Seyahat Haberleri

Kaya Evler Doğayla İç İçe Tatil Olanağı Sağlıyor!

Kaya Evler Nedir?

Bolu iline bağlı Seben İlçesinde M.Ö. 1200’lü yıllardan kalan ve Frigler tarafından inşa edilen Solaklar Kaya Evleri bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler bu evleri ziyaret etmek için bölgeye geldiklerinde bu evlerin benzeri olarak inşa edilmiş bungalov evler ve kaya evler ziyaretçilere hem doğayla baş başa hem de tarih kokan bir tatil yapma imkânı sunuyor.

Pandemi Sürecinde Kaya Evler Doğayla İç İçe Tatil Olanağı Sağlıyor!

Bu evler, pandemi döneminde tatil yapmak için gerçekten bulunmaz fırsat! Ayrıca bu evlerin Frigler tarafından elle oyularak inşa edildiği düşünülüyor. Evler 4 kattan oluşuyor. Bölgede çalışmalar 13 yıl öncesinden bu yerlerin turizme kazandırılabilmesi için başlatıldı.

Bölgede bu çalışmalar sürerken aynı zamanda bölgenin güzelleştirilmesi için kaya evler ile hemen hemen aynı diyebileceğimiz mağara, bungalov evler ve taş restoran inşa edildi. Bu evleri ve restoranı inşa etmek için Tarım ve Orman Bakanlığınca 20 bin metrekarelik bir alan tahsis edildi. Bu evler inşa edilirken basit el aletleri kullanıldı ve ziyaretçiler için güzel bir tatilin kapısı aralandı. Pandemi sürecinde evlere ilgi oldukça arttı ve kaya evler, insanların kafa dinlemek, herkesten uzaklaşmak için tercih ettikleri yerler haline geldi. Seben Belediye Başkanı Fatih Kavak ilk olarak burayı Bolu’nun Çukurova’sı olarak adlandırdı ve doğa cenneti bir yer ifadelerini kullandı.

Fatih Kavak bölgede inşa edilmiş yapıların Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteğiyle bölgeye kazandırıldığını ifade etti. Ayrıca Seben’de Hoçaş Fosil Ormanı, Solaklar Kaya Evleri, Çeltikdere Kilisesi ve Kınıkçı Kanyonu gibi birçok yer olduğunu ve turistlerin yürüyüş yapabilecekleri çok alan olduğunu belirterek isterlerse doğa sporları da yapabileceklerini ifade etti. Kavak, “Kaya evler, ilgi odağı çünkü büyük şehirlerde yaşan insanlar yorgunluklarını atmak için bu evleri kaçamak mekanları olarak kullanıyorlar.” ifadelerini de sözlerine ekledi.

İlginizi çekebilir: Pandemide Seyahat ve Kısıtlamalardan Sonrası İçin İpuçları

Ayrıca bölgede bulunan bungalov evlerin sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirtti. Salgın dönemi insanların tatil anlayışını değiştirdi, insanlar artık kalabalığın daha az olduğu ve doğallığın hâkim olduğu mekanlara yöneliyorlar dedi. Kavak, “pandemi sürecinde hafta sonları yaklaşık olarak yüzde 100 misafir ağırladığımız dönemler oldu.”  Diyerek bu süreçte evlere olan ilginin nasıl arttığını bir kez daha vurguladı. Arttırmayı hedefledikleri bungalov ev sayısını da eko-turizm alanında projeler ve bu anlamda yatırımlar yaparak gerçekleştirmeyi düşündüklerini de ifadelerine eklemeyi unutmadı. Kaya evler bölgenin hareketliliğini gün geçtikçe arttırıyor ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri