EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Gümbet Gezilecek Yerler – Bodrum’a Doğan Güneş

Bodrum - Gümbet Gezi Rehberi

Kültür turizmini ve deniz turizmini bir arada deneyimlemek için Gümbet gezisi planlarınızı yapın. Gümbet gezilecek yerler tatil planları için en ideali!

Gümbet Nerede?

Gümbet, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı olan, her yıl binlerce turistin ilgisini toplamayı başaran bir tatil bölgesidir. Konum olarak Bodrum’un güney batısında kalan Gümbet, merkeze ortalama 4 km mesafede bulunmaktadır. Uzun plajı, berrak denizi ve bünyesinde yapılabilecek birçok aktivitesi ile Gümbet gezisi yazın tatile gitmek isteyenlerin planları arasında mutlaka yer almalıdır.

Bu popüler tatil beldesine ulaşım için öncelikle Bodrum’a gelmeniz gerekmektedir. Sonrasında kalkan servisler veya özel aracınızla Gümbet’e ulaşabilirsiniz. Bodrum’a ise kara yolu ve hava yolu ile her yerden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gümbet Hakkında

Gümbet’in içinde bulunduğu Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden biri olarak haritada yer almaktadır. Bodrum’un yüzyıllar öncesine dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Bu neticede Gümbet gezisi de sizler için güzel bir tarihi yolculuk olacaktır. Dünyanın Yedi Harikası Listesi’nde yer alan Mausoleum’un istilalar sonucu zarar gören ve yıkılan taşları ile inşa edilen Bodrum Kalesi, 15. Yüzyılda 100 yıla dayanan bir çalışma sonucu bitirilmiştir. Bölgenin tarihi açıdan bir diğer önemi ise Anadolu topraklarına dahil edilen en son Hristiyan toprağı olmasıdır. Bunlara ek olarak 15. Yüzyılda inşa ettirilen Bodrum Kalesi günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmakta ve Türkiye’deki 2. En büyük arkeoloji müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Gümbet Gezilebilecek Yerler

Halikarnas Balıkçısı’nın Mezarı

Halikarnas-Balikcisinin-Mezari
Cevat Şakir Kabaağaçlı, yani hepimizin Halikarnas Balıkçısı olarak bildiği usta yazarın mezarı, Gümbet’te bulunmaktadır. Gümbet gezilecek yerler çin bir liste hazırlıyorsanız, burası mutlaka listenizde bulunmalıdır çünkü bu mezarın çok duygusal bir hikayesi bulunmaktadır. Halikarnas Balıkçısı, vasiyetini Bodrum’a gömülmek olarak belirtmiş ve manevi oğlu Şadan Gökovalı babasının son dilediğini yerine getirmiştir. Halikarnas Balıkçısı yazdığı vasiyette,

“Şatafatı sevmem, bir taş bulun ona yazın, onu koyun mezarın başına… Bodrum’u severim bilirsin. Beni ziyaret için çocuklar ara sıra da olsa gezmiş, hava almış olurlar. Zaten ben saygı duruşu isteyecek değilim ya. Balıkçıya bir merhaba yaraşır.” Cümlelerini kullanarak hem naif karakterini hem de Bodrum’a olan sevgisini ortaya koymuştur.

Siz de tatilde yapılabilecek aktiviteler listesine burayı ekleyerek Kabaağaçlı’ya bir merhaba diyebilirsiniz.

Myndos Kapısı

Planlarınız arasında bir Gümbet gezilecek yerler arasında  burası görmeniz gereken tarihi noktalardan biri olarak listenizde mutlaka yer almalıdır. Halikarnnassos kentinin giriş kapısı olma özelliğine sahip olan bu kapı milattan önce 4. Yüzyıl gibi eski bir tarihte yaptırılmıştır ve günümüzde halen kalıntıları ile ilgi çekmektedir. Kısa bir süre önce restore edilmesiyle birlikte Bodrum’a bir tatil fırsatı yakalayan turistlerin durak noktalarından biri olan Myndos Kapısı’na haftanın her günü gidebilme fırsatınız bulunmaktadır ve giriş ücretsizdir.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Her bölgenin kendisini temsil eden bir yapısı olduğu gibi Bodrum Kalesi de Bodrum halkı için bu niteliktedir. Denizin kuvvetli dalgalarına ve geçmişte yaşanan istilalara karşı sağlam duruşu ile bu kale, Gümbet gezilecek yerler  sırasında mutlaka görmeniz gereken noktalardan biridir. 5 kuleye sahip olan kale 15-16. Yüzyıllar arasında uzun bir inşa süresinden geçmiş ve yapılmıştır. Günümüzde ise Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Sualtı Arkeoloji Müzesi
Sualtı Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en eski batığı olarak literatüre geçen “Uluburun Batığı”nın sergilendiği müze, Türkiye’nin tek, dünyanın ise sayılı sualtı arkeoloji müzeleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık 60 m açıklarında bulunan geminin kaynağının Mısır’dan geldiği, içinden çıkan Kraliçe Nefertiti’nin mührü ile bilinmektedir. Bunun dışında geminin orijinaline çok benzeyen bir maketi de müze içerisinde bulunmaktadır. Gümbet gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti ortalama 20 TL olmakla birlikte 18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireyler için giriş ücretsizdir. Müze Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09.00-19.00 arası hizmet vermektedir.

Gümbet Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Bölge iklim özellikleri dikkate alındığında, Akdeniz iklimi etkisinde olduğundan yılın 4 mevsiminde ziyaret edilmeye uygundur fakat genel olarak bir tatil beldesi olarak tercih edildiğinden, Gümbet gezilecek yerler için en uygun tarihler yaz ayları olacaktır.

Gümbet Gezisi Yaparken Ne Yenir? Ne Yapılır?

Gezip dolaşacağınız Gümbet sokakları, yapacağınız aktiviteler midenizde açlık çanlarını çaldıracaktır. Bölgede bulunan birçok restoran ve kafe ile bu ihtiyacınızı karşılayabilir ve güzel bir mola verebilirsiniz lakin Gümbet eğlence açısından harika bir tatil fırsatı olduğu kadar mutfak alanında gelişmiş bir yer değildir. Burada yiyebileceğiniz en güzel yemekler, deniz ürünleri olacaktır. Bunun dışında kabak çiçeği dolması yöreye özgü bir lezzettir ve birçok restoranda bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Söz Gümbet gezilecek yerler arasında yapılabilecek aktivitelere geldiğinde ise elbette akıllara su sporları gelmektedir. Gümbet’in güzel plajları ve berrak denizinde su kayağı, jet ski, banana gibi su sporlarını yapabilirsiniz.

Gümbet Gezisi Tavsiyeler

Gümbet’te konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta denize girmek istediğiniz özel bir plaj veya koy varsa, buraya yakın bir yerde konaklama ayarlamanız olacaktır. Bu şekilde Gümbet gezisi sizin için yolda vakit kaybetmeden eğlenebileceğiniz bir tatile dönüşecektir.

Bu içeriğimizde Gümbet’e dair birçok detay verilmiş ve gezip görebileceğiniz yerler sıralanmıştır. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz. Ayrıca Bodrum’da gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler için de tıklayabilirsiniz. 

Gümbet’i beğendiyseniz bir sonraki durağınız Muğla’nın Vazgeçilmez Yerlerinden Biri Datça Gezisi olabilir.

Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer tatil içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri