AvrupaİspanyaYurtdışı Gezilerimiz

İbiza Gezilecek Yerler: Akdeniz’in Hareketli Yüzü

İbiza Gezi Rehberi - İbiza Nerede?

Eğlencenin merkezine düşmeye ne dersiniz? Yıllar öncesine dayanan tarihi ve ünlü plajlarıyla turizmin başkentine doğru, İbiza gezilecek yerler serüveni başlasın!

İbiza Nerede?

Diğer adı Eivissa olan İbiza Adası, İspanyolların hakimiyetinde olan ve Akdeniz’de bulunan bir adadır. Aynı zamanda Balear Adaları’na bağlıdır. İbiza Adası’nda birçok şehir bulunmaktadır fakat popüler düzeyde üç şehir vardır: İbiza Town, Sant Antoni de Portmany ve Santa Eularia del Rui. Balear Adaları’nın en büyük kenti Mallorca olarak kayıtlara geçmiş olsa da, İbiza’da özellikle turizm alanında bu üç şehir ön plana çıkmaktadır. Hatta özellikle yaz sezonunda fazlasıyla rehavet gören Dünyaya ün salmış gece kulüpleri burada bulunmaktadır. İbiza gezilecek yerler için  zamanı iyi ayarlayarak Pacha, Es Paradis gibi gece kulüplerinde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

İbiza Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İbiza, İspanya’ya bağlıdır fakat özerk yapıda bir adadır. İbiza adının geçmişe dayanan bir hikayesi vardır. Bu isim Arapça’da “Yabisah” sözcüğünden gelmektedir. Buna sebep olarak, Orta Çağ döneminde ciddi bir zaman diliminde bölgenin Müslümanların elinde olması gösterilmektedir. Katalanca dilinde ise Eivissa olarak adlandırılmıştır. İbiza gezilecek yerler buranın tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız işinize yarayacaktır. Çünkü bu adaya geçmişten bugüne birçok medeniyet ve kültür ayak basmıştır. Bunlar arasında Fenikeliler, Roma İmparatorluğu, Vizigotlar, Endülüs Emeviler ve İspanyollar yer almaktadır.

ibiza town

Her gelen millet bu topraklarda farklı işlerde yoğunlaşmıştır fakat 20. Yüzyıl sonlarına doğru yapılan çalışmalar ile birlikte İbiza Adası adeta bir turizm başkenti haline gelmiştir. 1970’li yıllarda hippi olarak adlandırılan gençlerin tercihi İbiza olmuş, hatta 1990’lara gelindiğinde bölgede yaşanan hareketli eğlence hayatı Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştır.

İbiza’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu yere, yılın istediğiniz diliminde gitmeniz sorun çıkarmayacaktır. Çünkü sıcaklıklar her zaman belli bir seviyede varlığını korumaktadır. Yalnızca, eğlence ve hareketliliğin başkenti olan bu kente yaz sezonunda, yani Haziran – Eylül ayları içerisinde gitmeniz çok daha iyi bir tatil deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır. İbiza gezilecek yerler için bu aylarda yanınıza yazlık cıvıl cıvıl kıyafetlerinizi alıp gidebilirsiniz. Elbette deniz sezonunun aktif olduğu bir yere gidiyorken yanınızda güneş kremlerinizi de bulundurmalısınız.

İbiza’da Ne Yenir?

Eğlence merkezleriyle ün yapmış olan İbiza aynı zamanda oldukça eskiye dayanan bir tarihe sahiptir. Yani İbiza sizin için hem bir eğlence dopingi hem de tarihi bir şölen olacaktır. Gezinize başlarken, ilk durağınız Dart Vila olmalıdır. Burası Foçalı koloniciler sayesinde Ibiza Town’un en tepesine kurulmuş bir yerleşim yeridir. Bölge hakkında 16. Yüzyılda Fransız ordusunun istilalarından, Kral V. Charles’ın inşa ettirdiği surlar sayesinde korunduğu bilgisi verilmektedir. Gotik mimarinin yoğun şekilde kullanıldığı bu yerin dar sokaklarında dolaştığınızda Orta Çağ havasını hissetmeniz mümkündür.

Plajları ile ünlü bir yere geldiyseniz, mutlaka bu güzellikleri görmeniz gerekmektedir. San Antonio’da bulunan Cala Comte’de rahatlıkla berrak denizde yüzebilir, güneşlenebilir ve günbatımını seyredebilirsiniz. Ayrıca buraya ulaşım için otobüs veya tekne imkanları bulunmaktadır. Küçük ada Cala Comte’de akşam saatlerini değerlendirmek için barlara gidip eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

ibiza sahil

Gezi listenizde yer alması gereken başka bir nokta ise, İbiza Katedrali’dir. Bu katedral 14. Yüzyılda yapılmaya başlanmış ancak 16. Yüzyılda sonuca ulaşılabilmiştir. İlk zamanlarda kilise olarak çalışan bu yapı 18. Yüzyıl ile birlikte katedral mertebesine çıkarılmıştır. İbiza gezilecek yerler boyunca çok sık karşılaşacağınız Gotik mimari, katedrale de etkisini göstermiştir fakat iç taraflarda Valencia mimarisinin etkisi açıkça görülmektedir.  Burada birçok sanat eseri bulunmaktadır ve harika kareler çıkarmak için ideal bir yer olacaktır.

ibiza katedrali

İbiza gezilecek yerler kapsamında yapmanız gerekenlerden biri de Hippy Market’a uğramaktır. Tatil dönüşü birkaç hatıra götürmek veya sevdiklerinize hediyeler almak adına burası harika bir seçenektir. Çeşitlilik konusunda oldukça başarılı olan pazarda, İbiza’ya özel birçok ilgi çekici ürün bulmak mümkündür. Ayrıca adanın en büyük pazarı olarak bilinen Club Cala Martina’dan da alışveriş yapabilirsiniz.

ibiza gezisi

İspanya’da Ne Yenir? İspanya Yerel Lezzetler

Elbette buraya kadar gelip İspanyol lezzetlerini tatmadan dönmek yanlış hamle olacaktır. Bunun için yerel İspanyol yemeklerini bulabileceğiniz birkaç örnek mekan bulunmaktadır. Bunlardan ilki Restaurante Sa Finca. Burası birçok İspanyol yemeğinin tadına bakabileceğiniz gibi aynı zamanda vejetaryen dostu bir restorandır. Yalnızca bu mekanda yemek yemek istiyorsanız ortalama 250 – 500 TL arası bir ücreti gözden çıkarmalısınız.

İbiza gezi rehberi için yemek duraklarından ikincisi La Cabana Ibiza Restaurant. Çalışanların samimi tavırları ve keyifli tabakları ile buradan keyifle ayrılmak kaçınılmaz olacaktır. Tavuk şiş gibi bir öğünü de burada bulmanız mümkündür.

Biraz da tatlılardan ilerlemek isterseniz yönünüzü çevireceğiniz yer Ca n’Esmeralda olacaktır. Burada tasarımlı çok şık tabaklar önünüze gelecektir. Haliyle fiyatlar da bir miktar yüksek fakat aldığınız keyfe değecektir.

Gideceğiniz yer bir tatil bölgesi olduğundan İbiza gezilecek yerler için hazırlıklar sırasında güneş kremi, losyonu ve güneş gözlüklerini aldığınızı mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca konaklama konusunda bütçenize uygun yeri seçmek için öncesinde iyi bir araştırma yapmalısınız aksi taktirde fazla para ödeyebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri