Keşfet

Hayat Kurtarabilecek Bir Bilgi: Plajlardaki Bayrakların Anlamları

Plaj Bayrakları Neyi İfade Ediyor?

Plajlardaki bayrakların anlamları, hayat kurtaran bilgileri bizlere söyleyen bez parçalarıdır. Renkleri okuyarak plajların uygunluklarını öğrenin!

Plajlardaki Bayrakların Anlamları

Plaj bayrakları, hayat kurtarabilecek bilgileri bizlere sunan eşsiz detaylardır. Ülkemizdeki ve dünya üzerindeki plajlar için kullanılan bayraklar, belli renklere sahiptir. Yüzmeyi seviyoruz, yaz dönemlerinin vazgeçilmez aktivitelerinden biri yüzmektir çünkü. Serinlemek için ve yüzdüğümüzde aldığımız zevki sevdiğimiz için her yıl belki de defalarca denize giriyoruz. Plaj bayrakları ve plaj bayrakları anlamları da tatil anlayışımızın büyük bir bölümünü oluşturan plajlar hakkında bizlere bilgi vermek için tasarlanmış bir nevi tabelalardır aslında.

Kendimizi eğlenirken tehlikeye atmamak adına plajlardaki bayrakların anlamları oldukça önemlidir. Plaj bayrakları, basitçe, bizlere plajın yüzmeye uygun olup olmadığını; uygunsa veya değilse ne gibi tehlikelerle karşılaşabileceğimizi anlatır. Bu sebeple hayat kurtaran bir bilgi olarak karşımıza çıkar. Hayat kurtarabilecek plajlardaki bayrakların anlamları yazımızda, yeni bir bilgiyi keşfedeceksiniz!

Renkleri ile Plajlardaki Bayrakların Anlamları

Peki, plaj bayrakları hangi renklerde oluyor? Bu bayraklar mavi bayrak, sarı bayrak, kırmızı bayrak, yeşil bayrak, mor bayrak, sarı-kırmızı bayrak, siyah-beyaz bayrak olarak sayılabilir.

Mavi Bayraklı Plaj

Plaj bayrakları içerisinde belki de en fazla bilineni mavi bayraklı plajlar. Belli kriterlere sahip plaj ve marinalara Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından gönüllük esasına göre verilmektedir. Yani mavi bayrak almak için başvuruda bulunmanız ve daha sonra bazı gözlemlerden geçerek kriterlere uygun ortama sahip olmanız gerekmektedir.

Plajların mavi bayrağa sahip olması için 27, marinaların ise 22 kritere uygun olması gerekir ama bu kriterlerin tamamı 4 ana grupta toplanmıştır. Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, birinci ana kriter olarak sayılır. Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi anlamında düzgün faaliyetler yürütülmesi bir diğer kriterdir. Tam da bu sebeple Türkiye, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nı kurmuştur. Üçüncü kriter, plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması ve dördüncü ana kriter ise çevre yönetimidir. Tüm bu kriterler karşılandığında mavi bayrak alınabilmektedir.

Plajlardaki bayrakların anlamları tüm bu önemli kriterlere uygunluk gibi süreçlerin sonunda oluşturulmuştur ve uluslararası geçerliliği vardır.

2015 yılı itibariyle Türkiye, Mavi Bayrak sıralamasında ikinci sıraya, İspanya’nın hemen altına yerleşmiştir (2015 verileri) çünkü ülkemiz içinde 486’ya yakın mavi bayraklı plaj vardır.

İlginizi çekebilir: Türkiye’deki Mavi Bayraklı En Güzel Plajlar

plajlardaki bayrakların anlamı

Sarı Bayraklı Plaj

Plajlardaki bayrakların anlamları yazımızda sıradaki önemli bayrağımız sarı bayrak. Bu bayrak çok çok dikkatli olmanız gereken bir plajdaysanız karşınıza çıkacaktır. Sörf yapılabilecek dalgalara sahip yerlerde genelde bu bayrak görülür. Çünkü sarı bayrak fazla dalgalı ve rüzgârlı, orta tehlikede suları işaret edecektir.

Sarı bayraklı plajlarda genellikle cankurtaran vardır ancak yine de riskli olduğunu söylemek gerekir. Deniz yatağı ve bot kullanımının uygun olmadığı plajlardandır.

plajlardaki bayrakların anlamları

Kırmızı Bayraklı Plaj

Güçlü, büyük dalgalar ve akıntıların olduğu plajlara kırmızı bayrak verilmektedir. Kırmızı bayraklı plajlarda denize girmek yasaktır. Yani aslında kırmızı bayrak, tam bir tehlike durumu varsa karşılaşabileceğiniz bayrak olarak karşımıza çıkar.

Bazı plajlarda çift kırmızı bayrak da bulunmaktadır. Kırmızı bayrak zaten tehlikeyi işaret ederken çift kırmızı bayrağın ne ifade ettiğini tahmin edebilirsiniz. Çift kırmızı bayrağa sahip bir plajda çifte tehlike sizi bekliyor olacaktır.

Plajlardaki bayrakların anlamları hayatınızı kurtarabilir, yalnızca anlamlarını bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekir.

plajlardaki bayrakların anlamları

Daha Güvenli Bir Plaj Deneyimi İçin Renklerin Anlamını Keşfedin

Yeşil Bayraklı Plaj

En tehlikesiz plajlara hoş geldiniz! Plajlardaki bayrakların anlamları içerisinde içinizi en hoş tutacak olan yeşil bayrak olacaktır kuşkusuz. Yeşil bayrak, rahatlıkla denize girebileceğiniz plajlarda bulunan bayraktır.

Burada herhangi büyük bir tehlike yoktur. Göze almanız gereken tek risk denizin kendi doğasının yarattığı tehlikeli durumlardır.

plaj bayrakları anlamları

Mor Bayraklı Plaj

Sualtı yaşamının sizlere engel olacağı plajlarda görebileceğiniz renk mordur. Ülkemizde mor bayraklı plaj yoktur. Mor bayrağa sahip plajlarda tehlikeli denizanalarına rastlamak işten bile değildir. Aynı zamanda köpek balıklarının ve bu canlılar gibi insan yaşamını tehdit edebilecek canlıların da mor bayraklı plajlar içerisinde olduğunu söylemek mümkün.

mor bayraklı plaj

Sarı-Kırmızı Bayraklı Plaj

Güvenli şekilde denize girebileceğiniz plajlardır. Tehlike durumunu anlatmaz, bunun yerine cankurtaranın iş başında olduğunu ve her an güvenliğinizi tehdit edebilecek bir durumda size yardım edeceğini anlatan belki de en güven verici bayraklardan bir tanesidir.

sarı-kırmızı bayraklı plaj

Siyah-Beyaz Bayraklı Plaj

Yüzmenin yasak olduğu bir diğer plajlar da siyah-beyaz bayraklı plajlardır. Ancak bunun sebebi kırmızı bayraklı plajlarda olduğu gibi tehlike değildir. Su sporlarının yapıldığı plajlar olan mor bayraklı plajlarda; dalış, yelken, rüzgâr sörfü, jet ski gibi aktiviteler gerçekleştirilir.

Can kurtarana sahip olan siyah-beyaz bayraklı plajlar, su sporlarını tutku haline getirmiş kişilerin özel alanıdır adeta!

siyah-beyaz bayraklı plaj

Plajlardaki bayrakların anlamları, onlara uyduğunuz taktirde sizlere daha güvenli bir deniz tatili imkânı sunacaktır. Plajları şimdi keşfetmeye ne dersiniz?

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz;

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri