AmasyaKaravan Tatilleri

Karavan Kampı İçin En İyi Yerler: Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Baraboy'da Karavan Kampı

Amasya’nın Taşova ilçesinde yer alan Boraboy Gölü Tabiat Parkı şehrin karmaşasından tamamen izole bir şekilde, keyifli ve tertemiz bir doğada kamp yapabileceğiniz harika bir tabiat parkıdır. Ormanlık alanda kamp ve piknik yapmak isteyenlerin Amasya ve çevre illerdeki insanların genellikle ilk aklına gelen yerlerden biri olmaktadır. Karavan kampı için en iyi yerler denildiğinde de Boraboy Gölü Tabiat Parkı özel bir yere sahiptir. Çünkü gerek doğası gerekse de kamp olanaklarıyla şehrin en gözde alanlarından biridir. Peki Boraboy Gölü Tabiat Parkı nerededir? Nasıl gidilir ve kamp olanakları nelerdir?

Boraboy Gölü’nde Karavan Kampı

Karavan kampı için en iyi yerler

Boraboy Gölü’nün denizden yüksekliği yaklaşık bin metredir. Bir akarsuyun yıkıntılar sebebiyle tıkanması sonucu oluşmuş doğal bir set gölüdür. Zümrüt yeşili bir renge sahiptir ve derelerden akan sularla beslenmektedir. Gölün etrafında yer alan ağaçların gölgeleri suya yansıdığından buraya “Aynalı Göl” de denilmektedir. Gölün genişliği yaklaşık 300 metre olup derinliği ise 25 metreyi bulmaktadır. Gölün bulunduğu alan bakanlık tarafından tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve şehrin en önemli turizm merkezi haline gelmiştir.

Borabay Gölü Tabiat Parkı yaklaşık 255 bin hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Peyzajı ve doğası oldukça güzeldir. İçerisinde nesli tükenme tehlikesi altında olan canlılar bulunmaktadır. Ayrıca gölde oltayla balık tutmaya da izin verilmektedir. Burada başta alabalık, yayın, sazan ve kızılkanat olmak üzere çeşitli balık türleri yer alır.

Karavan kampı için en iyi yerler

Karavan kampı için en iyi yerler arasından Boraboy Gölü doğru bir tercih olacaktır. Burası Amasya ve çevre illerde kamp yapmak isteyenlerin en sevdiği yerler arasında gelmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak kamp noktalarından biridir. Burada kamp yapmak için kendi çadırınızı kurabilir veya karavanlar için özel olarak ayrılmış olan alanda karavan kampı yapabilirsiniz. Çadır kampı için genellikle göl çevresi tercih edilmektedir. Karavan kampı için ise ormanlık alanın içi daha uygun olacaktır. Alanda; içilebilir çeşme suları, büfe, tuvalet, kır lokantası, mescit, elektrik gibi olanaklar mevcuttur.

Karavan kampı için en iyi yerler

Burada konaklama seçenekleri yalnızca çadır ve karavan kampı ile sınırlı değildir. Bungalov evlerde de konaklama olanağı mevcuttur. Bungalov evler ise eski ve yeni tip olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Bungalov evlerin içerisinde banyo, tuvalet, mutfak, yatak, koltuk, masa, sandalye, televizyon, elektrikli şofben, klima, gardırop gibi olanaklar mevcuttur. Bu hizmetlerin tamamı Boraboy Derneği tarafından sunulmaktadır. Boraboy Gölü Tabiat Parkı’nda konaklama sezonu 1 Nisan’da başlayıp 1 Aralık’ta sona ermektedir.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı’nda Neler Yapılabilir?

Karavan kampı için en iyi yerler

Karavan kampı için en iyi yerler arasında Boraboy Gölü yer alsa da burada yalnızca karavan kampı değil birçok faaliyet yapabilirsiniz. Bisikletinizi getirerek parkı keşfe çıkabilir, trekking alanlarında yürüyebilir, mangal yakarak piknik yapabilir, deniz bisikleti ile gölde turlayabilir ve gölde balık tutabilirsiniz.

Boraboy Gölü Giriş Ücretleri

Tabiat parkına girişler ücretli olup şahıs girişleri 5 TL, otomobil girişleri 15 TL, günlük çadır yeri kiralama ücreti 50 TL, karavan yeri kiralama ücreti ise 65 TL civarındadır. Kesin bilgi için teyit edilmesine yarar vardır.

Boraboy Gölü Nerede? Boraboy Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tabiat parkı Samsun’a 113 km, Tokat’a 125 km, Amasya’ya 60 km ve Taşova ilçesine ise 20 km uzaklıkta yer alır. Amasya şehir merkezinden tabiat parkına ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları vardır.

Bu içeriğimizde karavan kampı için en iyi yerler içerisinde Boraboy Gölü Tabiat Parkı hakkında bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri