ÇanakkaleMarmara

Kefaloz Aydıncık Plajı’nda rüzgar sörfü! Kefaloz’a nasıl gidilir?

Kefaloz Aydıncık Gezi Rehberi

Kefaloz Aydıncık Plajı/Koyu Gökçeada’nın en ünlü plajıdır. Plaj 1200 metre uzunluğundadır. Kum plajı nedeniyle yaz aylarında çokça tercih edilmektedir.

Kefaloz Plajı, bir plajlar cenneti olan Gökçeada’nın tatilciler tarafından en çok tercih edilen ve popüler hale gelen plajıdır. Plaj bakıldığında çok uzun değildi. Ancak kum yapısı ve temizliği nedeniyle tatilciler tarafından çok beğenilmektedir.

Öte yandan plajda oldukça fazla konaklama yeri mevcuttur. Bu yerler oteller, pansiyonlar ve çadır kamp alanlarıdır. Sahilin arkasında yer alan bu yerlerde kalıp denizin ve adanın keyfini çıkartabilirsiniz. Bu yerlerden ayrıca yemek, lavabo ve su ihtiyacı da karşılanabilmektedir. Bölgede bakkal ve market de bulunmaktadır.

Öte yandan bu bölgede sörf de yapılmaktadır. Özel hocalar eşliğinde burada sörf yapmayı öğrenebilirsiniz. Son yıllarda ülkemizde de sörf sporunun gelişmesiyle birlikte İzmir’in ardından ikinci konumda olan Kefaloz bölgesi yurt dışından da pek çok sporcuyu bölgeye çekmektedir.

KEFALOZ AYDINCIK SÖRF

Kefaloz Aydıncık Plajı, doğal yapısı, çok kalabalık olamaması ve rüzgarı nedeniyle sörfçüler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Plaj Gökçeada’nın güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgarları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Kefaloz Körfezi’nden esen kuzey rüzgarları Tuz Gölü’nün yüksek olmaması nedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da Aydıncık’da sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor. Lodosta yani rüzgar güneyden estiğinde aynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmak isteyenler bu sefer Aydıncık’ın hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yöneliyor.

GÖKÇEADA VE RÜZGAR SÖRFÜ

Gökçeada’nın genelinde rüzgar sörfü için elverişli gün sayısı yaklaşık olarak 300’dür. Öte yandan birçok plajda sörf okulu bulunmaktadır. Rüzgar sörfünü öğrenmek isteyen kişiler bu okula kayıt yaptırıyor. Öte yandan bu okullardan rüzgar sörfü malzemeleri kiralayabilirsiniz.

KEFALOZ PLAJI’NA ULAŞIM

Gökçeada’ya ulaşım feribotlar tarafından yapılmaktadır. Bu feribotlar Çanakkale Limanı’ndan, Gelibolu Kabatepe Limanı’ndan ve Geyikli Limanı’ndan kalkmaktadır. Öte yandan Çanakkale merkezden adaya giden otobüs firmaları vardır. Bu firmalar da sizi feribotlar ile adaya ulaştırır. Yaz aylarında ise İstanbul üzerinden de bazı otobüs firmaları ile Gökçeada’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Gökçeada merkezden Kefaloj plajına minibüs seferleri düzenlenmektedir. Kefaloz-Gökçeada merkez arası ile yaklaşık 10 kilometredir.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR YER: Geyikli Ezine nerede? Geyikli’ye nasıl gidilir?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri