İstanbulYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul’un En Romantik Mekanları

İstanbul'un Romantik Yerleri

İstanbul, gezilecek ve görülecek yerler açısından en çok alternatife sahip olan şehirlerden biridir. Şehirde vakit geçirilecek çok sayıda mekan yer alır ancak sevgilisiyle, eşiyle romantik bir gün geçirmek isteyenler için arayış çok daha farklı olabilir. İstanbul’da yer alan romantik mekanlar; restoranlar, boğaz çevresi ya da parklar şeklinde 3’e ayrılabilir. Bu yazıda İstanbul’un en romantik mekanları çok çeşitli bir kapsamda ele alınmıştır. Açık hava veya kapalı alanda vakit geçirmek isteyenler için uygun yerler listelenmiştir. İşte İstanbul’un en romantik mekanları:

Şile – Ağva

Istanbulun-en-romantik-mekanlari-sile-agva

Ağva, Marmara bölgesi sınırları içinde yer alsa da Karadeniz’e kıyısı olan bir kasabadır. İstanbul’a yakın yerlere kısa bir kaçamak yapmak isteyenlerin genellikle ilk tercihlerinden biridir. Çevrede yer alan birçok otel ve konaklama alanları ile de tercih sebebidir. Kasabanın nüfusu yaklaşık olarak 3 bindir ancak hafta sonları bu sayı 5 katına kadar çıkabilmektedir. Doğal plajları, sahilleri, ormanları ve yürüyüş parkurları ile sevgilinizle ya da eşinizle güzel bir hafta sonu geçirmek için çok doğru bir tercih olacaktır. Burada Karadeniz ikliminin özellikleri görülür ve yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecedir. Genellikle insanlar burayı bahar aylarında daha çok ziyaret etmektedir. Ağva’ya gittiğinizde birçok konaklama tesisi göreceksiniz. Bu tesislerden birinde konaklayabilirsiniz. Ayrıca çevrede gezilecek yerler de bir hayli fazladır. Saklı Göl, Ocaklı Kale, Gelin Kayası, Şile Kalesi bunlardan sadece bazılarıdır. Ağva’nın gece hayatı da oldukça canlı geçmektedir. Restoranlar ve barlarında canlı müzikler ve eğlenceler düzenlenebilmektedir.

Aydos Ormanı

Istanbulun-en-romantik-mekanlari-aydos

İstanbul’un akciğeri olarak bilinen Aydos Ormanı doğal güzelliklerle çevrili doğayla iç içe çok güzel bir ormandır. Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin genellikle ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Hafta sonlarında bir hayli ziyaretçi ağırlamaktadır. Aydos Ormanı içerisinde çok sayıda yürüyüş rotaları, piknik alanları, büfeler yer almaktadır. Sevgiliniz veya eşinizle burayı ziyaret ettiğinizde yapacak pek çok aktivite bulabilirsiniz. Ancak daha romantik ve sessiz bir alanda vakit geçirmek isterseniz hafta içi gitmenizde yarar vardır. Orman içerisinde yer alan göl çevresinde oturabilir, harika fotoğraflar da çekebilirsiniz. Ayrıca göl çevresinde mesire alanları da yer almaktadır. Piknik malzemelerinizi götürerek mangal yakabilir ve güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Dilerseniz kahvaltı mekanlarını da tercih edebilirsiniz. Buraya otobüsle gitmek için Kadıköy’den hareket eden 21 U numaralı otobüsü kullanabilirsiniz.

Anadolu Feneri

Istanbulun-en-romantik-mekanlari-anadolu-feneri

Boğaziçi kıyısında yer alan Anadolu Feneri, İstanbul’un en romantik mekanları arasında yer almaktadır. Anadolufeneri köyünde yer alan bu fener 1834 senesinde inşa edilmiştir. Amacı ise Kırım Savaşı esnasında Fransız ve İngiliz gemilerinin boğazdan gözetlenmek istenmesidir. Yaklaşık 20 metrelik bir uzunluğa sahip olan bu fener görüntü olarak çok güzel bir manzaraya sahiptir. Burası bir sahil kasabasıdır ve doğayla oldukça iç içe bir alandır. İstanbul’un karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için hem yakın hem de çok güzel mekanlardan biridir. Burada yer alan restoranlarda lezzetli bir kahvaltı yapabilir ve ardından dilerseniz sahile yakın bir noktada sevgilinizle piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Anadolu Feneri Plajı da görülmeye değer bir yerdir. Burada kamp sandalyelerinizi alarak dalgaların kıyıya usulca vuruşunu izleyebilirsiniz.

Lacivert Restoran

Istanbulun-en-romantik-mekanlari

 

Sevgilinizle özel bir gün geçirmek isteyenlerin gidebileceği en nezih ve görkemli mekanlardan biri Lacivert Restoran’dır. Burası boğazın hemen içinde yer almaktadır. Günün her zamanına uygun menüleri vardır. Seçkin menüsü romantik bir akşam ya da gün geçirmeniz için oldukça idealdir. 1999 senesinden beri aynı yerde hizmet veren bu restoran harika manzarasıyla ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Menülerinde ana yemekler, makarnalar, çeşitli salatalar, balıklar, tatlılar ve ara sıcaklar yer almaktadır. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda yarar vardır. Ayrıca özel bir gün için gidecekseniz bunu rezervasyon esnasında belirtmenizde yarar vardır. Restoran Anadoluhisarı semtine Körfez Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Rakofoli Karaköy

Istanbulun-en-romantik-mekanlari-rakofoli

Rakofoli Karaköy, İstanbul’un en romantik mekanları arasında yer alır. Çünkü muhteşem bir haliç manzarasına ve çok seçkin menülere sahiptir. Bu mekan henüz oldukça yenidir ancak mekan sahipleri ömrünü bu mesleğe harcamış son derece tecrübeli insanlardır. Adana’daki kebap kültürünün İstanbul’a taşındığı mekanlardan biridir. Fakat sunumlar ve dekorlar oldukça modern bir şekildedir. Sevgilinizle ya da eşinizle romantik bir akşam yemeği için burayı düşünmeden tercih edebilirsiniz. Mekanın en gözde spesiyalleri içli köfteleri ve pastırmalı humuslarıdır. Buna ek olarak patlıcanlı söğürme de denenmesi gereken önemli lezzetlerden biridir. Ana yemek için zırh kebap ya da Rakofoli açma tercih edilebilir. Burası haftanın 7 gününde hizmet vermektedir. Çalışma saatleri 12.00 ile 01.00 arasındadır. Servis öğle yemekleri ile başlamaktadır. Öğle saatlerinde gittiğinizde pide ve kebapları tercih edebilirsiniz. Kış aylarında giderseniz de ocak başında oturabilir ya da cam tavanla kaplanmış olan teras katı tercih edebilirsiniz. Fiyatlar ortalamanın bir tık üzerindedir.

Atatürk Arboretumu

Istanbulun-en-romantik-mekanlari-arboretum

Uçsuz bucaksız bir yeşillik içerisinde yer alan Atatürk Arboretumu, İstanbul’da doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz önemli yerlerden biridir. Atatürk Arboretumu, geniş bir arazi üzerinde yer alır ve içerisinde çok sayıda gölet, ağaç, kuleler ve binlerce türde bitkiler yer alır. Özel günlerinizde ya da sevgilinizle romantik bir hafta sonu geçirebileceğiniz güzel mekanlardan biridir. Arboretumun yapılmasında 1949 senesinde İstanbul Üniversitesi’nde çalışmalar yapan Prof. Dr. Hayrettin Kayacık öncü olmuştur. Yaklaşık 300 hektarlık bir alandan oluşan arboretumda binlerce tür bitki ve yüzlerce ağacı gözlemleyebilir, birbirinden harika fotoğraflar çekebilirsiniz. İstanbul içerisinde gizli bir cennet olan Arboretumu şehrin gürültüsünden kaçmak ve rahatlamak için tercih edebilirsiniz. Arboretuma hafta içi girişlerde yetişkinler 7,50 TL, öğrenciler 2,50 TL öderken hafta sonunda yetişkinler 20 TL, öğrenciler ise 7,50 TL ödemektedir. Bileti Orman Genel Müdürlüğü’nün sitesinden alabilirsiniz. Arboretuma 48 D Göktürk – Hacıosman Metro hattı ile ulaşabilirsiniz.

Fatih Korusu

Istanbulun-en-romantik-mekanlari-fatihkorusu

İstanbul’un en romantik mekanları listesinin son sırasında Fatih Korusu ya da bir diğer bilinen ismiyle Otağtepe yer almaktadır. Burası Beykoz ilçesinin Kavacık semtinde yer almaktadır. Muhteşem doğası ve manzarası ile İstanbul’un en gözde mekanlarından biridir. Boğaz manzarasını izlemek için İstanbul’da gidebileceğiniz nadir yerlerdendir. Boğaz manzarası buradan hem çok net hem de oldukça görkemlidir. Burada herhangi bir kafe, restoran tarzı yer bulunmamaktadır. Ayrıca piknik yapmak da yasaktır. Ancak sevgilinizle ya da eşinizle çimlere bir örtü sererek oturabilir, yanınızda getirdiğiniz termosunuzla çay kahve içerek boğaz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Koruya akşam saatlerinde giriş mümkün değildir. Koruyu ziyaret saatleri sabah 10.30 ile akşam 17.30 aralığındadır. Otopark bulunmakla birlikte ücretlidir. Ancak koruya giriş ücretsizdir. Buraya ikinci köprüden ulaşabilirsiniz. Köprü çıkışında yer alan Kavacık tabelalarını takip ettiğinizde kolayca ulaşacaksınız. Otobüsle gelmek isteyenler ise Beşiktaş’tan vapura binerek Üsküdar’a gelebilir ve ardından buradan kalkan Beykoz otobüslerine binerek Anadoluhisarı’nda inebilir. Anadoluhisarı’ndan buraya yürüyerek ya da minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu