KarabükKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz’in Zeugması: Hadrianaupolis Ziyarete Açılıyor!

Hadrianaupolis Gezi Rehberi

Seyahat haberleri kapsamında siz okurlarımızla buluşan bu yazıda Karadeniz’in Zeugması olarak anılan Hadrianaupolis Antik Kenti alanının ören yeri haline getirilmesini kutluyoruz!

Hadrianaupolis Antik Kenti, oldukça yoğun ilgi gören tarihi bir alan. Antik Kent içerisinde kazılar yapılıyordu. Bu kazılar sonucunda kent içerisinde ortaya çıkarılan mozaikler sebebiyle buraya Karadeniz’in Zeugma adı verilmişti.

Hadrianaupolis (Karadeniz’in Zeugması) Hakkında Bilgi

Hadrianapolis Antik Kenti, Karabük ilinin Eskipazar ilçesi içerisindeki Viranşehir mevkiinde bulunmaktadır. Kalıntılar geniş bir arazi üzerinde dağınık şekildedir. Hadrianaupolis, bugüne kadar önemi çok da anlaşılabilmiş bir bölge değildir. Oysaki Kuzeybatı Anadolu’nun klasik antik çağı ile ilgili çok fazla bilgi yoktur. Bu bakımdan oldukça önemli bir yer olarak Kardeniz’in Zeugması karşımızdadır.

hadrianaupolis antik kenti

Antik Kent içerisinde birden fazla merkez vardır. Bu merkezler içerisinden birinde Roma dönemi ile ilgili de fazlaca kalıntıya ulaşılmıştır. Özellikle kalıntılar içindeki 3 adet Erken Bizans Dönemi kilise kalıntısı en çok ilgi gören yerlerdendir. Antik yerleşim, bu 3 kilise etrafında yoğunlaşmaktadır.

Buraya Karadeniz’in Zeugması unvanını veren 2003 yılında bulunan 4 mozaiktir. Mozaiklerde kadın, hayvan, erkek, meyve figürleri vardır ve en önemlisi Hristiyan inancında büyük yer tutan cennetteki 4 nehir olan Phison, Geon, Euphrates (Fırat) ve Tigris(Dicle)’in isimlerinin ve personifikasyonlarının mozaikler üzerinde yer almasıdır. Bu bakımdan Anadolu’da daha önce görülmemiş olmasıyla büyük ilgi toplamaktadır.

Ziyarete Açılacak!

Karadeniz’in Zeugması, mozaiklerin ortaya çıkmasından sonra yoğun bir ziyaretçi trafiğiyle karşılaşmıştı. Bu sebeple artık ören yeri haline getirilip alanın dünyaya açılması sağlanacak. Karabük Valisi Fuat Gürel, kazı çalışmalarının hızlandığını belirtirken Hadrianaupolis Antik Kenti alanının en geç 2022 yılında ziyaretçilere tamamen kapısını açacağı düşünülüyor.

Milattan önce 1. yüzyıldan başlayan ve uzun bir dönemi kapsayan eserlerin bulunduğu Hadrianaupolis Antik Kenti içerisinden daha birçok eserin çıkacağı ve tarihin dönüm noktası olabilecek şeylerin bulunabileceği söylenenler arasında. Her ne gelişme olursa olsun Karadeniz’in Zeugması kesinlikle birçok döneme ışık tutan katmanlı yapısıyla aldığı ilginin tamamını hak ediyor.

karadeniz'in zeugması

Yetkililer, Hadrianaupolis’e gösterilen ilginin bu alanın ören yeri yapılıp tam anlamıyla açılmasından sonra dünya genelinde de ilgi çekeceğini düşünüyor. Alana girişler kesinlikle ücretsiz ve turizm açısından oldukça değerli bir nokta. Siz de tarih hakkında bilgi almayı seviyorsanız Hadrianaupolis Antik Kenti, Karadeniz’in Zeugması sizleri bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri