Dini-Kültür Turlarıİzmir

İzmir Meryem Ana Evi Gezi Rehberi: İzmir’in Görülecek Yerleri

İzmir Kültürel Gezi

İzmir Meryem Ana Evi görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ege bölgesi bilindiği üzere tarihe tanıklık eden mekânlar arasında yer alıyor. İzmir özellikle gözde mekânlardan birisidir. Burada bulunan ve Kuşadası’na yaklaşık olarak yarım saatlik bir mesafede bulunan Meryem Ana Evi Bülbül dağları üzerinde konumlanmış haldedir.

Özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçileri ile dolup taşar. Hıristiyan inancına göre ise bu mekânı ziyaret etmek hac vazifesinin gereklerinden birisidir. Bu yüzden yoğun ilgi bulunur. Hz İsa aleyhisselamın ölümünden 6 yıl sonrasında St. Jhon ın Meryem Ana’ yı Efes’ e getirdiği bilinmektedir.

 İzmir Yedi Uyurlar Mağarası

İzmir’ in tarihi yerlerini saymakla bitmiyor. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada görmek isterseniz İzmir in eşsiz güzellikte bulunan tarihi ve doğal güzelliklerdeki mekânlarını ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Yedi uyurlar Efes antik kenti yakınlarında Panayır dağı etekleri üzerinde bulunan mağaraya doğu yönü üzerindeki asfalt yoldan gidilerek ulaşılabilir.

Burası hem İslam dini için hem de Hristiyan dini için önemli ve kutsal kabul edilir. Yedi uyurlar mağarası ise Türkiye de dört farklı yerde olduğu rivayet edilmektedir. Ancak biz İzmir bölgesindeki yedi uyurlar mağarasını gezdik. Bu mağara Müslümanlar tarafından tarif edilen ve Kuran- ı Kerim’ de Kehf suresi içerisinde yer alan Ashab- ı Kehf mağarası ile örtüştürülmektedir.

1-9
İzmir Meryem Ana Ev

 Yedi Uyurlar Kimlerdir?

Yedi uyurlardan bir tanesi kıtmir adlı bir köpektir. Diğerleri ise Debernüş, Mesliha, Yemliha, Kefeştatayyüş, Sazinüş. Mermüş olmak üzere altı kişilerdir. Dönemin kralı bu yedi kişinin İslam dinini benimsediğini öğrenince peşlerine düşer ve bu yedi kişi ise bir mağaraya saklanırlar.

Yaklaşık olarak 300 yıl uyuyakalırlar. Uyandıklarında ise çarşıya ekmek almak için giderler ve ceplerindeki paranın 300 yıl öncesine ait olduğu fark edildikten sonra zaman kavramı ortaya çıkar. Eğer sizlerde tarihi ve doğal güzellik rotası arıyorsanız bu noktalara uğramadan geçmeyin. Egenin denizi, ormanı ve tarihi yerleşim yerleri ile tam bir kültür turizmine elverişli yerler arasında bulunur. Ulaşım olarak da çok kolay bir araziye sahiptir. Bu yılki rotanıza İzmir’ i mutlaka ekleyin. İzmir Meryem Ana Evi sizi çok şaşırtacak.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri