Dini-Kültür Turları

Han Yeraltı Şehri Kültür Turu ile Tarihi Yolculuk

Han Yeraltı Şehri Nerede?

Han Yeraltı Şehri kültür turu ile yeni bilgiler öğrenebilir ve bölgeyi daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Han Yeraltı Şehri

Hristiyanlığın ilk barınağı olarak Selçuklu ve Osmanlı’nın imparatorlukların ikamet ettikleri ve dinlendikleri alan olarak bilinen, doğuyu batıya bağlayan kavşaklardan biri olan Han yeraltı şehri oldukça kıymetli tarihi yapılar arasındadır. Kültür turizmi yaygın olan bu çevrenin tarihi ve doğal güzellikleri ile insanların gezip görmek isteyeceği yerlerdendir.

Bu yerlerin tanıtılması için manevi turlar düzenlenir. Osmanlı döneminde yapılan bu mimari yapı son zamanlarda yapılan kazılarla birlikte arkeolojik çalışmalarla tarihi yapıya sahiptir. Han Yeraltı Şehri Kültür Turu adı altında tur hizmetleri verilir. Kültür turları düzenlenmesindeki amaç bu alanların tanıtılması ve tarihi yapıların gösterilmesidir.

Han Yeraltı Şehri Nerede?

İlçe merkezinde yer alan Han yeraltı kenti doğuyu batıya, batıyı güneye bağlayan tarihi mimari yapısı ve dokusu ile birlikte manevi turlar düzenlenerek gezilmesi sağlanan yerler arasındadır. Kültürel turizmi ve gelişmişliği ile ön planda olan Hacılar Eskişehir Mahallesi’nde bulunur. Antik yapı ve mimari bir yapı olması ile birlikte yüzyıllarca bu alanların ziyaret edilmesi için kültürel tatiller düzenlenmiştir.

Yapılan arkeolojik kazılarda ve çalışmalarda birçok tarihi yapı bulunmuştur. Doğal kayalıkların oyulması ile oluşturulan yeraltı şehri Hristiyanlar döneminde yapılması ile birlikte, günümüzde ve eskiden birçok çalışma ve restore çalışmaları yapılmıştır. Bu alanların gezilip görülmesi için kültür turları düzenleyen birçok firma bulunuyor.

Han Yeraltı Şehri Hangi Şehirdedir?

Coğrafi konumu ve iklimsel hava koşulları ile Türkiye’nin 25. kalabalık şehri olan Eskişehir, birçok tarihi ve mimari yapıyı kendi içerisinde barındırır. Eskişehir’de bulunan yeraltı şehri birçok mimari yapı ve tarihi dokularıyla, ziyaretçileri kendine çeken mimari yapıya sahiptir. Hristiyanlar döneminde yapılan bu yapıya dini turlar da düzenlenir.

Sert karasal iklime sahip olmasıyla birçok tarihi yapının ve dokunun bozulmaması sağlanır. Dini turlar düzenlenmesindeki amaç yeraltı şehrinin ve birçok yapı ve mimarinin tanıtılması bu alanda konaklayan kişilerin hangi şartlar altında yaşadıklarının gösterilmesi için bu turlar düzenlenir.

Han Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Tarihi dokusu ve mimari yapısı ile birlikte Eskişehir ilinde bulunan, yerleşim yerine birçok toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile rahatlıkla gidilebilir. Bu alanlara düzenlenen kültürel tatiller sayesinde rahatlıkla Eskişehir ilinde bulunan tarihi yerler ve mekanlar gezilebilir. Tarihi yapısı ve mimari dokusuyla göz alıcıdır.

Han Yeraltı Şehrinin Şehir Merkezine Uzaklığı

İlginizi çekebilir: Yunus Emre Türbesi Kültür Turu Deneyimi

Han yeraltı şehir merkezine gidilebilmesi için öncelikle Eskişehir il merkezine gidilmesi gerekir. Eskişehir’in güneydoğusunda yer alan ve şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 83 kilometre olan Han yeraltı şehrine özel araçla veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla gidilebilir.

Diğer kültürel gezi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri