çekebilir: Türkiye’deki En İyi Kamp Yerleri Rehberi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri