İstanbulPlaj Önerileri

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler: Menekşe Plajı

İstanbul’a Yakın Plajlar

İstanbul içi denize girilebilecek plajların sayısı pek fazla değildir. Özellikle de tenha bir ortam ve temiz deniz arayanlar için seçenekler daha da kısıtlı olmaktadır. İstanbulluların veya İstanbul’u ziyarete gelenlerin plaj arayışında ilk akla gelmesi gereken yerlerden biri Menekşe Plajı olmaktadır. Florya’da denize girilebilecek birkaç plaj bulunur ve bunlar arasında en sevileni Menekşe Plajı’dır. Hem temiz denizi hem de kolay ulaşılabilir olmasıyla İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler arasındadır. Bu içerikte Florya Menekşe Plajı’na dair işe yarayacak birçok bilgiye yer verilmiştir.

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

Menekşe Plajı’nın Olanakları

Küçükçekmece Gölü’nün yakınlarında yer alan Florya Menekşe Plajı İstanbul’da yaşayan tatil severlerin denize girecekleri zaman ilk tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Burada deniz, kum ve güneşin doyasıya tadını çıkarabilmek mümkündür. Denizinin sıcak olması ve lokasyon olarak da merkezi bir noktada yer alması plajın artı özelliklerindendir. Keyifli bir deniz keyfi için birçok elverişli olanağa sahiptir.

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler denildiğinde genellikle plajların kalabalık olmaması tercih edilmektedir. Burası genellikle kalabalıktır ancak sahil şeridinin yaklaşık 620 metre kadar bir uzunluğu vardır. Bu nedenle de insanlar kalabalıktan biraz daha uzak yerlerde denize girebilme imkanına sahiptir. Sahil içerisinde yer alan bazı olanaklar aşağıda sıralanmıştır.

 • 200 adet şezlong,
 • 200 adet şemsiye,
 • Cankurtaran kuleleri,
 • Cankurtaran personelleri,
 • Kurtarma botları,
 • Ambulanslar,
 • Tuvaletler,
 • Soyunma kabinleri,
 • Duşlar,
 • Güvenlik kabinleri,
 • Büfeler,
 • Otopark…

Menekşe Plajı’nda Neler Yapılabilir?

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

Florya Menekşe Plajı’na insanlar genellikle denizi için gitmektedir ancak azımsanmayacak bir kitle de burayı kamp yeri olarak tercih etmektedir. Yaz sezonlarında bu plajda kamp faaliyetleri oldukça hareketli şekilde geçmektedir. Karavan kampı için uygun bir yer olmasa da çadır kampı için ideal yerlere sahiptir. Fakat özellikle temmuz, ağustos gibi aylarda yer sıkıntısı yaşanabilmektedir. Sıcaklardan kaçmak isteyen kamp severler adeta Menekşe Plajı’na sığınmaktadır. Kamp alanlarından yararlanmak ücretsiz olduğundan rağbet bir tık daha artmaktadır. Burada sessiz, huzurlu bir kamp yapmak için yaz sezonu haricinde bahar ayları tercih edilebilir. Bu aylarda hem bunaltıcı sıcaklar olmayacak hem de ortam daha tenha olacaktır. Eğer İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçarak kısa bir tatil yapmak istiyorsanız ilk tercihlerinizden biri Menekşe Plajı olmalıdır.

Menekşe Plajı Giriş Ücretleri

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler genellikle girişlerin ücretli olduğu yerlerdir. Ancak Menekşe Plajı için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Çünkü burası bir halk plajıdır. İnsanların hafta sonlarında, günübirlik şekilde kumun ve denizin tadını çıkarmak için tercih ettiği yerler arasındadır. İstanbul ya da çevresinde yaşıyorsanız ücretsiz bir şekilde bu plajı ziyaret edebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Menekşe Plajı Nerede? Menekşe Plajı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler arasında Menekşe Plajı hem konumu hem de çevresinde gezilecek yerlerin olması sebebiyle şehrin en ön planda olan plajıdır. Sadece İstanbul’da yaşayanların değil İstanbul çevresinde yaşayanların da sık geldiği plajlar arasında yer almaktadır. Peki Menekşe Plajı nerede yer almaktadır?

Menekşe Plajı İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Florya semtinde yer almaktadır. Buraya kolay bir şekilde ulaşmak için öncelikle Avrupa Yakası’na geçmeli ardından Zeytinburnu – Avcılar mevkii boyunca süren E5 yolunu kullanmalısınız. Toplu taşımalar ile gidecekler Bakırköy otobüslerini kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Bu içeriğimizde İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler arasında olan Menekşe Plajı ve sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz


Başa dön tuşu