EgeMuğla

Kapıkırı Gezisi: Bafa Gölü Kıyısındaki Cennet

Ege’nin bambaşka olduğu fikrine siz de katılıyor musunuz? Gizli kalmış güzelliklere seyahat etmek isterseniz Kapıkırı gezisi sizin için doğru adres!

Kapıkırı Nerede?

Kapıkırı, Muğla kentinin Milas ilçesine bağlı bir köyüdür. Kente 108 kilometre mesafede ve Milas ilçesine 39 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bodrum, Fethiye, Datça ve Marmaris gibi tatil yerleri için Muğla’yı ziyaret edecekseniz Kapıkırı gezisi planını listenize eklemeyi es geçmeyin.

kapıkırı gezisi

Kapıkırı, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü kıyılarında kurulmuştur. Bu nedenle Kapıkırı gezisi yaparken tarihle doğanın bütünleştiği büyüleyici bir görüntüyle karşı karşıya kalacaksınız. Köy, İzmir- Bodrum yolu üzerinde görülmemektedir. Ana yol üzerinden dikkatlice baktığınızda küçük bir tabelanın köyü işaret ettiğini göreceksiniz. Bafa’nın içinden sola dönün ve 10 kilometrelik asfalt yolu takip edin, işte Kapıkırı Köyü’ne ulaştınız.

Kapıkırı Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Kapıkırı, Ege’nin köyleri arasında ismini pek duyurmamış, doğal yapısından hiç ödün vermeyen, sessiz ve sakin bir köydür. Kapıkırı gezisi sırasında bölgenin tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını görebileceğiniz birçok kalıntı vardır. Köy, Herakliea kentinin üzerine kurulmuştur. Bu nedenle köy ve Antik kent iç içe geçmiştir.

Kapıkırı gezisi için köye vardığınızda küçük balıkçı teknelerinin ve göldeki su kuşlarının sizi karşılaması, Selene ve Endymion’un hikayesinin sihri karşısında büyüleneceksiniz.

Bafa Gölü
Kapıkırı Köyü, Bafra Gölü’nün kenarındaki kayalar üzerinde kurulmuştur. Bafa Gölü, 2000 yıl kadar önce Ege Denizi’nde bir körfezdir ancak alüvyonlar önünü kapatmış ve denizden ayrılarak göl haline gelmiştir. Dünyanın en önemli kuş cennetleri arasında yer almaktadır. 224 çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken nadiren de ayı, vaşak, çakal gibi yaban hayatına ait türlere rastlamak mümkündür. Gölde irili ufaklı adalar da bulunmaktadır. Menet Ada, Karga Asarı Ada, İkizce Ada ve Kapıkırı Adaları’nı tekne tutarak göl üzerinde gezebilirsiniz. Mitolojide ay tanrıçası olarak tanınan Selene’nin aşık olduğu yer de bu göldür. Bizans Dönemi’ne ait manastır ve kiliseleri, gölün kenarındaki burun ve adacıklarda görebilirsiniz. Patikalar boyunca ilerledikçe ana kayaya oyulan kaya mezarlarıyla karşılaşacaksınız. Kapıkırı gezisi için seçtiğiniz mevsimin uygunluğuna göre göldeki en güzel plaja sahip İkizce Adası’nda yüzmek için mola verebilirsiniz.

kapıkırı gezisi

Tarihi kalıntıların ve doğal güzelliklerin tamamını gezmeden dönmeyin!

Herakliea Antik Kenti
Kapıkırı Köyü sınırları içinde, Bafa Gölü’nün doğu kıyısında bulunmaktadır. Herakliea Antik Kenti, MÖ 2000 yılında kurulduğu tahmin ediliyor. Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu hakimiyeti altında uzun süre kalan Antik kentten geriye kaya mezarları, şehir suları, agora ve en dikkat çeken yapısı Milas Athena Tapınağı dağınık bir şekilde Kapıkırı’da bulunmaktadır. Oldukça engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. Etrafı kale ve surlarla çevrilidir. Milas Athena Tapınağı, Bafa Gölü ve Beşparmak Dağı’nın mükemmel manzarasını seyredebileceğiniz en iyi noktadır.

kapıkırı gezisi

Beşparmak Dağı (Latmos Dağı)
Kapıkırı Köyü, Beşparmak Dağı eteklerinde kurulmuştur. Neolotik Dönem’e ait izlerden Osmanlı Dönemi’ne ait izlere kadar birçok farklı medeniyetin izlerini taşımaktadır. Antik Çağın en önemli tapınak merkezlerinden birisidir. 3 gün süren trekking turlarına katılarak Beşparmak Dağı’nda büyük ve zorlu yürüyüşe katılabilirsiniz. Gün doğumu ve gün batımının keyfini Kapıkırı gezisi ile çıkarabilirsiniz!

beşparmak dağı

Kapıkırı’ya Ne Zaman Gidilir?

Eylül, ekim, nisan ve mayıs ayları bölgeyi gezmek için en ideal zamanlardır. Bir gün mutlaka gerçekleştirmeniz gereken Kapıkırı gezisi için ilkbahar ve sonbaharın oldukça uygun olduğunu belirtiyoruz ancak dilerseniz yaz tatili rotanıza da ekleyebilirsiniz.

Kapıkırı Gezisi Yaparken Ne Yenir & Neler Yapılır?

Zengin balık çeşitleri ve organik sofralar Kapıkırı’da sizleri bekliyor. Taze tatlı su balıkları ve deniz balıklarından tadabilirsiniz. Bölgede bulunan salaş restoranlarda zengin çeşitlere sahip bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yöresel yemeklerin tamamının zeytinyağı ile yapıldığını da belirtelim.

Kapıkırı gezisi yaparken Ege’nin en büyük gölüne doğru yola çıktığınızdan bahsetmiştik. Adacıkların çevresi ve kayalık kıyılarını kapsayan 5 kilometrelik bir kano parkuru bulunmaktadır. Bahar dönemi ve eylül- ekim ayları kano turu için ideal zamanlardır.

Doğa sporlarını seviyorsanız 400-500 adet tırmanış noktasının da bölgede yer aldığını söylemeliyiz. Kısa kaya tırmanışlarını burada yapabilirsiniz.

Kapıkırı’da Dikkat Edilmesi Gerekenler & Tavsiyeler

Kapıkırı Köyü’ne en yakın havaalanı Milas-Bodrum Havaalanı’dir. Bodrum’dan 40 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye hava yoluyla kolay bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Kapıkırı’na Söke garajından ya da Milas garajından kalkan minibüslerle de ulaşabilirsiniz. Araç kiralayarak da hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kapıkırı Köyü’nde, Latmos Doğa Şenliği düzenlenmektedir. Bafa Gölü ve Beşparmak Dağı’nda doğaseverler çadır kuruyor. Çadırlarda kamp yapan doğaseverler, akşamları kamp ateşi yakıyor, sabahları kültür rotasında yürüyüşe çıkıyorlar. Sabah yürüyüşü yaparken doğaseverleri birçok kuş ve endemik bitki karşılamaktadır.

Kapıkırı gezisi yaparken Ege kıyılarının ilgi odağı olan turizm merkezlerine oldukça yakın olduğunuzu tekrar hatırlatalım. Kuşadası, Söke, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Magnesia Antik Kenti, Didim’e de uğrayarak unutulmaz bir seyahat yaşayabilirsiniz! Nokta atışı bir öneri olarak: Tarih Yolculuğu Başlasın! Pygela Kuşadası Gezisi‘ni planlarınıza ekleyebilirsiniz.

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu