ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Hopa Gezilecek Yerler – Hopa’da Nereler Gezilir?

Hopa Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Artvin’in Hopa ilçesi gezilip görülecek yerler bakımından ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Doğu Karadeniz’in turizm açısından en hareketli noktalarından biri olarak kabul edilir. Özellikle Hopa Limanı, Türkiye’nin en önemli limanlarından biri olarak bilinmektedir. İlçe, Gürcistan sınırında bulunan Sarp Sınır Kapısı’na yaklaşık 20 km mesafededir. Güneydoğusunda Murgul ilçesi, güneybatısında Ahavi ilçesi, doğusunda Borçka ve kuzeydoğusunda ise Kemalpaşa ilçesi bulunur. Mevcut içeriğimizde de Hopa’yı gezip görmek isteyenler için Hopa’da nereler gezilir sorusuna yanıt aranmıştır. İşte ilgilileri için Hopa gezilecek yerler:

Hopa Tarihi

İlçenin Antik Çağ’daki adı Anaxoupe’dir. Gürcücedeki eski adı ise Hupati’dir. Bulunduğu konum itibariyle Antik Çağ’da Kolheti Krallığı sınırlarında yer alan Hopa, 5. yüzyılın ikinci yarısında Bizans İmparatorluğu ve Lazika Krallığı’nın sınırı olarak belirlenmiştir. I. Dünya Savaşı esnasında hemen sınır bölgede bulunan Hopa, Osmanlı – Rus Savaşı’na sahne olmuştur. Bir süre Rusların elinde kalan Hopa, savaşın sonlarına doğru Rus ordusunun bölgeden çekilmesi ile birlikte Gürcistan sınırlarında kalmıştır. Moskova Antlaşması ile Artvin ve Ardahan bölgeleri Türkiye sınırlarına bırakılmıştır.

Hopa Tarihi ve Turistik Yerler

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Hopa’da nereler gezilir

Hopa ilçesinin Çamlıköy sınırları içerisinde bulunan Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, merkezi sayılabilecek bir noktada yer aldığından ulaşımı kolaydır. Özellikle doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin, doğada vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yerleri arasındadır. Her şeye rağmen yine de bakir kalabilmiş nadir alanlardan biridir. Tabiat parkına Trabzon – Hopa karayolunu kullanarak kolay şekilde ulaşabilirsiniz. İlçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alır. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilmek mümkündür. Yılın her günü ziyarete açık olup giriş ücreti 10 TL’dir.

Orta Hopa Camii

Hopa’da nereler gezilir

19. yüzyılda inşa edildiği varsayılan Orta Hopa Camii, özellikle tavan döşemeleri ve görkemli kubbesi ile ilgi çekmektedir. Caminin tam olarak hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Günümüzde ibadete açık şekilde hizmet vermektedir. Hopa’da tarihi bir yer görmek isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. Cami içerisinde kütüphane ve mescit gibi alanlar da bulunur. Araç girişine uygundur. İlçe merkezinden yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alır. Toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir.

Hopa Eski Evler

Hopa gezilecek yerler içerisinde mimarisiyle ön plana çıkan Hopa Evleri, tarihi açından da önemli bir yere sahiptir. Hopa’yı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin genellikle en ilgi gösterdiği yerler arasındadır. Bölgenin kültürel ve mimari yapısın uygun olarak tasarlanmış çoğu tek katlı olan bu evler, sakin ve huzurlu bir köy hayatının önemli parçası olarak görülmektedir. Burada evlerin içini gezip görebilir, çok güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Herhangi giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Hopa Limanı

Hopa gezilecek yerler

Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olarak nitelendirilen Hopa Limanı, Hopa’ya gittiğinizde kesinlikle gezip görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. 1997 senesinde özelleştirilen bu liman, ilçenin yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören mekanları arasındadır. Sarp Sınır Kapısı’na yalnızca 15 km mesafede yer alır. Genellikle yükleme, boşaltma, iç ticaret, ithalat, transit ticaret gibi deniz hizmetlerinin yürütülmesinde etkin bir rolü vardır. Liman yakınlarında konaklayabileceğiniz, alışveriş yapı bir şeyler yiyip içebileceğiniz birçok tesis bulunmaktadır.

Kemalpaşa

Kısa bir süre önce ilçe olan Kemalpaşa, Hopa’nın en ünlü beldelerinden biridir. Hopa ilçe merkezine son derece yakın bir konumda yer alması sebebiyle gezilip görülebilir. Kemalpaşa genellikle balık lokantaları ile ünlüdür. Karadeniz’in hamsi, mezgit gibi meşhur balıklarını buradaki balıkçılarda deneyebilirsiniz. Şevket Baba Balık Restoranı, Yalı Restoran, Başkanın Yeri Balık Lokantası gibi yerler tercih edebileceğiniz mekanlar arasındadır.

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Artvin’de nereler gezilir

Müze binasının içinde 2 bini aşkın eser yer almaktadır. İçerisinde yer alan eserlerin büyük bir çoğunluğu da 20. yüzyıl başlarından kalmıştır. Yöresel bir mimariye sahip olan konak, yakın bir dönemde belediye tarafından restore edilerek kültür evi ve müzeye dönüştürülmüştür. 3 kattan oluşan müzenin çatısı kırma çatı olup alaturka kiremitlerle kaplanmıştır. Hopa’yı daha yakından tanımak ve kültürüne tanıklık etmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Hopa’da Ne Yenir?

Karadeniz yöresel yemekleri

İlçede yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Türk ve Gürcü mutfağının adeta harmanlandığı bir yerdir. İlçeye geldiğinizde yöreye özgü bir yemek denemek isterseniz; kapçiyoni mçkidi, laz böreği, lahana ezmesi, pirinçli lahana, karalahana sarması, cevizli karalahana, abur, kabak pilavı, termoni, fasulye kavurması veya hamsili pilav yiyebilirsiniz.

Hopa Konaklama

Şehrin en önemli turistik noktalarından biri olarak gösterilen Hopa ilçesi, sahil kesiminde konumlanmıştır. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Konakla alternatifleri burada oldukça çeşitlidir. Her bütçeye uygun bir konaklama tesisi bulabilmek mümkündür. Lüks oteller, pansiyonlar, apart evler, bungalov evler seçenekleriniz arasında yer alır.

Hopa Nerede? Hopa’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken Hopa’ya ulaşım kolaydır. Özel araçlarla, otobüslerle, uçak yolculuklarıyla ilçeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçlarıyla gelecek olanlar için yolların birçoğu ücretsizdir. Otobüsle gelecek olanlar için Hopa Otogarı ilçe merkezine yalnızca 1 km uzaklıktadır. Uçakla ulaşım sağlamayı düşünenler için ise Rize – Artvin Havalimanı, ilçe merkezinden yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Hopa; İstanbul’a 1400 km, Ankara’ya 750 km, Şavşat‘a 120 km, Ardanuç‘a 90 km, Arhavi‘ye 11 km İzmir’e ise 1700 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Hopa gezilecek yerler hakkında çeşitli öneriler sıralanmıştır. Siz de mükemmel bir Karadeniz turu yapmayı planlıyorsanız Hopa’yı unutmamalısınız. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri