Günübirlik GezilerKocaeli

Günübirlik Turlar: Kandıra Gezilecek Yerler

Kandıra Gezi Rehberi

Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesi birçok bölgesi ile günübirlik turlar için tercih edilmektedir. İstanbul’a yakın günübirlik geziler içerisinde Kandıra gezilecek yerler:

Kandıra Günübirlik Turlar İçin Tercih Edilmekte

Kocaeli Yarımadası’nın kuzey bölümünde Karadeniz’e bağlanan bir vadinin yamacındaki düzlükte yer alan Kandıra, Kocaeli ilinin bir ilçesidir. Kocaeli’nin sanayisi gelişmemiş tek ilçesi olan Kandıra, Osmanlı döneminden bu zamana belediyesi olan bir ilçedir.

Kandıra nüfusu 2016 yılı verisine göre 49.221’dir. Bu nüfus, 22.528 kadın ve 26.693 erkekten oluşur. Kocaeli’nin nüfusu on binden fazla olan yerleşmeleri arasında en küçük ilçesi Kandıra’dır. İstanbul Kandıra arasındaki mesafe 151 kilometre ve araba ile 2 saattir. İzmit’e ise 48 kilometre mesafede yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır.  İzmit Kandıra arasındaki bölgede Kandıra F Tipi Cezaevi bulunur.

günübirlik turlar

Günübirlik geziler için tercih edilen Kandıra, yerli halkın yanı sıra İzmit, İstanbul ve Adapazarı illerinden gelen tatilcileri de ağırlamaktadır. Günübirlik turlar yapılan Kandıra’nın en önemli geçim kaynağı hindi ve tavuk yetiştiriciliğidir. Tavuk çiftliğinde yetişen tavuklar İstanbul pazarına gönderilmektedir.

İlçede bulunan Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksek Okulu, Kandıra’nın tanıtılmasını sağlayan en büyük etkenlerden birisidir. İstanbul’a yakın günübirlik geziler için tercih edilen Kandıra, sakin bir atmosfer, yemyeşil bir doğa ve temiz bir denize sahiptir.

Kandıra’nın Karadeniz kıyılarında olan Sarısu, Bağırganlı, Kefken, Kumcağız, Kerpe, Seyrek, Pınarlı gibi kasabaları da günübirlik turlar için tercih edilmektedir. Yeni otobüs terminali ve pazar yeri yapılan ilçede Kandıra Biberi ve Kandıra Yoğurdu ünlüdür.

günübirlik turlar

Kandıra bölgesi içinde Kandıra gezilecek yerler dışında konaklama için de pek çok tesis hizmet vermektedir. Bu tesislerden olan Kandıra Otelleri; oda, kahvaltı ve her şey dahil veya tam pansiyon seçenekleri sunmaktadır. Konaklama için fiyatları oldukça makul olan Kanlıca Pansiyonları da tercih edilebilir. Ayrıca muhafazakar kesim için İslami Kandıra Otelleri de bulunmaktadır.

Yoğurdu ile ünlü olan Kandıra’da tadabileceğiniz yöresel lezzetler şunlardır: Mancarlı Kandıra Pidesi, Ciğceli Kavurma, Çiçekli Mancar, Umaç Çorbası, Dartı.

Günübirlik Geziler için Kandıra

İstanbul’a yakın günübirlik geziler için ideal bir yer olan Kandıra’nın gezilecek yerleri şöyledir:

Bağırkanlı

günübirlik turlar

Kandıra’ya bağlı küçük bir köy olan Bağırganlı, günübirlik geziler için önerilen yerlerin başında gelmektedir. Halkı balıkçılık yapmakta olan Bağırkanlı, küçük koyları ve güzel kumsallarıyla dikkat çekmektedir.

Kefken

Karadeniz’e kıyısı bulunan Kefken, uzun temiz kumsalları ile ünlüdür. Kefken Limanı gezilebilir turisttik bir mekandır, burada küçük balıkçı tekneleri de bulunmaktadır.

Kefken Adası

Cebeci sahilinden ulaşılan Kefken Adası, iskan edilen bir yerdir. Günübirlik turlar ile ziyaret edilen başlıca turizm bölgelerinden olan Kefken Adası’nda, kale surları, deniz feneri ve sarnıç kalıntıları bulunmaktadır. Ada ziyaretçilere hem tarih hem de doğa gezintisi sunmaktadır.

Pembe Kayalar

Adını çevresinde olan kayaların sahip olduğu renkten alan Kefken Pembe Kayalar, yerli ve yabancı turistlerin çok fazla ilgisini çekmektedir. Kefken günübirlik geziler için gezi planına mutlaka dahil edilmesi gerekilen bir yerdir.

Kumcağız Koyu

günübirlik turlar

Kefken’den 5 dakika yürüme mesafesinde olan Kumcağız Koyu, çok temiz ve ince kumu olan bir plaja sahiptir. Bu koy, denizi ile de ünlüdür. 

Seyrek Kalesi

Kerpe bölgesinde bulunur. Seyrek Kalesi bir yarımada şeklindedir. Eski zamanlardan beri iskele görevi yapan Seyrek Kalesi’nin Bizanslılara ait olduğu düşünülmektedir. Kaleye ulaşım karayolu ile olmaktadır.

Tahtalı Göleti

Bu göl piknik alanı ve etrafında olan tarihi kalıntılar ile günübirlik turlar tarafından çok ziyaret edilen yerlerdendir. Türkiye’nin 6 büyük göleti arasında olan Tahtalı Göleti, yeşillikler içindedir, balığı çok boldur. TEMA Vakfı’nın çalışma bölgelerindendir. Daha fazla gezi magazin haberi, gezi yazısı, günübirlik gezinti önerisi ve festival bulmak istiyorsanız GeziLinki’ni takip edebilirsiniz.

Bu içerikte Kocaeli‘de yer alan Kandıra beldesi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Kocaeli – Kandıra gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

2 Yorum

  1. Hello there, I do believe your web site could possibly be having internet browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri