Kocaeli

Kandıra Gezilecek Yerler: Kandıra’da Ne Yapılır?

Kocaeli Kandıra Gezi Rehberi - Kocaeli Kandıra Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kocaeli’nin en turistik ilçelerinden olan Kandıra, Kocaeli Yarımadası’nda yer almaktadır. Kocaeli’nin birçok ilçesinin aksine sanayisi gelişmemiştir. Nüfus olarak şehrin en küçük ilçesidir. Turizm açısından ise oldukça gelişmiştir. İlçede; Kerpe, Kefken, Bağırganlı, Kumcağız, Cebeci, Sarısu ve Pınarlı gibi ünlü plajlar bulunmaktadır. Kocaeli’de denize girilebilecek plajların neredeyse tamamı Kandıra’ya bağlıdır. Kandıra gezilecek yerler içerisinde ise hem çok sayıda doğal güzellik hem de tarihi yapı vardır. Kocaeli gezisi planlayanlar için Kandıra’da ne yapılır, Kandıra’da nereler gezilir gibi birçok sorunun cevabı bu içeriğimizde, sizlerle…

Kandıra Tarihi

İlçenin tarihi çeşitli araştırmalara göre milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. MÖ 7. yüzyılda göç yoluyla bölgeye yerleşen; Misler, Bebrikler, Megaralılar yerleşmiş ve Osmanlı Dönemi’nde ise Akçakoca tarafından fethedilerek Osmanlı’ya katılmıştır. Kandıra, Osmanlı başkenti olan İstanbul’dan Ankara’ya geçişlerde sıkça kullanılan bir güzergah olması nedeniyle hem İngilizlerin hem de Yunanlıların çokça kez işgaline uğramıştır.

Kandıra’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede görülmeye değer çok sayıda doğal güzellik, tarihi mekan, plajlar ve müzeler bulunmaktadır. Bu başlık altında Kandıra’da gezilebilecek tarihi ve turistik yerler sıralanmıştır.

Sardala Koyu ve Malkaya Adası

Kandıra Gezilecek Yerler

Burası ilçede bakir kalmış sayılabilecek yerler arasındadır. İnsanlar arasında, blog sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında Phuket Adası olarak da konuşulur olmuştur. Sardala Koyu; kayalıklarıyla, adacıklarıyla, kanyonlarıyla, gölleriyle ve mağaralarıyla gezginlere gezilebilecek çok sayıda alternatif sunmaktadır. Birçok insan buraya kamp amacıyla da gelmektedir. Koyun 2 tane kumsalı vardır ve kumsallar daha çok taşlıklardan oluşmaktadır. Denizi hemen derinleşmemekle birlikte sığ bir yapıya sahiptir. Plajında ise büfe, tuvalet gibi olanaklar bulunmamaktadır. İhtiyaçlarınız için 10 dakika mesafede yer alan köyleri tercih edebilirsiniz. Buraya İstanbul’dan gelecek olanlar Şile – Ağva yolunu kullanmalıdır. Kocaeli’den gelecek olanlar ise Kandıra – Kefken güzergahından gelmelidir. Kandıra ilçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıktadır.

Kefken Adası

Kandıra Gezilecek Yerler

Kandıra gezilecek yerler içerisinde Kefken özel bir yere sahiptir. Turistik gezi yapmak isteyenler için Kefken farklı alternatifler sunmaktadır. Kefken Adası da bunlardan biridir. Cebeci sahilinin karşısında bulunan bu ada, Karadeniz’e bağlıdır. Kıyılarının büyük bir bölümü kayalık olsa da küçük kumsalları da vardır. Adada çok sayıda su kuyuları ve kale surları bulunmaktadır. Kuyuların Cenevizliler tarafından, yağmur sularını biriktirmek amacıyla yapıldığı tahmin edilmektedir. Adada somon balığı çiftliği bulunmaktadır ve çevresi de sualtı avcılarının rağbet gösterdiği yerler arasındadır. Adada bir de deniz feneri bulunaktadır. Görünüm itibariyle oldukça etkileyicidir. Tarihi dokusu korunan ada, birinci derece sit alanıdır. Kamp, piknik gibi aktiviteler için olanaklar pek gelişmiş değildir ancak doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için bu; artı bir özellik olarak görülebilir. Kandıra ilçe merkezinden 25 km, İstanbul’dan ise yaklaşık 150 km uzaklıktadır.

Babalı Köyü

Kandıra Gezilecek Yerler

Kandıra’nın az popüler ama çok güzel yerlerinden bir tanesi Babalı Köyü’dür. Kandıra’ya biraz uzak bir noktada bulunsa da Kerpe, Kefken ve Cebeci’yi gezdikten sonra buraya da uğrayabilirsiniz. Karadeniz’e bağlı olan denizi masmavi olmakla birlikte doğası bakir, kumsalı upuzun ve oldukça temizdir. Sessizlikten hoşlanıyorsanız Babalı Köyü’ne aşık olabilirsiniz. Buraya gelenler genellikle kamp yapsa da pansiyon olanağı da bulunmaktadır. Bölge yerlileri, evlerini pansiyona çevirerek gezginlerin konaklama ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktadır. Babalı Köyü şehir merkezinden 70 km, Kandıra ilçe merkezinden ise 30 km uzaklıktadır.

Pembe Kayalıklar

Kandıra Gezilecek Yerler

Kandıra gezilecek yerler içerisinde son sırada Pembe Kayalıklar bulunmaktadır. Pembe renkli kayaların görüntüsü oldukça dikkat çekici bir güzelliktedir. Bölgenin doğası, ilgi çekici jeolojik yapısı ve doğal güzellikleri görülmeye değer manzaralar sunmaktadır. İnsanlar burada konaklamasalar da gün batımına kadar beklemektedir. Çünkü burada gün batımını izlemek oldukça keyiflidir. Burada kamp yapabilir, denize girebilir, piknik yapabilir ve çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Pembe kayaların oldukça ilginç bir özelliği vardır. Kaya parçaları su içindeyken yumuşak, dışındayken ise oldukça serttir. Kayaların bu özelliği Osmanlı Dönemi’nde mimari yapılar üzerinde sıkça kullanılmıştır. Taşlar dikdörtgen bir biçimde kesilmiş ve deniz yoluyla İstanbul’a taşınmıştır. Kandıra ilçe merkezinden yaklaşık 20 km, İstanbul’dan ise 140 km uzaklıktadır.,

Kandıra’da Yeme İçme

Kandıra Gezilecek Yerler

Kandıra yeme içme denildiğinde akla balık restoranları gelir. İlçenin sahil beldelerinde çok sayıda deniz ürünleri restoranları bulunur. Kandıra’ya gittiğinizde mutlaka alabalık yemelisiniz. Yöresel lezzetler olarak ise tavuklu keşkek mutlaka denemelisiniz.

Kandıra Konaklama

İlçede özellikle de sahil kesimlerinde çok sayıda konaklama yerleri bulunmaktadır. Güneşin ve kumun keyfini çıkarabileceğiniz oteller, doğa içerisinde konaklayabileceğiniz bungalov evler ve kamp alanları bir hayli fazladır.

Kandıra Ulaşım – Kandıra’ya Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 45 kilometredir. Bununla birlikte İstanbul’a 125 km, Bursa’ya 175 km ve Bolu’ya ise 150 km uzaklıktadır.

Kandıra gezilecek yerler arayışında olanlar için bu içerik bir rehber niteliği taşımaktadır. Kocaeli’nde gezilebilecek en güzel ilçelerden bir tanesi olmakla birlikte İstanbul’a olan yakınlığıyla da günübirlik geziler için tercih sebebi olmaktadır. Buna benzer daha birçok içerik için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.


Başa dön tuşu