Kocaeli

Gölcük Gezilecek Yerler: Gölcük’te Ne Yapılır?

Gölcük Gezi Rehberi

Kocaeli‘nin en meşhur ilçelerinden biri olan Gölcük, İzmit Körfezi’nin güney kesimlerinde yer almaktadır. İzmit Körfezi ilçenin önemli bir konumunda, doğal bir liman özelliği göstermektedir.  Yaklaşık 20 bin hektarlık bir arazi üzerinde yer alan ilçenin kuzey yamaçlarında ise Samanlı Dağları vardır. İlçede gezilecek çok sayıda tarihi ve turistik nokta bulunmaktadır. Gölcük gezilecek yerler arayışında olanların çok sayıda seçeneği olacaktır. İşte Kocaeli – Gölcük’te ne yapılır, nereler gezilir ve daha birçok sorunun cevabı bu içeriğimizde…

Gölcük Tarihi

İlçenin çok eski zamanlara uzanan bir tarihi geçmişi vardır. Halıdere mevkiinde bulunan lahitlerin ve ılıca hamamlarının Roma Dönemi’ne dek uzandığı bilinmektedir. Ayrıca Şirinköy çevresinde yer alan kervansaray ve Saraylı mevkiinde bulunan hamam kalıntılarının ise Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu bilinmektedir. Saraylı’da Roma ve Bizans mezarları da bir hayli fazladır.

Gölcük’te Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede gelip görmeniz gereken çok sayıda doğal güzellik, tarihi mekan bulunmaktadır. Bu başlık altında Gölcük’te mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralanmıştır.

Nüzhetiye Şelalesi

Gölcük Gezilecek Yerler

Gölcük’ün Nüzhetiye Köyü’nde bulunan bu şelale, yeşillikler içerisinde ve sakin bir ortamda huzurlu vakit geçirebileceğiniz harika bir yerdir. Gölcük’ün en popüler yerlerinden biridir ve özellikle yaz aylarında çevre illerden bile çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Buranın en güzel yanlarından biri çok sayıda yürüyüş parkurunun olmasıdır. Trekking yapmayı sevenler için ideal bir seçim olabilir. Trekking gruplarına katılarak da buraya gelebilirsiniz. Sabah saatlerinde belirli bir noktada toplanarak katılım sağlayabilirsiniz. Şelale havuzunda yüzebilirsiniz ancak bunun için yaz aylarını tercih etmelisiniz. Yürüyüş, kamp ve piknik gibi aktiviteler için ise bahar ayları da tercih edilebilir. Buraya D100 karayolunu kullanarak, şehir merkezinden yaklaşık yarım saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Saklı Göl – Ulaşlı

Gölcük Gezilecek Yerler

Gölcük gezilecek yerler içerisinde bir diğer yer ise Saklı Göl’dür. Burası hafta sonlarında ya da günübirlik ziyaretlerinizde tercih edebileceğiniz bir açık alandır. Alanın tam merkezinde büyük bir göl ve çevresinde ise kamelyalar, yeme içme mekanları, düğün gibi özel günler için organizasyon tesisleri bulunmaktadır. Alanın en büyük eksiklerinden bir tanesi çocuk oyun alanlarının bulunmamasıdır. Bunun haricinde gerek doğası gerek yeme içme mekanları gerekse de doğal güzellikleriyle görülmeye fazlasıyla değer bir yerdir. Alabildiğine yeşil bir alanı vardır. Mangal yakılacak yerler bulunmamaktadır. Genellikle insanlar buraya serpme kahvaltılar ve trekking için gelmektedir. İlçe merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıktadır.

Gözlementepe Mesire Alanı

Gölcük Gezilecek Yerler

Gölcük merkezinde bulunan Gözlementepe Mesire Alanı, ulaşımın oldukça kolay olduğu bir yerdir. Yerleşim yerlerinden daha yüksek bir tepede yer aldığından manzarası ve havası oldukça etkileyicidir. Yaz aylarında bile oldukça serin bir ortamı vardır. Buraya insanlar genellikle piknik için gelmektedir. Mangal için uygun alanları bulunmaktadır. Ayrıca buraya kamp için gelenler de bulunmaktadır. Mesire alanı içerisinde trekking yapabileceğiniz güzel parkurlar da bulunmaktadır. Burada hem deniz hem de dağ havasını birlikte alabilirsiniz. Yaz aylarının hafta sonlarında çok kalabalık olabilmektedir. İlçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Girişler ve masalar ücretsizdir.

Kumyalı Plajı

Gölcük Gezilecek Yerler

Gölcük gezilecek yerler için bir plaj tavsiyesi verilecek ise bu Kumyalı Plajı olur. İlçenin en popüler plajlarından biridir ve hem yerel halkın hem de yerli turistlerin en çok tercih ettiği plajlar arasındadır. Nezih ve sakin bir ortamı olduğundan ailenizi alarak gidebilir, keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Gölcük yakınlarında denize girebilecek bir yer arıyorsanız burası Kumyalı Plajı olmalıdır çünkü denizi çok temiz ve sığ bir yapıya sahiptir. Kumsalının ise neredeyse tamamı küçük taneli kumlarla kaplıdır. Güney sahillerini aratmayan bu plaj, Gölcük’ün en huzurlu yerleri arasındadır. İlçe merkezinden uzaklığı yaklaşık 16 kilometredir ve özel araçlarıyla gelecek olanlar Gölcük – BursaYalova yolunu kullanmalıdır. Toplu taşıma araçlarıyla gelecek olanlar ise ilçe merkezinden hareket eden otobüsleri kullanabilir. Plaja giriş ücretsizdir ancak şezlong, şemsiye gibi olanaklar için kiralama ücreti alınmaktadır.

Gölcük Yeme İçme

İlçede yeme içme olanakları oldukça zengindir. Özellikle sahil kesimlerinde yer alan alabalık restoranları ve çeşitli yeme içme mekanları hem göze hem de mideye hitap edebilecek düzeydedir. Yöreye özgü bir şeyler denemek isterseniz umaç çorbası, höşmerim tatlısı, kiremitte kaşarlı alabalık, kabaklı kavurma ve tavuklu keşkek gibi lezzetleri tadabilirsiniz.

Gölcük Konaklama

Gölcük’te konaklama olanakları ideal düzeydedir. İlçede konaklayabileceğiniz çok lüks otellerle birlikte butik oteller, pansiyonlar, apart evler, bungalov evler bulunmaktadır. Ayrıca kamp için uygun bölgeleri de bulunmaktadır.

Gölcük Ulaşım – Gölcük’e Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 35 kilometredir. Ayrıca İstanbul’a 110 km, Yalova’ya 64 km ve Bursa’ya ise 115 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Kocaeli‘nin en bilindik ilçelerinden olan Gölcük hakkında bilgiler sunulmuştur. İlçede görüldüğü gibi gezilebilecek turistik mekanların sayısı fazladır. Gölcük geziniz için bu içeriğimiz sizlere rehberlik edebilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri