Hafta Sonu Tatilleriİstanbul

Kilyos Gezi Rehberi ile Kilyos Hafta Sonu Tatili Fırsatı

Kilyos Gezilecek Yerler

Sizin için hazırladığımız Kilyos gezi rehberi ile hafta sonunuzu en iyi şekilde değerlendirmeye ne dersiniz? O zaman Kilyos hafta sonu tatili başlasın!

Kilyos Hakkında

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Sarıyer ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Karadeniz kıyısında yer alan Kilyos, İstanbul içerisinde en çok tercih edilen turistik noktalardan bir tanesidir. Plajları ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Kilyos’a bir hafta sonu uğramak, şehrin kalabalığından sizleri uzaklaştıracak! Kilyos gezi rehberi sizlerle.

Adının Rumca bir sözcük olan “kilya”dan türediği düşünülmektedir. Kilya sözcüğü bu dilde kum anlamına gelmektedir. Bu rivayetin dışında Kilyos adının güzel geçit ya da boğaz anlamına gelen “killa” sözcüğünden türediği de düşünülenler arasındadır. Her iki sözcük arasında hangisinden türemiş olursa olsun Kilyos’a uygun olacağı yapılabilecek en doğru yorum olacaktır. Yine Cumhuriyet Dönemi içerisinde Kilyos’a Kumköy adı verilse de bu isim çok benimsenen bir isim olamamıştır ve burası Kilyos adıyla kalmaya devam etmiştir.

Kilyos hafta sonu tatili sırasında yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. Bu sebeple Kilyos gezi rehberi sizler için hazırladık. Yalnızca plajları ve piknik alanları ile değil, gece hayatının da akıcı olduğu Kilyos, 1970’lerde önem kazanmaya başlayan bir alan oldu. Siz de planlarınızı yapın ve Kilyos hafta sonu tatili başlasın!

Kilyos’a Ulaşım

İstanbul Anadolu Yakası’ndan gelenler için Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar ve Kartal’dan otobüs veya metro ile Kilyos’un merkezine ulaşım sağlamanız mümkün. Kadıköy Söğütçeşme’den metro kullanarak Zincirlikuyu’da inmeniz gerekiyor. Daha sonra Yenikapı-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak son durakta inmeli ve 151 numaralı otobüslere binmelisiniz. Aynı şekilde Ümraniye, Üsküdar ve Kartal’da da yapacağınız çeşitli aktarmalar ile Yenikapı-Hacıosman hattında son durakta inmeli ve aynı otobüse binmelisiniz.

kilyos hafta sonu tatili

Avrupa Yakası’ndan buraya ulaşmak isterseniz Yenikapı-Hacıosman hattı ve 151 numaralı otobüsü kullanarak Kilyos merkeze gitmeniz mümkün. Eşyalarınızı alın ve Kilyos gezi rehberi  ile Kilyos hafta sonu tatili fırsatını değerlendirin.

Kilyos Gezisi & Kilyos Hafta Sonu Tatili Sırasında Yapılacaklar

Kilyos’ta tatil fırsatı sizi heyecanlandırıyorsa Kilyos’un hem yaz aylarında hem de kış aylarında ayrı bir havası olduğunu ve hiçbir mevsim popülerliğini kaybetmediğini söylemeliyiz. Ancak yaz aylarında daha kalabalık olduğu kesin. Bunu Kilyos gezisi sırasında deneyimleyebileceğiniz muhteşem plajlara bakarak söylüyoruz! Hafta sonu tatili, şehrin kalabalığından kurtulmak için genellikle çalışanların tatil fırsatı haline geliyor. Bu sebeple yaz aylarında çalışma saatleri dışında, denize girmek için Kilyos hafta sonu tatili eşsiz bir seçenek.

Kilyos Halk Plajı; duş, soyunma kabini, tuvalet, can kurtaran hizmeti gibi birçok hizmetle beraber bu yerleşim alanının en çok tercih edilen plajı. Girişin ücretli olduğu plajta otopark alanı da bulunuyor. Burası dışında birçok özel hizmeti alabileceğiniz  Kilyos plajları ; Tırmata Beach, Kilyos Burc Beach, Milyon Beach gibi seçenekler de tatil fırsatınızı değerlendirmek için önerebileceğimiz plajlar arasında.

kilyos gezisi

Tarihi eserler bakımından da Kilyos gezi rehberi ile Kilyos geziniz sırasında görebileceğiniz yerler var. Örneğin köy içerisinde bulunan üç su terazisinin Cenevizliler döneminden kalma eserler olduğu düşünülüyor. Bunun yanında Kilyos Kalesi, görebileceğiniz eserlerden. Bu kale, 4. ve 5. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından savunma amacıyla yaptırılmış kalelerden. Bizans’tan sonra Cenevizlilerin döneminde bu kale onlar tarafından da kullanılmıştır. Yine 18. yüzyıldan kalma ve hâlâ kullanılmaya devam eden Taş İskele ve kayıkhane de geziniz sırasında görebileceğiniz eserlerden.

Buraya kadar gelmişken Tarihi Çınar Ağacı’nı da görmeyi unutmayın! İstanbul’un fethi anısına dikildiği rivayet edilen ağaç hakkında tarihi kayıtlarda bir şey geçmese de bir bakıma anıt bir ağaçtır. Yaşının 550 yıldan fazla olduğu düşünülen ağacın, buraya gelenler tarafından çokça ziyaret edildiğini söyleyelim. Ayrıca bol bol fotoğraf da çekiliyor.

Kilyos Hafta Sonu Tatili Detayları

Kilyos hafta sonu tatili sırasında irili ufaklı birçok otel sayesinde konaklama alanında bir sorun yaşamayacaksınız. Özellikle deniz kenarında olan oteller, hafta sonu tatili fırsatını değerlendirenler için en çok tercih edilen yerlerden. Fiyatlar, ortalamanın biraz üstünde olabilir ancak yine de sizlere hitap eden bir otel bulmakta zorlanmayacaksınız.

kilyos hafta sonu tatili

Kilyos gezi rehberi kapsamında konaklama ve gezi kısmı bitince geriye yeme ve içme kalıyor! Balıkçıların bol bol olduğu burada birçok balık restoranı var. Aynı zamanda Tırmata Beach ve Burc Beach gibi plajların da içerisinde özel restoranlar var. Burada deniz ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri