BalıkesirTermal Tatiller

Hisaralan Kaplıcaları Nerede? Balıkesir’de Termal Tatil

Hisaralan Kaplıcaları Gezi Rehberi

Hisaralan Kaplıcaları, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinin Hisaralan köyünün içerisinde, Balıkesir merkeze 75 kilometre uzaklıkta bulunan termal turizm için büyük öneme sahip Türkiye’nin ender termal kaplıcalarından biridir.

Hisaralan Kaplıcaları, radyoaktivite özelliği taşıyan sularının içinde bol miktarda sodyum bikarbonat olan, sağlık için şifa dağıtan, termal zenginliği ile meşhur dünyadan ve ülke içerisinden birçok turisti ağırlayan termal kaplıcalardır.

Ayrıca dünya genelinde popüler olan Hisaralan Kaplıcaları UNESCO jeopark adaylarından biridir.

Bu bölgeden çıkan sular; nevralji, nefrit, romatizma, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bölgenin suyu diğer termal kaplıcalara göre oldukça sıcaktır. Hisaralan Kaplıcaları’ndan çıkan sular ortalama 93-98 santigrat dereceyi bulmaktadır.

HİSARALAN KAPLICALARI İÇİN ÖNERİLERİMİZ

-Sıcak suları ile şifa kaynağı olan Hisaralan Kaplıcaları’na gittiğinizde bölge sularına girerek kendinizi hem rahat hissedebilir hem de şifa bulabilirsiniz.

– Hisaralan Kaplıcaları’na gittiğinizde doğal güzelliklerin de tadını çıkarmak isterseniz Sinandede Yaylası’na çıkarak, yeşilin ve huzurun farkına varabilirsiniz. Ayrıca bölgeye giderken kamp sandaliyenizi de yanınıza almanızı öneririm.

-Bölgede büyük öneme sahip geleneksel testi-çömlek atölyesine giderek ister kendi el işi çömleğinizi yapabilir, isterseniz de hazır olan çömlekleri satın alabilirsiniz. Çömlek yapmak bölgeye giden turistlerin sıkça yaptığı bir aktivitedir.

-Sındırgı ilçesinde köylülerin el emeği ile ürettiği özel, çam kolonyasını da satın alabilirsiniz. Öte yandan bölgenin yemekleri gerçekten çok lezizdir. Bölgede ev yemekleri yapan lokantalardan yemek yemenizi öneririm.

-Daha önce Yağcıbedir Halıları’nı hiç duymuş muydunuz? El emeği ile üretilen Yağcıbedir Halıları, Hisaralan Kaplıcaları’nda üretilmektedir. İsterseniz el emeği göz nuru olan halıların dokunuşunu izleyebilir ve satın alabilirsiniz.

HİSARALAN KAPLICALARINA ULAŞIM

-Eğer kendi aracınız ile gelecekseniz, Balıkesir merkezden sırası ile Bigadiç-Sındırgı-Hisaralan Kaplıcaları güzergahından geçmeniz gerekir. Sındırgı ilçe merkezi ile kaplıcalar arası 23 kilometredir.

-Balıkesir merkezden gelecekseniz D555 veya Balıkesir-Uşak yolunu da kullanabilirsiniz. Öte yandan Sındırgı’ya ulaşımda Sındırgı-Akhisar karayolu ile Manisa-İzmir karayolunu kullanarak direk ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

-Şehirlerarası ulaşımı tercih edecekseniz, İstanbul ve İzmir’den Sındırgı’ya direk otobüs bulabilirsiniz. İstanbul-Sındırgı arası yaklaşık 6 saat, İzmir-Sındırgı arası ise yaklaşık 4 saattir. Balıkesir merkeze gelerek şehir terminalinden her yarım saatte bir kalkan Sındırgı minibüsleri ile de kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

-Uçak ve deniz taşıtları olarak Sındırgı’ya direk bir ulaşım mümkün değildir.

HİSARALAN KAPLICALARI’NDA KONAKLAMA

Kaplıcaların olduğu alanda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Sındırgı Belediyesinin yapmış olduğu bir tesis mevcuttur. Bu tesis hem bütçe dostu hem de kaplıcalara yakınlığı ile gelen misafirler arasında çokça tercih edilmektedir. Oda fiyatları büyüklüğüne göre değişmekte olup, internet sitesinde yer alan telefon numarasını arayıp sorabilirsiniz. Ayrıca Hisaralan Kaplıcalar’ına yakın pek çok otel ve pansiyon bulabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

2 Yorum

  1. Genel olarak yazılanlar doğru olmakla birlikte, insanları doğru bilgilendirmek İzmir-Sındırgı arası mesafe 4 saat değil, maksimum (150 km) 2,5 saat. Yapımı devam eden yol sayesinde 2 saat gibi bir sürede İzmir’den rahatlıkla gidilebiliyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri