İstanbulKeşfet

İstanbul Deniz Müzesi: Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Daha Fazlası

Beşiktaş Deniz Müzesi

Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, koleksiyon zenginliği bakımından dünyanın sayılı müzeleri arasında gösterilmektedir. Koleksiyonda yaklaşık 20 bin adet eser yer almaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde hizmet veren müze aynı zamanda Türkiye’deki ilk askeri müze olma unvanına da sahiptir. Bu içeriğimizde, İstanbul’da farklı yerler görmek ve şehrin zenginliğini daha yakından tanımak isteyenler için İstanbul Deniz Müzesi tanıtılmıştır. İçerik kapsamında müze hakkında merak edilen tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Müze Tarihi

İstanbul Deniz Müzesi

1897 senesinde dönemin bahriye nazırı olan Hasan Hüsnü Paşa’nın emirleri; Albay Hikmet Bey, Yüzbaşı Süleyman Nutku’nun büyük çabaları ve özverileri neticesinde Osmanlı Devlet Tersanesi (o dönemdeki ismiyle Tersane-i Amire) küçük bir binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” adı altında kurulmuştur. Daha önceki tarihlerde müze çalışmaları yapılmadığından müze deposu olarak sergiye açılmıştır. 1914 senesinde ise Bahriye Nazırı Cemal Paşa denizciliğin tüm kollarında yaptığı gibi müze de bir devrim yaratmış ve müdürlüğe Deniz Yüzbaşı Ressam Ali Sami Boyar’ı getirmiştir. Bu atama bilimsel anlamda müzenin yeniden düzenlenmesine olanak sağlamıştır. Ali Sami Boyar, Türk gemilerinin tam ve yarım modellerinin yapılabilmesi adına gemi atölyeler kurmuş ve müzeciliğin gelişimine, bugünkü halini almasına zemin hazırlamıştır.

I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile birlikte eserlerin korunması adına müzedeki tüm eserlerin Anadolu’ya nakledilmiştir. Savaş neticesinde 1946 senesinde müzenin tekrar İstanbul’a taşınmasına karar verilmiştir. O günkü koşullarda en uygun yer olarak Dolmabahçe Camii Külliyesi uygun görülmüştür. 1948 senesinde Dolmabahçe içerisinde ziyarete açılmıştır. Ardından 1961 senesinde Beşiktaş İskele Meydanı’nda Türk Amirali Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın anıtı ve türbesi yanına yani günümüzdeki yerine taşınmıştır. Uzunca bir süre restorasyonda olan müze 4 Ekim 2013 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.

Müzede Neler Var?

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul’da yer alan müzeler içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük koleksiyonu burada yer sergilenmektedir. 20 bini aşkın eserin sergilendiği müze binası 3 katlı olup 4 büyük salondan ve 17 odadan oluşmaktadır. Müze içerisinde; dönemin bahriyeli kıyafetleri, gemi modelleri, deniz haritaları, el yazmaları, sancaklar, armalar, seyir aletleri, çeşitli tablolar bulunmaktadır. Buna ek olarak müze içerisinde en dikkat çeken ve en çok ilgi gören eserlerden bazıları; Atatürk’e ait eşyalar, tarihi kadırga kayığı, Atatürk kayıkları, saltanat kayıkları, saatler, silahlar, tuğralar, halılar, amforalar, taş baskılar, mezar taşları, fermanlar, yağlı boya sanat eserleri, kara kalem tablolar ve gravürlerdir.

İstanbul Deniz Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz müzesi, Beşiktaş kıyısında Barbaros Meydanı’nın hemen yanında yer almaktadır. Beşiktaş vapur iskelesine oldukça yakın bir konumda yer aldığından Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar için de ulaşım rahat olacaktır.

Deniz müzesine; Beşiktaş’taki Kadıköy ve Üsküdar vapur iskelelerine giden İETT otobüslerinin durduğu duraklardan yaklaşık 2 dakikalık yürüme ile ulaşabilirsiniz. 129T, 28, 29C, 29D, 40B, 41E, DT1 hat numaralı otobüslere binerek ya da metro ile M2 hattını kullanarak da kolay şekilde müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz müzesine girişler yetişkinler için 25 TL’dir. Çocuklar ve öğrenciler için ise ücretsizdir. AppStore’dan ya da Google Play’den ücretsiz şekilde indirebileceğiniz Deniz Müzeleri Sesli Rehberi uygulamasını indirerek müzeyi sesli rehber sistemi ile birlikte gezebilirsiniz. Müze hafta içi günlerde 09.00 – 17.00 arası, hafta sonu 10.00 – 18.00 arası açıktır. Pazartesi günlerinde kapalıdır.

  • Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri