İç AnadoluKayseriYurtiçi Gezilerimiz

Kayseri Kalesi Gezi Rehberi – Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri'de Tarihi Yerler

Kayseri’deki gezilmesi gereken yerleri ve neler yapılacağını sizler için yazdık! Kayseri Gezi Rehberi Yayında! Kayseri Kalesi, bütün ihtişamıyla Anadolu tarihine ışık tutan ülkemizin önemli yapılardan birisidir. Bu kale, rotanız İç Anadolu yönüneyse mutlaka gezilecek yerler listenizde olmalıdır. İşte Kayseri gezilecek yerler…

Kayseri Kalesi Nerede? Kayseri Kalesi Gezisi Hakkında

Kayseri Kalesi, İç Anadolu tarihine ışık tutmasının yanında mimarisiyle de oldukça ilgi çeken bir yapıdır. Kayseri Kalesi, şehir merkezini de içinde bulunduran Melikgazi ilçesinde yer almaktadır. Kayseri şehir merkezi ile Kayseri Kalesi arası yaklaşık 800 metredir. Şehir merkezinden yürüyerek yaklaşık 10-15 dakika içerisinde rahatlıkla Kayseri Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

kayseri kalesi gezisi

Şehrin gezilecek diğer yerlerine de oldukça yakın bir konumda yer alan Kayseri Kalesi, yine merkezde yer alan şehrin simgesi haline gelmiş Kayseri Saat Kulesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyalarının sergilendiği Atatürk Evi Müzesi ve Kayseri topraklarındaki Selçuklu tarihine ışık tutan Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ne yürüme mesafesindedir. Ve bu yerlerin tam ortasında konumlanmıştır.

Kayseri Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayseri Kalesi’nin tarihi geçmişi 3. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kayseri şehir olarak tarihte önemli bir konumda yer almış ve Anadolu’ya dışarıdan gelen işgaller karşısında savunma yapılması gereken bir şehir olmuştur. Kayseri Kalesi bu savunmalarda, 3.yüzyıldan bu yana yapılan savaşlarda önemli rol oynamıştır. Kayseri Kalesi’nin surlarının ilk yapıldığı zaman yani 3. Yüzyıl, şehirde Roma İmparatorluğu’nun egemen olduğu zamana denk gelmektedir. İlerleyen süreçte şehre Bizans hakim olmuş ve 6. Yüzyıla denk gelen bu tarihte de surlar yeniden şekillendirilmiş ve daraltılmıştır.

kayseri gezileri

Kayseri Kalesi’nin yapım, şekillendirme serüveni bununla da bitmemiş, kale ve surlar olarak Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat zamanında daha kapsamlı bir şekilde şekillendirilmiş ve bugünkü büyük, ihtişamlı halini almıştır. Kayseri Kalesi’nde görmeniz gereken iki ayrı bölüm vardır. Bunlardan ilki dış kale kısmıdır. Dış kale kısmı, dış tarafı çevreleyen surlardan ve burçlardan oluşmaktadır. Ancak bunlardan çoğunun günümüzde tahrip olduğunu söylemeliyiz. İkinci bölüm ise iç kale kısmıdır. Burada esas kale kısmı ve burçlar yer almaktadır.

Kayseri Kalesi Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kayseri’de egemen olan iklim tipi bozkır iklimidir. Kayseri Kalesi’nin de yer aldığı şehir merkezinde kış ayları dondurucu soğuklarla geçer ve genellikle her yer karla kaplıdır. Kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında gün içerisinde sıcaklık sıfırın altına düşebilmektedir. Bu nedenle bu aylar; tarihi bir gezi yapmak için, Kayseri Kalesi’ni gezmek için ideal aylar değildir.

kayseri gezisi

Kayseri Kalesi’nin tarihi serüvenine tanıklık etmek, kalenin kapladığı büyük alanı gezmek ve görmek için en ideal aylar temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Bu aylarda hava genellikle güneşlidir ve yağış da yılın diğer aylarına göre oldukça azdır. Bu aylarda gün içerisindeki sıcaklık ortalaması ise 21-22 derecedir. Kayseri Kalesi’ni temmuz, ağustos ve eylül aylarında gezmeye karar verirseniz yazlık kıyafetlerin yanında yanınıza mutlaka ceket de almalısınız. Çünkü akşam saatlerinde Kayseri daha serin olmaktadır.

Kayseri Kalesi’nde Ne Yenir? Neler Yapılır?

Kayseri Kalesi gezisi sırasında yemeniz gereken yemek hiç şüphesiz Kayseri Mantısıdır. Kayseri Kalesi civarında yer alan ve iyi bir Kayseri mantısı yemeniz için size tavsiye ettiğimiz restoran olmasa da hemen hemen her restoranda oldukça uygun fiyata Kayseri mantısı yiyebilirsiniz. Farklı mantı çeşitlerinin yanı sıra ev yemeği çeşitlerini de burada yiyebilirsiniz. 20-50 lira aralığında bu restoranlarda çeşitli mantı ve ev yemekleri bulabilirsiniz. Ayrıca burada mutlaka kebap çeşitlerini de denemelisiniz.

Kayseri Kalesi’ni Gezerken Dikkat Edilmesi Gerekenler/ Tavsiyeler

Kayseri Kalesi şehir merkezinde oldukça büyük bir alanı kapsıyor ve bu alanda tarihi olarak dikkatinizi çekecek, görmeniz gereken tek şey kale, surlar ve burçlar değil. Görmeniz gereken birçok tarihi eser de bu kale içerisinde yer alıyor, sergileniyor. Bu nedenle buraya tahmin ettiğinizden daha fazla süre ayırmanız gerekeceğini söyleyebiliriz. Kayseri’ye geldikten sonra Kayseri Kalesi’ne ulaşmak ise oldukça kolay olacaktır. Çünkü kale, Kayseri’nin şehir merkezinde yer alıyor. Şehir merkezinden kaleye ulaşımda taksi kullanmayı tercih ederseniz yaklaşık 3-5 dakika içinde kaleye ulaşmış olursunuz.

İlginizi çekebilir: Minibüsten Çevirdikleri Karavanla Seyahat Yapıyorlar!

Kayseri Kalesi Gezisi burada sona erse de diğer gezi içeriklerimize Youtube kanalımızdan bakabilirsiniz. Dilerseniz bizimle birlikte gezilecek yerler listenizi oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri