EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Güvercinlik Gezilecek Yerler – Bodrum Güvercinlik Gezi Rehberi

Bodrum – Güvercinlik Gezilmesi Gereken Yerler

Güvercinlik, Bodrum’a gelenlerin genellikle ilk tercih ettiği tatil beldelerinden biri olmaktadır. Güvercinlik’in büyük bir bölümü doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Doğal güzellikleri ve deniz turizmi açısından şehrin en güzel beldeleri arasındadır. Koyları masmavi ve dağları ise yemyeşil bir örtüyle kaplıdır. Güvercinlik gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çok sayıda seçenek sunmaktadır. İşte Bodrum Güvercinlik gezi rehberi…

Güvercinlik Tarihi

Güvercinlik tarihine dair kesin ve net bilgiler bulunmamaktadır. Eski bir yerleşim yeri olduğuna dair kuvvetli görüşler olsa da kimlerin yaşadığına dair kesin bir bulguya rastlanılmamıştır. Beldedeki en eski yerlerden biri Karyanda Antik Kenti’dir ve buradaki kazılardan elde edilen sonuçlar da çeşitli tartışmalara sebep olmuş, ortak bir görüş oluşmamıştır.

Güvercinlik Plajı

Güvercinlik gezilecek yerler

Güvercinlik gezilecek yerler denince ilk olarak akla Güvercinlik Plajı gelir. Güvercinlik Plajı, Bodrum Yarımadası’nın hemen girişinde yer almaktadır. Bodrum’a gidecekler mutlaka Güvercinlik’ten de geçecektir. Burası körfezin daha iç kesimlerinde yer alan bir deniz olduğundan oldukça sakindir. Halk plajı da bulunmaktadır ancak oldukça küçük bir alanı vardır. Genellikle burada balıkçı tekneleri yer alır fakat az sayıda da olsa şezlong ve şemsiyeler de bulunmaktadır. Çevrede kahvaltı yapabileceğiniz ve yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz oldukça güzel mekanlar bulunmaktadır.

fsdf-2

Güvercinlik Plajı, mavi bayraklı bir plajdır. Denize girilebilecek en güzel alanlardan biridir. Özellikle yaz sezonunun tam ortasında son derece kalabalık olabilmektedir. Burası, Bodrum’a yaklaşık 20 km mesafede bulunmaktadır. Bodrum’dan hareket eden tüm toplu taşıma araçları buraya ulaşım sağlamaktadır. Aynı zamanda Milas Havalimanı’ndan da buraya kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Güvercinlik Tarihi Yapılar

Güvercinlik gezilecek yerler olarak yalnız plajlar ve sahiller bulunmamaktadır. Bodrum’a yakın bir konumda yer aldığından gezilecek çok sayıda tarihi yerleri de vardır. Bu başlık altında Güvercinlik yakınlarında gezip görebileceğiniz tarihi yerler listelenmiştir.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum-Kalesi-ve-Sualti-Arkeoloji-Muzesi

Bodrum Kalesi, şehir merkezine yakın bir konumda yer alan bir tarihi yapıdır. Kale içerisinde ülkemizin ilk ve tek sualtı müzesi olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bulunmaktadır. Müze içerisinde 14 tane sergi salonu vardır ve Bodrum çevresindeki kazılardan elde edilen eserler burada sergilenmektedir. Bodrum Kalesi ise 2 liman arasında yer alır ve 3 tarafı denizlerle çevrilmiş durumdadır. Kaleye çıktığınızda muhteşem bir manzarayla karşılaşacaksınız. Kaleyi, pazartesi günü haricinde her gün ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olup müzekart geçerlidir. Müzenin giriş ücreti ise 65 TL kadardır. Saat 10.00 ile 22.00 arasında ziyarete açıktır.

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi, 2010 senesinde ziyarete açılan ve Bodrum Kalesi’nin hemen önünde yer alan bir açık hava müzesidir. Çadırlık alan olan müzede, sadece Bodrum’dan değil şehrin birçok noktasından elde edilen eserler sergilenmektedir. Özellikle Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın birçok fotoğrafı, belgeleri ve çeşitli özel eşyaları buradadır. Aynı zamanda burası yıl içerisinde çeşitli etkinliklere ve seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze pazartesi haricinde her gün ziyaret edilebilmektedir. Girişler ücretli olup yaklaşık 20 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas-Mozolesi

Bodrum’da Turgut Reis Caddesi’nde yer alan Halikarnas Mozolesi Mısır ve Yunan mitolojisinden izler taşıyan önemli bir tarihi yapıdır. Bu anıtın Pers İmparatorluğu Kralı Mausolos için yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük bir ilgi gösterdiği mozole, ilçenin en önemli turistik noktalarından biridir. Dünyanın 7 antik harikasından olan bu yapıyı müzekart ile ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Müzekart sahibi olmayanlar için giriş ücreti 12 – 14 TL aralığındadır.

Güvercinlik Yakın Yerler

Güvercinlik gezilecek yerler sayısı konumu itibariyle oldukça fazladır. İşte Güvercinlik yakınlarında gezip görülebilecek yakın yerler.

Gümüşlük

Bodrum’a gelen tatil severlerin en çok gezip gördüğü yerlerden birisi Gümüşlük’tür. Burası muhteşem deniz manzarasını izleyebileceğiniz ve aynı zamanda balık restoranlarında en taze balıkları yiyebileceğiniz güzel bir beldedir.

Bodrum Marina

Güvercinlik gezilecek yerler

Bodrum Marina, Güvercinlik çevresinde özellikle akşamları vakit geçirebileceğiniz oldukça hareketli bir yerdir. Marinadaki ünlü restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilir ve çevresindeki alışveriş noktalarında alışveriş yapabilirsiniz.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum’un en önemli sembollerinden biri olan yel değirmenleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Enfes bir manzaraya sahip olan bu alan Gümbet mevkiinde yer almaktadır.

Güvercinlik Yeme İçme

aaa

Güvercinlik yeme içme konusunda yeteri kadar bilgi verildikten sonra sırada yeme içme alternatifleri bulunmaktadır. Güvercinlik’in balık restoranları oldukça meşhurdur ve bu restoranların neredeyse tamamı da deniz manzaralıdır. Güvercinlik’ten balık yemeden ayrılmamalısınız.

Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Güvercinlik Konaklama

Güvercinlik, Bodrum’a oldukça yakın bir konumda yer aldığından konaklama seçenekleri açısından birçok alternatife sahiptir. Lüks oteller, apartlar, bungalov evler ve kamp yerleri ile birçok konaklama seçeneği mevcuttur.

Güvercinlik Ulaşım

Güvercinlik, Bodrum merkeze yaklaşık 20 km ve Muğla merkeze ise 110 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca Güvercinlik; İzmir’e 220 km, İstanbul’a 680 km, Ankara’ya ise 700 km mesafede bulunmaktadır.

Bu yazıda Güvercinlik gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri