Gastronomi Gezileri

İstanbul’un Sokak Lezzetleri: En İyi 5 Lezzet

İstanbul Meşhur Lezzetler

Kültürü, tarihi ve güzellikleriyle ünlü olan Megakent’in sokaklarında gezerken aç kalmayacağınızın garantisi İstanbul’un sokak lezzetleri sizi bekliyor.

İstanbul’un Sokak Lezzetleri

1- Midye Dolma
İstanbul sokak lezzetleri arasında yer alan Midye dolma, olgun midyelerin kaynatılarak içinin baharatlı pilavla doldurulması ile hazırlanmaktadır. Üç uzun ayağı olan tepside satışa sunulan midye dolma, günün her saati satılmaktadır. Seyyar tezgâhlarda ayaküstü tüketilen Midye Dolma’nın oldukça eski bir geçmişi bulunmaktadır. İstanbul’un pek çok semtinde satılan midye dolma, İstanbul’un sokak lezzetleri arasında öne çıkmaktadır.

istanbul'un sokak lezzetleri

2- Nohutlu Pilav
İstanbul’un sokak lezzetleri arasında bulunan nohutlu pilav, küçük seyyar arabalarda satılmaktadır.  Nohutlu Pilav üzerine tavuk ve yanında ayran bu sokak lezzetinin vazgeçilmezidir. Seyyar pilavcılar, pilav arabaları ile gündüz ya da gece günün her saati İstanbul sokaklarında satış yapmaktadır. Ev yapımı olan nohutlu pilav, İstanbul sokaklarında sıklıkla rastlanan sokak lezzetlerindendir.

istanbul'un sokak lezzetleri

Megakent’in En İyi Sokak Lezzetleri Sizleri Bekliyor!

3- Balık Ekmek
İstanbul’un sokak lezzetleri içinde en meşhurlarından birisi de Balık Ekmek’tir. Eminönü, Karaköy ve Kadıköy deniz manzarası ile balık ekmek yiyebileceğiniz tanınmış yerlerdendir. Yabancı ve yerli turistlerin ilgisini en çok çeken sokak lezzetlerindendir. Balık Ekmek İstanbul’un pek çok yerinde olmasına rağmen Eminönü’nde bulunan balık ekmek tekneleri çok meşhurdur. Deniz üzerinde bulunan küçük teknelerde ızgarada hazırlanan Balık Ekmek, isteğe bağlı olarak soğan ilaveli ve yarım ekmek arası olmaktadır. Balık Ekmek, tekne önündeki taburelerde oturularak yenmektedir.

istanbul'un sokak lezzetleri

4- Kokoreç
Gece ya da gündüz her zaman yenilebilen bir sokak lezzeti olan Kokoreç, et sevmeyen kişilerin dahi beğenisini kazanmaktadır. “Bağırsağın en lezzetli hali” olarak tanımlanan kokoreç, ızgarada, kömür ateşinde ya da tandırda pişmektedir. Ayaküstü ekmek arası olarak yenen kokoreç, İstanbul’un en meşhur sokak lezzetlerindendir. Kekik ve pul biberle hazırlanan kokoreç, sakatat seven insanların da gözdesidir.

istanbul'un sokak lezzetleri

5- Köfte Ekmek
İstanbul’un sokak lezzetleri olan Köfte Ekmek, halk arasında Tükürük Köftesi olarak da adlandırılmaktadır. Konser öncesi veya sonrası, maç çıkışı ya da girişi ve festivallerin vazgeçilmez sokak lezzeti olan Köfte Ekmek, tercihe göre ekmek arası domates ve soğanla servis edilir. Seyyar köfte arabalarında ızgarada hazırlanan Köfte Ekmek, geçmişi çok uzun yıllara dayanan bir yemektir. İstanbul’da oldukça yaygın bir sokak lezzeti olan Köfte Ekmek, İstanbul’un pek çok semtinde sokakları renklendirmektedir.

istanbul'un sokak lezzetleri

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Meşhur Yöresel Lezzetleri: En İyi 5 Tat Rehberi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu