Günübirlik Geziler

Günübirlik Riva Turu: İstanbul Günübirlik Geziler

Riva Gezi Rehberi

Günübirlik Riva turu ile İstanbul’un kalabalığından sıyrılıp sakin bir tatil yapma fırsatı sizleri bekliyor. Planlarınızı yapın ve seyahat başlasın!

Riva Hakkında

Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü alanda kurulmuş olan Riva, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı bir alandır. Riva’nın adının Rumca “bataklık, sulak alan” anlamına gelen “rhebas” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Günübirlik geziler için oldukça önemli bir nokta olan Riva, hafta sonları oldukça fazla insan göçü almaktadır. Sessiz ve sakin bölgelerden biri olmasının yanında doğal güzellikleri ile de insanların ilgisini çekmektedir.

2

Tarihsel anlamda buradaki yerleşimin eski olması, sakin ve güzel bir yerleşim bölgesi olması açısından Riva, günübirlik geziler yapmak için İstanbul’a yakın olan uygun lokasyonlardan biri. İstanbul şehri her ne kadar dünyanın en güzel şehirlerinden biri de olsa kalabalığı, insanları yoran büyük şehirlerden biri. Sırf bu sebeple bazı zamanlar insanlar, kafalarını dinleyebilecekleri sakin yerler arıyorlar. İşte Riva, bu alanlardan!

Günübirlik geziler yapmak isterseniz size Riva’yı önerebiliriz. Günübirlik Riva turu planınızı yapın ve yolculuğunuz başlasın!

Riva’ya Ulaşım

Beykoz’a bağlı Riva’ya özel aracınızla ulaşmak için 1. veya 2. köprü üzerinden Şile yönüne gitmeniz gerekiyor. TEM otoyolundan Kavacık Kavşağı’na ulaşmalısınız. Kavacık Kavşağı’ndan sonra Riva tabelalarını göreceksiniz. Bu tabelaları takip ederek Riva’ya ulaşıp günübirlik geziler için vazgeçilmez bir nokta olan Riva gezinizi başlatabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma kullanacaksanız öncelikle İstanbul’da bulunduğunuz yerden çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak Beykoz’a ulaşmanız gerekmektedir. Beykoz merkezden Beykoz-Riva otobüslerini kullanarak rahatça Riva’ya ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

Günübirlik Geziler ile Şehirden Kaçış: Günübirlik Riva Turu

Günübirlik Riva turu kapsamında yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor ancak genel olarak Riva, plajları ile ünlü bir bölgedir. En çok tercih edilen Riva plajı, Riva Halk Plajı’dır. Halk plajı, Riva bölgesindeki en büyük plaj. Halk Plajı girişi ücretli. Bunun yanında kendi yiyeceğinizi kendiniz getirebiliyorsunuz. Aynı zamanda etrafta yararlanabileceğiniz kafeler de bulunuyor.

günübirlik riva turu

Elmasburnu Plajı, günübirlik geziler için uygun olan bir diğer plaj. Elmasburnu Tabiat Parkı içinde bulunan plaj, doğayla iç içe olmayı sevenler için biçilmiş kaftan. Bu bölgede kamp kurabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Yani çadır kurabilirsiniz ya da piknik de yapabilirsiniz. Elmasburnu gibi kamp yapıp bunun yanında su, elektrik hizmeti de alabileceğiniz Koy Plajı da Riva plajları içerisinde. Elmasburnu Plajı ve Riva Halk Plajı’na göre daha küçük olsa da tercih edebileceğiniz alanlar arasında bulunuyor.

Plajlarının ve koylarının yanında günübirlik Riva turu sırasında piknik yapabileceğiniz birçok güzel alan bulunuyor. Riva Piknik ve Kamp Alanı, Riva Gelara Piknik Alanı gibi yerleri kullanabilirsiniz. Piknik ve kamp alanı olarak çeşitli kullanımları olan alanlar da günübirlik geziler için ideal yerlerden. Çadır kurarak veya piknik yaparak şehrin tüm gürültüsünden kurtulup sakin zamanlar geçirebilirsiniz.

Tarihi eserleri veya mekanları seviyorsanız günübirlik geziler sırasında bu alanları da ziyaret edebilirsiniz. Riva içinde bulunan Riva Kalesi, görebileceğiniz yapılardan bir tanesi. Kalenin Cenevizliler tarafından Karadeniz’den Riva Deresi girişini kontrol etmek için yaptırıldığı düşünülüyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu kaleye Revan Kalesi adı verilmiştir. Osmanlı zamanında da kale, Riva Deresi girişini koruyup düşmanın İstanbul’a girmesini engellemek amacıyla kullanılmıştır.

günübirlik riva turu

2016 yılında restorasyon çalışmalarının planlarına başlanmıştı çünkü Riva Kalesi, oldukça harap olmuş durumdaydı. Günübirlik Riva turu sırasında bu tarihi kaleyi de görmek isteyebilirsiniz.

Günübirlik Riva Turu Detayları

Günübirlik geziler için tercih edilen rotalardan biri olan Beykoz-Riva gezisi sırasında denize girmeye karar verdiyseniz sizleri uyarmalıyız. Karadeniz kıyısında olduğu için dalgalı bir denize sahip olan Riva plajlarında denize girerken tabelalara uymalısınız. Kesinlikle dikkatli olmanız gerekiyor.

1

Günübirlik Riva turu sırasında balık restoranlarınızı denemenizi tavsiye ederiz. Zaten birçok balık restoranının bulunduğu Riva sınırları içerisinde, karnınızı doyurmak için balık seçmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle taze sebzelerin yetiştiği bereketli toprakları ile balıkçılığın da gelişmiş olduğu bölgede şahane bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Günübirlik geziler ile şehrin kalabalığından ve yorgunluğunuzdan kurtulabilirsiniz!

Ayıca ilginizi çekebilir: Behramkale Günübirlik Gezi Fırsatı: Assos’ta Gezinti!

Bu içerikte İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Riva hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Riva, günübirlik İstanbul geziniz için mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri