Egeİzmir

İzmir’in Gözde Tatil Yerlerinden: Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme Gezi Rehberi - Çeşme Nerede?

Festivalleri, mavi bayrakları sahilleri ve renkli eğlence  hayatıyla ünlü Çeşme hakkında daha çok şey öğrenmek ve Çeşme gezilecek yerler planı yaparken tavsiye almak istiyorsanız, yazdıklarımıza göz atabilirsiniz!

Çeşme Nerede? Çeşme Hakkında Kısa Bilgi

Eğer bir Çeşme gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız İzmir’e yaklaşık 85 kilometre uzaklıktaki ünlü tatil beldesi Çeşme hakkında sizin için araştırdıklarımıza göz atabilirsiniz.

Çeşme yaklaşık 45000 nüfuslu ve 285 kilometrekare yüzölçümüne sahip bir İzmir ilçesidir. Kuzeyinde batısında ve güneyinde, yani 3 tarafında da Ege Denizi çevrilidir. Doğu kısmında Urla ilçesi ile komşu olan Çeşme, sakız Adası’na da oldukça yakındır. Hatta feribotlarla Çeşme ve Sakız Adası arasında seferler düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Çeşmenin tarihçesine bakacak olursak da buranın Giritliler tarafından kurulduğunu görüyoruz. Milattan önce 7. yüzyıla kadar dayanan tarihi ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapması ile bilinen Çeşme, 10 beygir ve daha sonrasında ilk olarak Çakabey tarafından Türk egemenliğine geçirilmiştir.

Çeşme İzmir arası yaklaşık 85 kilometre olduğundan, kendi aracı ile yolculuk yapacak olan ziyaretçileri için yaklaşık bir saatlik mesafede olacaktır. İstanbul’dan, Ankara’dan, ülkenin başka şehirlerinden ya da yurt dışından Çeşme’ye gelmek istiyorsanız; İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaştıktan sonra araç kiralamanız da mümkün.

 Havalimanı içindeki şirketlerden araç kiralayabileceğiniz gibi, otobüsle Çeşme’ye ulaşmamız da mümkün. İzmir otobüs terminalinden ya da havalimanından çeşmeye ulaşabileceğiniz ve sık sık sefer düzenleyen dolmuşlar mevcut.

Çeşme Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

  • Erythrai Antik Kenti:
çeşme gezisi

Çeşme gezisi sırasında ziyaret edebileceğiniz antik kent, Çeşme‘ye yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şu anda Ildır’a köyüne bağlı bulunan antik kent, antik dönemde 12 iyon devletten biri olan Erythrai’nin kültürünü ve yaşantısını yansıtmaktadır. Buradaki toprağın rengi kırmızı olduğundan, şehre kızıl kent anlamına gelen Erythrai ismi verilmiştir.

Perslerden Pergamon krallığına, Roma ve Bizans imparatorluğundan Türk yönetimine geçen şehir; 1960’lı yıllardan sonra yapılan kazı çalışmalarında antik tiyatro ve surlar gibi kalıntıların ortaya çıkarılmasıyla keşfedilmiştir.

  • Çeşme Kalesi:
çeşme kalesi

Çeşme’nin simgelerinden biri haline gelen ve Çeşme gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri olan Çeşme kalesi, II. Beyazıt döneminde inşa edilmiştir.

Kalenin içinde, ilk önce silah müzesi olarak açılan ve Topkapı Sarayı’ndaki silahların sergilendiği, ancak şu an Çeşme arkeoloji müzesi olan müze de bulunmakta. Bölgedeki kazı çalışmalarından çıkan tarihi eserlerin sergilendiği müze, pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyarete açık.

  • Ilıca Plajı:
ılıca plajı

Ortasındaki sıcak su kaynaklarının cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen Ilıca plajı, 2 kilometre uzunluğa sahip plajıyla Çeşme’nin en uzun plajlarından birine de sahiptir. Mavi bayrak ödüllü Ilıca Plajı’na giriş ücretsizdir. Uçurtma sörfü yapanların da çokça tercih ettiği bir plaj olan Ilıca plajı yakınlarında, pek çok tesis ve kafe de bulunmaktadır.

Çeşme’nin Ünlü Plajları Hangileri?

  • Altınkum Plajı:
altınkum plajı

Altınkum plajı, Çeşme gezilecek yerler arasında görebileceğiniz en güzel plajlardan biri olarak bilinir. Çevresindeki çoğu plaja göre daha soğuk sulara sahip olan plaj, etrafındaki tesislerle ve eğlenebileceğiniz beach clublarla oldukça yakındır. Dilerseniz şezlong kiralayabilir, yakınlarındaki tesislerde eğlenebilirsiniz. Altınkum Plajı’na ulaşım ise oldukça kolay, Çeşme merkezden bu plaja sıkça seferler düzenlenmekte.

  • Delikli Koy:
çeşme gezisi

Çeşme Alaçatı’da bulunan Delikli Koy, Alaçatı’daki diğer plajların aksine saha ılık suyuyla ve beyaz kayalıklarıyla çoğu turistin ilgisini çekmektedir. Küçük bir kumsala sahip koyda, herhangi bir yapılaşma yoktur.

  • Aya Yorgi Koyu:
aya yorgi

Çeşme merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Aya Yorgi koyu, etrafındaki eğlence merkezleri nedeniyle de oldukça popüler bir koydur. Birçok konser düzenlenen koyda, yemek yemek ya da eğlenmek için çeşitli birçok mekanda vakit geçirebilirsiniz.

  • Eşek Adası:
eşek adası

Eşek adası, Sakız Adası yakınlarında bulunan ve Çeşme’ye bağlı bir adadır. Eski ismiyle Godi Adası olan adaya, teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. Adada birçok eşek bulunmakta ve bu da çoğu turistin ilgisini çekmektedir. Milli Parklar tarafından koruma altına alınmış olan adada, konaklama imkanınız olmadığını belirtelim.

  • Germiyan Köyü:
germiyan köyü

Ülkemizde yavaş gıda hareketine katılmış ilk köy olan Germiyan köyü, Çeşme gezilecek yerler arasında gezebileceğiniz, beyaz evleri ve doğal gıda hareketini ortaya çıkarmasıyla oldukça şirin bir köydür. Mayalı ekmek, zeytin gibi doğal ve yerel ürünleri köyü gezerken satın alabilirsiniz.

Alaçatı da, Çeşme gezisi sırasında ziyaret edebileceğiniz ve pek çok farklı aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz bir tatil beldesidir.

Alaçatı Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Akdeniz iklimine sahip Çeşme’de yılın en sıcak ayı Ağustos ayıdır. Yaz aylarında Çeşme gezilecek yerler kapsamında denize girmek ve yaz tatili yapmak istiyorsanız en ideali olacaktır. Ancak bahar aylarında da gezinizi yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aydın’ın Cennet Yüzü: Didim Gezi Rehberi

Çeşme Gezisi Yaparken Ne Yenir?

Zeytinyağlı yemekler Ege mutfağının olmazsa olmazıdır. Fava, girit ezmesi, şakşuka, özellikle de kabak çiçeği dolması gibi mezeleri tatmanız tavsiye edilir. Deniz ürünleri de oldukça çok tercih edilen yemeklerdendir.

Kapari, şevketibostan, arapsaçı gibi otlardan yapılan mezeler ve yemekler de çok meşhurdur. Kahvaltıları da oldukça ünlü olan Çeşme’de köy kahvaltıları yapabileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Ayrıca meşhur kumrusunu da söylemesek olmaz.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri