Tekirdağ

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı  – Tekirdağ Çamlıköy Gezisi

Çamlıköy’de Ne Yapılır?

Tekirdağ’ın Saray ilçesi sınırların bulunan Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı, yeşilin her tonunu barındıran doğası ve tertemiz deniziyle hem yerli hem de yabancı turistlerin son dönemde Tekirdağ’daki en uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Tabiat parkının İstanbul’a yakın olması sebebiyle İstanbul ve çevresinden günübirlik ziyaretler de almaktadır. Tabiat parkının eski adı Kastro’dur. Çamlıköy plajına sıfır konumda bulunduğundan Çamlıköy olarak da adlandırılmaktadır. Peki Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı’nda neler yapılabilir?

Çamlıköy Tabiat Parkı’nda Kamp

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı

Doğada vakit geçirmeyi seven kampçılar burada kamp yapmaktan büyük keyif alacaklardır. Burası hem ormanlık bir alan içerisinde hem de denize sıfır bir konumda yer almaktadır. Kamp süresi boyunca denize girmeyi de isteyen kamp severlerin Tekirdağ’da mutlaka gelip görmesi gereken yerlerden biridir. Tabiat parkındaki kamp alanı Bahçeköy deresinin hemen yanı başında yer alıyor. Burada çadırınızı getirerek kamp yapabilir ve hem doğanın hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz. Hafta sonlarında özellikle çevre illerden yoğun bir ilgi gösterildiğinden yer bulabilmek biraz sıkıntı olabilir.

Kamp alanı olarak 329 hektarlık karaçam ormanı da tercih edilebilir. Orman oldukça büyük olduğundan alan ne kadar kalabalık olursa olsun rahatlıkla, tenha bir alanda yer bulabilmek mümkündür. Ancak dere yanında kamp yapanların sayısı daha fazladır çünkü hem olanaklar itibariyle hem de denize yakınlığı sebebiyle tercih sebebi olmaktadır. Kendi çadırınız yoksa burada yer alan işletmelerden çadır kiralayabilir ya da ihtiyacınıza uygun bir çadır satın alabilirsiniz. Buna ek olarak bu alanda karavan kampı da yapmak mümkündür. Eğer karavanınız varsa burada harika bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Alan kamp olanakları bakımından ideal düzeydedir. Çeşme, elektrik, tuvalet, mangal yerleri bulunmaktadır.

Çamlıköy Tabiat Parkı’nda Piknik

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı

Tabiat parkına ziyarete gelenlerin büyük bir bölümü piknik için gelmektedir. Ziyaretçilerin büyük bir bölümünü de günübirlik ziyaretçiler oluşturmaktadır. Alan oldukça büyük olduğundan piknik ve mangal yerleri de büyüktür. Tabiat parkının çeşitli bölgelerinde kontrollü bir şekilde hem mangal hem de kamp ateşi yakılmasına müsaade edilmektedir. Kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamak istemezseniz alan içerisinde yer alan işletmeleri tercih edebilirsiniz. Bu işletmelerin fiyat ve kalite açısından ideal olduğunu söylemek mümkündür. Tüm bunlar haricinde buraya hazır yiyeceklerinizle de gelip güzel vakit geçirmeniz mümkündür.

Çamlıköy Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı içerisinde birçok aktivite yaparak gününüzü geçirebilirsiniz. Burada piknik ve kamp haricinde denize girebilir, balık tutabilir, Bahçeköy deresinde deniz bisikletine binebilir, ormanda doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Denizi çoğunlukla dalgalı olduğundan ve de Karadeniz olduğundan dikkatli olunmasında yarar vardır. Zaman zaman boğulma vakaları görülmektedir. Eğer yaz sezonu ise cankurtaranlar bulunuyor ancak sezon dışı bir zamanda gitmeniz halinde cankurtaranlar olmayacaktır. Ormanda yürüyüşe çıkarsanız yanınızda birinin daha olması iyi olacaktır. Çünkü orman oldukça büyük ve şebeke de büyük bir bölümde çekmemektedir. Güvenliğiniz için tek gitmemeniz daha doğru olacaktır.

Çamlıköy Tabiat Parkı Nerede?

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı, Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı Çamlıköy beldesinde bulunmaktadır. Saray ilçesine 30 km, Süleymanpaşa’ya 95 km, Çerkezköy’e 45 km, Ergene‘ye 60 km, Hayrabolu’ya 115 km ve Tekirdağ şehir merkezine ise 110 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Buna ek olarak Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı İstanbul’a 120 km, Kocaeli’ne 215 km, Edirne’ye 175 km ve Kırklareli’ne ise 100 km mesafededir.

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı

Tabiat parkına tekir dağdan gidecek olanlar Saray – Muratlı yolunu kullanmalıdır. Saray’dan Kıyıköy – Kastro yoluna girdikten sonra Güngörmez ve Bahçeköy’den devam edilmelidir. Kastro tabelalarından sonra kamp alanı yaklaşık 10 km kadar sürecektir.

Özel araçlarla İstanbul’dan gelecek olanlar ilk olarak Mahmutbey gişelerinden Edirne’ye gitmelidir. Edirne mevkiinde ilerledikten sonra Saray tabelaları takip edilmeli ve Saray’dan Kıyıköy – Kastro yoluna girilmelidir. Güngörmez ve Bahçeköy güzergahında devam ettikten sonra Kastro’ya ulaşılacaktır.

Bu içeriğimizde Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri