KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Göklere Açılan Kapı Sümela Manastırı Gezi Rehberi

Sümela Manastırı Gezi Rehberi

Bulutlara uzanan bir geziye ne dersiniz? Cevabınız evet ise Sümela Manastırı gezi rehberi için hemen hazırlıklara başlamalısınız.

Sümela Manastırı Nerede? Sümela Manastırı Hakkında Kısa Bilgi

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı sarp bir kayalık üzerine kurulmuştur. Meryem Ana olarak da bilinen manastır Sümela adını melas kelimesinin taşıdığı siyah anlamı sebebiyle almıştır. Bu ismin manastırın kurulmuş olduğu Karadağlardan geldiği düşünülmektedir. Bu isim zaman zaman Meryem tasvirinin simgelediği siyah rengine de bağlanır.  Ayrıca Sümela Manastırı gezi rehberi kapsamında edineceğiniz başka bilgiler de bulunmaktadır.

Bir rivayete göre manastır, Atina ‘dan gelen iki rahip tarafından kurulmuştur ve Justinianus tarafından onarılarak tamir edilmiştir. Sümela Manastırı şimdiki durumunu 13.yy.dan beri sürdürmektedir. III. Alexios döneminde manastırın önemi oldukça artmış ve fermanlarla gelir sağlamıştır. Hatta fermanlar sayesinde zenginleşmiştir diyebiliriz. Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesiyle Osmanlı birçok manastırda yaptığı gibi Sümela’nın da haklarını koruyarak bazı imtiyazlar vermiştir. 19. yy. da en parlak dönemini yaşamış ve son şeklini almıştır. Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş ve 1923 itibarıyla tamamen boşaltılmıştır.

Sümela Manastırı’nın içerisinde Yer Alan Bölümler

Manastır bir iki şapelden, mutfaktan, öğrenci odalarından, bir kütüphane, misafirhane, Ayazma Kilisesi’nden ve Ana Kaya Kilisesi’nden oluşmaktadır. Sümela Manastırı girişinde bir su kemeri vardır ve büyük bir bölümü yıkılmıştır. Manastırın ana girişine ulaşmak için dar ve uzun bir merdiven kullanılır. Giriş kapısının hemen yanında ise muhafız odaları yerlerini almıştır. Buradan tekrar bir merdiven kullanarak iç avluya inebilirsiniz. Avlunun etrafında dikkatinizi çekecek Türk sanat etkilerini taşıyan figürler göreceksiniz.

Bunun yanında manastırın merkezini meydana getiren ana kaya kilisesinin duvarları fresklerle donatılmıştır. Bu freskler manastırın geldiği dönemlerin izlerini taşısa da fazlasıyla harap bir görünümü olan fresklerin asıl konusu Hz. İsa ve Meryem ana ile ilgilidir. Sümela Manastırı gezi rehberi, içeriğiyle daha şimdiden sizi büyüleyecekmiş gibi duruyor. Ayrıca Sümela Manastırı Gezisinden hemen sonra da Giresun’daki Eşsiz Doğa Harikası: Mavi Göl Gezisi yapabilirsiniz.

Sümela Manastırı Gezisi Yaparken Görülmesi Gereken Yerler

  • Altındere Vadisi Milli Parkı

Sümela Manastırı bu milli parkın içerisinde bulunur ve oldukça zengin bir bitki türüne sahiptir. Hem Sümela Manastırı’nı görmek hem de bu milli parka yakından tanıklık etmek, gayet güzel bir fırsattır.

  • Altındere Merkez Cami
sümela manastırı gezisi

Sümela Manastırı gezi rehberi, size doğal güzelliklerin yanında bir de yapay güzellikler sunacaktır bu cami de görmeniz gereken o güzelliklerden bir tanesi.  

  • Şolma Yaylası
sümela manastırı gezisi

Maçka’ya kadar gelmişken bu yaylaya uğramadan dönmemelisiniz. Yayla size doğanın bir parçasıymışsınız gibi hissettirecek. Aradığınız huzuru bu yaylada gözlerinizi kapatıp güzel bir dinlenmeyle bulabilirsiniz.

  • Vazelon Manastırı

Trabzon şehir merkezinin 40 km güneyinde yer alan bu manastır, 270 yılında inşa edilmiş Yunan manastırıdır. Sümela’dan daha eski olduğu bilinmektedir. Hatta Sümela Manastırı’nın bu manastırın gelirleriyle inşa edildiği söylenmektedir. 

vazelon manastırı

Ormanlık bir alanın ortasında eski ama ilgi çekici yapısıyla günümüze kadar gelmiş olan Vazelon manastırı, İmparator I. Justinianus tarafından 565 yılında onarılmıştır ve şu anki bina 1410 yılında yeniden inşa edilmiştir. Ayrıca kilisenin kuzey tarafında mahşer günü cennet ve cehennem ile alakalı freskler bulunmaktadır.

  • Çal Mağarası
sümela manastırı - çal mağarası

Sümela Manastırı gezi rehberi kapsamında dünyanın en uzun 2. mağarası olan bu mağarayı da görmeniz gerekmektedir. Çal Mağarası, yer altından gelen suları taşıma özelliğine sahiptir. Bu sebeple girişi kuru olan mağaranın iç tarafları daha nemli bir havaya sahiptir. Mağara 2003 senesinde halka açık hale gelmiştir. Mağaranın yapı özelliği olarak kireç taşı içindeki çatlak fay sistemleri bulunmaktadır. Mağarada zaman içerisinde yer altı su kanalı oluşmuştur. Mağara sarkıt ve dikitleriyle doğal bir güzellik meydana getirir.

Sümela Manastırı Konaklama Olanakları

Manastır yakınında konaklayabileceğiniz birçok otel mevcut.  Şimdi belirteceğimiz dört otel manzarası gayet güzel ve rahatlıkla kalabileceğiniz otellerdir. İskalita otel, Voice Hotel, Hamsiköy Seyirtepe Butik Hotel, Hamsikoy Hotel. Bunların yanında, yine rahatlıkla konaklayabileceğiniz ve konumlarından ötürü başka yerler de görme fırsatı yakalayabileceğiniz oteller de mevcut.

Sea & Naturel Villa Hisar’da kalmayı tercih ederseniz Trabzon Ayasofya Müzesini gezme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Şahin Tepesi Süit Otel ise, sizlere Sümela Manastırı gezi rehberi kapsamında bir Atatürk Köşkü’nü gezme olanağı verecektir.  Eğer otelde kalmak istemezseniz, bungalov evleri de sizin için bir seçenektir ve bunun için Sümela Sosyal Tesisleri güzel bir tercih olabilir. Bu tesis, aynı zamanda sizi Karadeniz’in eşsiz yemekleriyle buluştururken seçiminize göre Doğu lezzetlerini de ayağınıza getirir.

Sümela Manastırı Çevresinde Ne Yenir?

Karadeniz sınırları içerisindesiniz ve tabii ki kesinlikle yapmanız gereken bir şer var: Muhteşem bir Karadeniz kahvaltısı. Mısır ekmeğiniz ve bir demlik çayınız hazırsa, sofrada Trabzon peyniri, kaygana ve tabii ki kuymak bulundurmayı da unutmamalısınız. Sümela Manastırı’nın bulunduğu dağın eteğinde bir kafe var, müthiş bir manzara eşliğinde bir şeyler atıştırmak kulağa hiç de kötü gelmiyor. Ayrıca Sümela çıkışında bir Hamsiköy Sütlacı yemelisiniz. Bu güzel gezinin üzerine gidebilecek en iyi tatlı olduğunu göreceksiniz.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri