Günübirlik Gezilerİstanbul

İstanbul’un Beykoz İlçesi: Poyrazköy Günübirlik Geziler

Beykoz'da Gezilecek Yerler

İsmini kış aylarında sert esen rüzgardan alan Poyrazköy, doğası ve temiz plajı ile günübirlik geziler için uygundur. Beykoz’un Poyrazköy’üne yolculuk!

Günübirlik Turlar ile Poyrazköy

İlginizi çekebilir: Arnavutköy Karaburun Günübirlik Turlar

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan Poyrazköy, adını kış aylarında oldukça sert esmekte olan rüzgardan almıştır. Günübirlik geziler için tercih edilen bu şirin yer, Boğaziçi Anadolu kıyısında yer almaktadır.  Beykoz’dan 14 kilometrelik bir orman yolu ile ayrılmaktadır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Karadeniz tarafında bulunan köy, boğazın en güzel köylerinden birisidir. Doğası ve temiz plajı ile günübirlik geziler için idealdir.

Poyrazköy

İstanbul’dan Poyrazköy’e toplu ulaşım araçları kullanarak gelmek için Kavacık’tan kalkmakta olan 135 numaralı Poyrazköy- Kavacık İETT otobüsleri kullanılmaktadır. Deniz yolu tercih edildiyse şehir hatları vapur seferleri kullanılabilir. Günde 3 defa bu yönüne hareket eden şehir hatları vapurları önce Anadolu Kavağı’na sonra da Poyrazköy’e varmaktadır.

Özel araç ile İstanbul Poyrazköy arası 54 kilometre ve 50 dakikadır. Günübirlik geziler yapılan köyde, kalabalıktan uzak, sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir sahil köyüdür. Sahil boyu sıralanan balıkçı balıkçı barınakları, tekneleri, gırgırları ve yamaçlarda bulunan köy evleri ünlüdür.

İstanbul’a yakın günübirlik geziler için uygundur. Fazla büyük olmayan Poyrazköy Plajı çevresinde tesisler, lokantalar ve soyunma kabinleri bulunmaktadır. Rüzgara ve akıntıya korunaklı olduğundan burada denize girilmektedir. Ayrıca Poyrazköy tekne ve yatların demirlemesi içinde uygundur.

Poyrazköy’de 3 tane plaj vardır. İkisi karma olan plajların üçüncüsü de Kadınlar Plajı’dır. Burada aynı zamanda piknik yapılabilecek bahçe ve yeşil alanlarda bulunmaktadır.

Poyrazköy

Sahili tamamıyla kum plaj olan bu şirin köyde gezilecek yerler: Poyrazköy Kalesi, Poyrazköy Camii, Poyrazköy Plajı ve Poyrazköy Limanı’dır. Camii tarihi 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Eski kaynaklara göe 1441 senesinde yapılmıştır.

360 Derece Poyrazköy Camii
Poyrazköy

200 metrekarelik bir alanda bulunan Poyrazköy Camii, çinili ahşap döşemeli ve kubbeli bir mimariye sahiptir. Üç bölümden oluşan cami günümüze gelene dek bazı tamiratlar geçirmiştir. Günübirlik geziler için uygun olan bu köy’de, bulunan tek cami olan Poyrazköy Cami’ye ulaşım plaj alanından ve köy merkezindendir.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Geziler İçin Poyrazköy

Poyrazköy’de gezilecek yerler arasında yer alan Poyrazköy Kalesi’nin yapım tarihi 600 sene öncesine dayanmaktadır. Bu kale eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Poyrazköy Kalesi
Poyrazköy kalesi

Burada gezilmesi gereken diğer bir yer ise Poyrazköy Limanı’dır. Karadeniz’e açılan son nokta konumunda olan bu liman, İstanbul’un bozulmadan günümüze dek gelen yerlerinden birisidir. Doğal güzelliklerinin yanında boğaz manzarası ile de yerli ve yabancı turistleri büyülemektedir.

Günübirlik geziler ile gezilen bu şirin köyde sahil kenarında bulunan balık lokantaları lezzetin yanı sıra uygun fiyatları ile de ünlüdür. Muhteşem bir manzara eşliğinde balık çeşitleri sunulmaktadır. Ziyaret edilmesi gereken diğer bir mekan ise Poyrazköy Plajı’dır.

Poyrazköy Limanı
Poyrazköy

Yerel lezzetleri Kalkan, tereyağında Karides Güveç, Ahtapot Izgara, Midye Tava, Barbun, Kalamar Tava, Hamsi, Levrek Marin, Mezgit, Çinekop Izgara ve Gümüş Balığı gibi balık çeşitlerinden oluşmaktadır. Yerel lezzetlerden olan Deniz fasulyesi, taze soğan ve dereotu ile sunulan Koruk Otu’da unutulmamalıdır.

Burada ve çevresinde bulunan otel ve pansiyonlar ücretsiz iptal imkanı sağlamanın yanında makul fiyatları ile de dikkat çekmektedirler. Butik oteller ve uygun pansiyonlar, burada yaygın olduğu için kalacak yer bulmakta zorlanmazsınız. Şimdiden iyi geziler!

Bu içeriğimizde Poyrazköy’de ve yakınlarında gezip görebileceğiniz yerler listelenmiştir. İstanbul ve civarında yaşayanlar için harika gezi rotaları sunmaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz. 

 

Ayrıca diğer günübirlik geziler için tıklayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri