Hafta Sonu TatilleriKocaeliŞehirden Kaçış

Kefken Hafta Sonu Tatili: Kefken Gezi Rehberi

Kefken Gezilecek Yerler

Kefken gezi rehberi ile Türkiye’nin en güzel alanlarından birini keşfedin. Şehirden kaçmak, hafta sonu kafa dinlemek için Kefken hafta sonu tatili sizi bekliyor!

Kefken Hakkında

Kefken, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine bağlı bir mahalle olarak geçmektedir. İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapacak yerler arayanların en önemli kaçış rotalarından biri olan Kefken, genellikle mavi bayraklı plajları ve eşsiz manzarasıyla insanların dikkatini çekmektedir. Doğal güzellikleri görmek isterseniz Kefken gezi rehberi sizlere çok uygun olacak.

Tarihi kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Kefken’in tarihi MÖ 3000’li yıllara kadar uzanmakta. Ancak buraya ilk olarak kimlerin geldiği tarihi kaynaklara göre değişmektedir. Örneğin bir tarihi kaynakta buraya ilk yerleşenlerin Sitler olduğu geçerken bir diğer kaynakta Karadeniz boyunca hareket eden Amazon kraliçesi Olbya’nın Kefken’de yerleşim kurduğu geçmektedir. Bu konuda net bilgiler olmasa da MÖ 1200 yılına gelindiğinde bölgede Friglerin ve daha sonra Misyalıların hakimiyet kurduğu bilinmektedir. Daha sonra zaman içinde birçok uygarlık tarafından arzulanan topraklar olan Kefken toprakları Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi neredeyse dünyaya hükmetmiş devletlerin hakimiyeti altına girmiştir.

kefken gezisi

Kefken hafta sonu tatili sırasında göreceğiniz üzere Kefken doğası oldukça güzeldir. Bu sebeple istenen yerler arasında olduğu için tarihi dokusunun da ne kadar gelişmiş olduğunu göreceksiniz. Tek yapmanız gereken planlarınızı yapıp Kefken gezi rehberi ile yola çıkmanız. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

Kefken’e Ulaşım

Kefken hafta sonu tatili için özel aracınızla yolculuk yapmayı planlıyorsanız İstanbul ve Ankara arasını birbirine bağlayan TEM otoyolundan İzmit’e ulaşabilirsiniz. Daha sonra Kandıra sapağından dönmeniz gerekiyor ve Kandıra tarafına doğru yol almalısınız. Kandıra’dan sonra Kefken’e gitmek için 20 kilometre daha yol alacaksınız.

Bu yolun yanında Adapazarı-Kaynarca istikametini ya da Şile-Ağva-Kandıra istikametini kullanarak da Kefken’e ulaşmak mümkündür. Otobüs yolculuğu yapacaksanız da Kocaeli merkeze geldikten sonra 800, 818, 819, 800C numaralı halk otobüslerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca deniz yolu ile Karadeniz kıyısındaki limanlardan da rahatlıkla Kefken ulaşımı sağlamanız mümkün olacaktır. Sizlere iyi yolculuklar ve Kefken hafta sonu tatili keyfini çıkarmanızı dileriz!

Kefken Hafta Sonu Tatili: Kefken Gezisi

Hafta sonu Kefken gezisi yolculuğunuza sahillerle başlamanızı önereceğiz. Kefken sahilleri, Karadeniz’de en popüler olan sahiller arasındadır. Bu sahiller sebebiyle yaz aylarında Kefken aşırı derecede yoğun göç almaktadır. Bu plajlardan ilki Kapri Plajı. Kapri Plajı, kayalıklarla çevrili yapısıyla havuza benzer bir hava yaratıyor. Yeşilliklerle çevrili alanıyla kamp yapmak isteyenlerin de tercihi olan bir yer. Burayı görmenizi isteriz.

kefken hafta sonu tatili
Cebeci Plajı

Kumcağız Plajı, Kerpe ilçesine bağlı olsa da Kefken’in komşusu olan Kurtköy’de yer aldığı için oldukça yakındır. Burası, sığ bir suya ve kumlu bir plaja sahip. Çocukların yüzmesi için daha sağlıklı olduğundan genellikle ailelerin tercih ettiği plajlardan bir tanesi. Ayrıca kampçılar yine bu alanda sık sık kamp kurmaktadır.

Cebeci Plajı, Kefken gezisi sırasında gidebileceğiniz plajlardan bir diğeri. Mavi bayraklı plaj, 5 kilometre uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Konaklama seçenekleri de Cebeci Plajı yakınında daha gelişmiştir. Mavi bayraklı plajlarımızdan biri olan Cebeci’yi Kefken gezi rehberi fırsatı ile görebilirsiniz ve denize girebilirsiniz.

Midye Koyu, yine hafta sonu tatilinizin tadını çıkarmak için daha sakin bir alan olacaktır. Kapri koyuna komşu olan bu koy, genelde denize girmek için daha sakin olan alanlardan bir tanesi. 

Pembe Kayalar, doğal bir sit alanı olarak eşsiz bir manzaraya sahip. Kefken gezi rehberi içinde en ilgi çekici turistik noktalardan biri olan bu doğal oluşumlu kayalar gün batımında kimyasal özelliklerinden dolayı pembe renkte görünüyor. Fotoğrafçıların ve manzara sevenlerin dikkatini çeken yerlerden biri.

kefken gezisi
Pembe Kayalar

Kefken merkezi ve Kefken limanı da ziyaret edip gezebileceğiniz noktalardandır. Kefken limanı balıkçı tekneleri ile dolu çünkü bu yerleşim alanının gelir kaynağı balıkçılık. Merkezde de tarihi dokuyu görebilir, küçük bir balıkçı kasabası olan Kefken’i gezebilir, balıkçı teknelerinde ya da restoranlarda lezzetli balıklar yiyebilirsiniz.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu