İstanbulPlaj Önerileri

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler: Uzunkum Plajı

Uzunkum Plajı’nın Denizi

İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için denize girilebilecek güzel yerler bulmak çok da kolay bir iş değildir. Çünkü söz konusu çevrelerde temiz, kalabalık olmayan deniz bulmak biraz zordur. İnsanlar genellikle İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler denildiğinde Şile – Ağva taraflarını düşünmektedir. Uzunkum Plajı da İstanbul’da bulunan birçok plaj gibi Şile’de yer almaktadır. Eğer siz de İstanbul’a yakın güzel plajlar arıyorsanız tercihinizi Şile – Uzunkum Plajı’ndan yana kullanabilirsiniz. Peki Uzunkum Plajı içerisinde ne gibi olanaklar vardır? Ücretli bir plaj mıdır ve nasıl gidilir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası GeziLinki Uzunkum Plajı içeriğimizde…

Uzunkum Plajı Olanakları

Şile içerisinde birçok plaj bulunmaktadır. Bu plajlar birbirlerinden çeşitli yönlerle ayrılmaktadır. Uzunkum Plajı, Şile’de yer alan Ayazma, Ağlayan Kaya, Kumbala gibi plajlara oranla daha tenha bir konumda yer almaktadır. Şile denildiğinde akla ilk gelen 3-4 plajdan biri olsa da kendine has bir sakinliği bulunmaktadır.

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

Uzunkum Plajı’nın en sevilen özelliği denizinin oldukça berrak olmasıdır. Denizde yosun, deniz anası ve deniz kestanesi görmenize olanak yoktur. Suyu oldukça temizdir. Yüzeyden baktığınızda denizin dip kısımlarını çıplak gözle rahatlıkla görebilirsiniz. Şile’de görüp görebileceğiniz en temiz deniz burasıdır. Ayrıca sahili tamamen ince kumlarla kaplıdır. Çakıl taşları neredeyse hiç yoktur. Deniz suyu ise sıcak denebilecek bir ısıya sahiptir. Ancak Karadeniz’e kıyısı olduğundan biraz dalgalı bir yapısı vardır. Temmuz ve ağustos aylarında dalga daha azdır. Dalgalı denizde yüzmek biraz can sıkıcı ve yorucu olabildiğinden buraya genellikle bu aylarda gelmekte fayda vardır.

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler olarak Uzunkum Plajı güzel bir seçenek olacaktır. Çünkü burada denize girilebilecek birkaç ayrı nokta vardır. Esasında Uzunkum Plajı bir halk plajıdır ancak çevresinde Aquabeach denilen ayrı bir bölüm de bulunmaktadır. Bu plaj halk plajı bölümüne dahil olmadığından ücretlidir. Aquabeach bölümünde kumsala yakın noktalarda çeşitli işletmeler bulunmaktadır. Barlar, kafeler oldukça yakındadır. Dilerseniz plaja, şezlongların olduğu bölüme de servis yaparlar. Uzunkum Plajı içerisinde neler olduğunu kısaca açıklamak gerekirse:

  • Duş alanları,
  • Soyunma kabinleri,
  • Tuvalet alanları,
  • Cankurtaran kuleleri
  • Otopark,
  • Şezlong ve şemsiye kiralama alanları,
  • Kafe ve barlar…

Uzunkum Plajı Ücretleri

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

Burası nihayetinde bir halk plajı olduğundan girişler ücretsizdir. Ancak sahil girişinde yer alan otopark için ücret alınmaktadır. Otopark ücreti 25 TL civarındadır. Bu ücreti ödemek istemeyenler otoparkın hemen karşısında yer alan sokakları tercih edebilirler. Ancak yanında kamp sandalyesi, şemsiye gibi eşyalarla gelecekler için en uygun tercih otopark olacaktır. Çünkü sokak aralarına park ettikten sonra biraz yürümek gerekecektir. Plajın yanında yer alan Aquabeach ise girişlerin ücretli olduğu bir plajdır. Plaja giriş ücretleri için tesisle iletişime geçmelisiniz. Ancak plajda yer alan tesislerin ve şezlong – şemsiye kiralama ücretlerinin çok da ucuz olmadığını belirtmekte fayda vardır.

Uzunkum Plajı Nerede? Uzunkum Plajı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler arasında Şile ve Ağva ilk akla gelen yerler olmaktadır. İstanbul’un merkezi yerlerinden Şile ortalama olarak 90 km kadardır. Avrupa Yakası’ndan Şile’ye gelecek olanlar Ümraniye – Şile çıkış bağlantı yollarını kullanmalıdır. Avrupa Yakası’ndan gelecek olanlar ise 1. köprü ya da 2. köprüden gelirken kırmızı renkli Şile tabelalarını takip etmelidir.

Bu içeriğimizde İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler arasında olan Uzunkum Plajı’ndan ve sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri