Karavan TatilleriKocaeli

Karavan Kampı İçin En İyi Yerler: Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Tabiat Parkı’nda Karavan Kampı

Ormanya Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan harika bir tabiat parkı ve kamp alanıdır. Yaklaşık 2 bin dönümlük bir alan üzerinde bulunan Ormanya, “Avrupa’nın En Büyük Doğal Yaşam Parkı” olarak tanıtılmıştır. Aynı zamanda dünyanın da en büyük dördüncü doğal yaşam alanıdır. Yaz mevsiminde her ay yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladığı bilinen bu alan içerisinde; hayvanat bahçesi, yaban hayat alanı, kamp alanları, piknik alanları, doğa parkurları, kuş gözlem alanları, doğa okulu gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır. Karavan kampı için en iyi yerler arayışında olanların Ormanya Tabiat Parkı, Kocaeli ve İstanbul yakınlarındaki en güzel alternatiflerden biri olacaktır. Peki Ormanya Tabiat Parkı için kamp olanakları nelerdir?

Ormanya Tabiat Parkı’nda Karavan Kampı

Karavan kampı için en iyi yerler

Tabiat parkı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 2010 senesinde kurulmuştur. 2020 senesinde Ormanya Tabiat Parkı’nı yaklaşık 5 milyon kişinin ziyaret ettiği bilinmektedir. Buranın kuruluş amacı doğal bir yaşam alanı oluşturmakla birlikte insanların doğayla iç içe vakit geçirmelerini sağlamaktır.

Ormanya Tabiat Parkı içerisinde hem karavan hem de çadır kampı yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Kamp alan 24 karavan ve 100 çadır kapasiteli bir bölgededir. Çevresinde; elektrik, su, duş, bulaşık ve çamaşır yıkama alanları, çeşme bulunmaktadır. Buna ek olarak; kamelya gibi oturma alanları, çocuk parkı, masalar, kır lokantası ve restoranlar, mescitler, otopark, piknik alanları, trekking rotaları da bulunmaktadır.

Karavan kampı için en iyi yerler

Karavan kampı için en iyi yerler arasında bulunan Ormanya hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin hemen hemen her gün kalabalıktır. Ancak alan oldukça büyük olduğundan iç içe bir görünüm yoktur. Masalar ve kamp alanları birbirlerine pek yakın bir konumda değildir. Burada kamp süreciniz boyunca birçok noktayı gezebilirsiniz. Özellikle Orman Kütüphanesi çok büyük bir farklılıktır. Başka hiçbir tabiat parkında göremeyeceğiniz Orman Kütüphanesi sessizlik içerisinde, doğaya karşı kitap okumanıza olanak sağlamaktadır.

Ormanya içerisinde hayvanat bahçesini de gezebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için oldukça güzel bir deneyim olacaktır. Bunun dışında Hobbit Evleri’ni gezebilir, harika fotoğraflar çekebilir, su değirmeni ve kuş gözlem alanı etrafında vakit geçirebilirsiniz. Burada kamp ve piknik haricinde de yapılacak etkinlikler bir hayli fazladır.

Ormanya Tabiat Parkı için bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi de burada mangal ya da kamp ateşi yakılmasının yasak olduğudur. Yanınızda hazır yiyeceklerle gelebilir ya da tabiat parkı içerisindeki kır lokantalarında yemek yiyebilirsiniz. Lokantanın oldukça makul ücretlere sahip olduğunu söylemek de mümkündür.

Ormanya Tabiat Parkı Giriş Ücretleri ve Saatleri

Karavan kampı için en iyi yerler

Ormanya Tabiat Parkı için girişler ücretsizdir ancak otopark, hayvanat bahçesi gibi yerlerden yararlanmak için cüzi bir miktar talep edilmektedir. Burası pazartesi haricinde her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri ise yaz aylarında 09.00 – 20.00 arası, kış aylarında ise 09.00 – 17.00 arasıdır.

Ormanya Tabiat Parkı Nerede? Ormanya Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Karavan kampı için en iyi yerler

Tabiat parkı İzmit ve Sapanca arasında yer alan Kartepe ilçesinin D100 karayolu kenarında yer almaktadır. Kocaeli şehir merkezinden 45 km, Kartepe ilçe merkezinden ise 12,5 km uzaklıktadır. İstanbul’dan gelecekler için ise burası yaklaşık 125 km uzaklıkta yer almaktadır. Kocaeli ve Kartepe’den buraya toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Bu içeriğimizde karavan kampı için en iyi yerler içerisinde Ormanya Tabiat Parkı hakkında bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri