BoluMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Görenleri Büyüleyen Doğa Harikası: Abant Gölü Gezi Rehberi

Abant Gölü Nerede?

Zamanınızı güzelleştirecek, sizi bir doğa manzarasından alıp diğerine götürecek bir yer mi arıyorsunuz? Abant Gölü iyi bir tercih olur. İşte Abant Gölü gezi rehberi

Abant Gölü Tabiat Parkı Nerede?

Göl, Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlıdır ve Abant Dağları üzerinde yer alır. Aynı zamanda göl ormanlık alanda olduğu için Abant Gölü gezisi sizlere bol oksijen eşliğinde güzel bir dinlenme imkânı sunacaktır. Bölge oldukça zengin bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca bulunan büyük açık hava insanların yaşamını canlandırması ve yenilemesi adına önem taşır ve bu nedenlerle bölge 1988 yılında Tabiat Parkı olarak koruma altına alınmıştır.

abant gölü gezisi

Abant Gölü’nden bahsediyorken bu konudaki Abant Gölü efsanesini atlamak olmaz. Bir zamanlar şimdi gölün bulunduğu yerde bir kilise olduğu söylenir. Bu kilisede iki papaz varmış. Bu alanı ekip biçerek köylüyü beslerlermiş. Ekip biçen öküzün sabanı da altındanmış ve bu yüzden ürün de çok bereketli olurmuş. Günün birinde öküz ölmüş ve kıtlık başlamış. Bolluğa alışan köylüler, kiliseyi taşlamaya başlamışlar. Tarla birden alev almış. Başlarına bir şey geleceğini anlayan papazlar, sabanı bir delikten atmış. Ortalık birden yeşerivermiş ve bir göl oluşmuş.

Abant Gölü Gezisi İçin En Uygun Zaman

Dört mevsim arasından bir tanesini seçip Abant Gölü gezi rehberi şu zamanda planlanmalıdır demek, bu doğa harikası için kurulabilecek doğru bir cümle değildir. Abant Gölü’nde her mevsimin güzelliği kendi içinde saklıdır. Eğer piknik yapmayı ve mis gibi bir havada yürüyüş yapmayı seviyorsanız, kesinlikle bu gezi için ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Kış aylarında ise göl donar ama bu bir sorun değildir. Çünkü ihtişamından hiçbir şey kaybetmez. Siz de kızaklarla kayarak çok eğlenebilir ve gözlerinizi kapatıp bembeyaz bir masal aleminde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Sonbahar mevsimi, bu alanda resmen bir renk cümbüşü yaratır. Sarılar, turuncular, kırmızılar ve yaz aylarından kalmış yeşiller birbiriyle ahenkle dans ediyorken siz bir köşeden bu manzarayı izleyebilirsiniz. 

Abant Gölü Gezisi Aktivite Rehberi

İlk önce bu mis gibi havada mis gibi bir kahvaltı yapmalısınız. Göl kenarında bulunan restoranlar size bu fırsatı sunacaktır. Bu temiz hava iştahınızı açacaktır ve hemen kahvaltının ardından güzel bir yürüyüş yapmayı düşünmelisiniz. Alanda iki tane yürüyüş yolu mevcut. Bunlardan birini tercih ederek kuş cıvıltıları ve doğanın size vereceği huzur eşliğinde mükemmel bir yürüyüş yapmış olacaksınız. Bu yürüyüş yollarında dinlenebileceğiniz alanlar da mevcut. Mescit, tuvalet, çeşme gibi şeyler de bu dinlenme noktalarına konulmuş.

İsterseniz piknik de yapabilirsiniz. Piknik yapabilmeniz için dört farklı alan var. Kameriyeler, çocuk alanları, tuvaletler ve mangal yakabilmek için ihtiyacınız olan şömineler neye ihtiyacınız varsa burada bulabilirsiniz. Kamp yapmak da bir seçenek ve pikniğin alternatifi olarak düşünülebilir. Sadece bir kamp alanı mevcut ve etrafı çitlerle çevrili. Yabani hayvan giremez ve gayet güvenli. Ayrıca tuvalet, mescit ve çay içme alanı gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bölümler mevcut.

Abant Gölü gezi rehberi söz konusuysa Abant Gölü Milli Parkı’nı seyir tepelerinden izlemek de bu gezinin olmazsa olmazıdır. Her zaman bir yerleri bütünüyle yüksekten görmek güzeldir. Bu alanda üç seyir tepesi mevcut: Mudurnu Yolu, Ballıca Tepe ve Sarıyer Yayla Yolu. Bu seyir tepelerine belli bir yere kadar aracınızla çıkabilir ve ondan sonra yaya devam edersiniz. Sizi biraz yorsa da buna değdiğini göreceksiniz. Tabii bir de yamaç paraşütünü deneyimleyebilirsiniz. Abant Dağları’nda birçok nokta pist olarak kullanılıyor.

Abant Gölü Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı

Abant Gölü’ne kadar gelmişken bir başka doğa macerasına daha atılabilir ve Yedigöller Milli Parkı’na uğrayabilirsiniz. Burada birbirinden güzel yedi göle tanıklık edecek ve manzaranızın güzelliğine güzellik katacaksınız.

Burası Abant Gölü’nün dışına çıkıp kamp yapabilmek ve muhteşem bir yayla havası alabilmek için muhteşem bir seçim. Ayrıca burada mükemmel kareler yakalayabilir ve güzel hatıralar biriktirebilirsin. Bu yaylaya yaz ve ilkbahar mevsimlerinde uğraman seni çok daha mutlu edecektir.

Sinekli Yaylası

Göl kıyısında yeterince vakit geçirdiğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman kesinlikle rotanızı bir de bu yaylaya çevirmelisiniz. Yürüyüş yapmak için harika bir alana sahip. Ayrıca Abant Gölü Gezisi bir de temmuz ayına planlanmışsa Sinekli Yayla Festivaline şahit olabilir ve bölge halkının tatlı insanlarıyla kaynaşma fırsatı bulabilirsiniz.

abant gölü gezisi

Abant Köy Pazarı

Genellikle süt ürünleri ile meşhur olan bu pazar, köy halkıyla kaynaşmak için de güzel bir fırsat. Ayrıca sevdiklerinize el yapımı hediyeler alabilir ve onları mutlu edebilirsiniz.

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı ve Güzeldere Şelalesi

abant gölü gezisi

Bu bölgede birçok doğa harikası var ve bu şelaleler de görebileceğiniz doğa harikalarından. Samandere Şelalesi’nde suyun sesini daha yakından dinlemek isterseniz bunun için bir merdiven mevcut. Güzeldere Şelalesi ise insan yapımı bir terastan hayranlıkla izlenebilir.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri