Piknik YerleriŞehirden Kaçış

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler: Taşdelen Mesire Alanı

İstanbul Piknik Yerleri

İstanbul içerisinde orman havası alacağınız, doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi Taşdelen Mesire Alanı’dır. Burası hem İstanbulluların hem de İstanbul’a gelen ziyaretçilerin hafta sonlarında tercih ettiği en popüler mesire alanlarından biridir. İçerisinde onlarca çeşit ağaçlar, yürüyüş rotaları, piknik alanları yer almaktadır. Atmosferi ve temiz havasıyla doğaseverlerin vazgeçilmezlerinden biri olacaktır. İstanbul’da piknik yapılacak yerler denildiğinde Çekmeköy civarında ilk akla gelen yerlerden birisi burasıdır. Peki Taşdelen Mesire Alanı’nın sahip olduğu olanaklar nelerdir? İçerisinde neler vardır ve nasıl ulaşım sağlanır?

Taşdelen Mesire Alanı’nda Neler Var?

Mesire alanının bulunduğu bölge yaklaşık 38 bin metrekarelik bir alan üzerindedir. Bu alanın 2 bin dönümü ise ormanlıktır. İstanbul’da gezip görebileceğiniz en yeşil alanlardan biri olan Taşdelen Mesire Alanı ismini ise burada yer alan Taşdelen kaynak sularından almaktadır. Bu kaynak sularının tarihi 1582 senesine dek uzanmaktadır. Buradan çıkan kaynak suyunun başta böbrek rahatsızlığı olmak üzere çeşitli hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün de rahatsızlığı döneminde bu kaynak sularından içtiği bilinmektedir. Her ne kadar burayı ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu piknik amacıyla gelse de büyük bir çoğunluk da kaynak suları için gelmektedir.

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

İstanbul’da piknik yapılacak yerler içerisinde belki de ulaşım kolaylığı ile en rahat yerlerden biridir. İstanbulluların sıkça geldiği ve huzurlu vakit geçirdiği bu mesire alanında çeşitli aktiviteler için uygun yerler bulunmaktadır. Mesire alanı içerisinde yürüyüş ve koşu yapabileceğiniz parkurlar, bisiklet sürebileceğiniz rotalar bulunmaktadır. İnsanların büyük bir çoğunluğu burayı piknik için tercih etmektedir. Piknik alanları bir hayli geniştir. Masalar, sandalyeler ve kamelyalar bakımından yeterlidir. Masaların birbirlerine olan mesafesi ise ne uzak ne de çok yakındır. Ortam kalabalık olsa dahi yine de iç içe bir görünümü yoktur.

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

Taşdelen Mesire Alanı genellikle ailelerin tercih ettiği bir alandır. Burada gürültü yapan, taşkınlık çıkaran, huzuru kaçıran ziyaretçiler görmeniz olanaksızdır. Çünkü ortam daha çok kalabalık ailelere hitap etmektedir. Hafta sonlarında, bayram günlerinde ailenizi ya da sevdiklerinizi alarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mangal ve semaver ateşi yakmak serbesttir ancak ormanlık alandan biraz uzakta olması şartıyla. Çevrede alışveriş yapabileceğiniz küçük bir büfe de yer almaktadır. Bu büfeden temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Taşdelen Mesire Alanı içerisinde neler olduğunu ve sahip olduğu olanakları kısaca sıralamak gerekirse;

  • Tuvaletler,
  • Otopark,
  • Mescit,
  • Büfe,
  • İçilebilir çeşme suları,
  • Piknik masaları,
  • Oturma alanları ve kamelyalar,
  • Trekking rotaları,
  • Lokanta,
  • Elektrik üniteleri…

Taşdelen Mesire Alanı Giriş Ücretleri

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

İstanbul’da piknik yapılacak yerler genellikle ücretlidir. Taşdelen Mesire Alanı için de bu durum geçerlidir. Bu mesire alanına girişlerde otomobil başına ödenen ücret 2022 itibariyle 30 TL’dir. Bireysel girişlerde ise kişi başı 8 TL ödenmektedir.

Taşdelen Mesire Alanı Nerede? Taşdelen Mesire Alanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

Mesire alanı İstanbul’un Anadolu Yakası‘nda, Üsküdar – Şile mevkiinde yer almaktadır. İlçe olarak ise Çekmeköy’e bağlıdır. İstanbul’un merkezi yerlerinden buraya ulaşım oldukça rahattır. Mesire alanı Kadıköy’den 22 km, Beşiktaş’tan ise 30 km uzaklıkta yer alır. Ayrıca alana toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlamak mümkündür. 14ÇK, 11ÇB, 9Ş, 9Ç ve 14ŞB numaralı İETT otobüslerini kullanarak buraya oldukça yakın bir konumda inebilirsiniz.

Bu içeriğimizde İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında olan Taşdelen Mesire Alanı’nın sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu