Kocaeli

Kocaeli Gezilecek Yerler: Kocaeli’nde Ne Yapılır?

Kocaeli’nin Gezilecek En Güzel Yerleri

Marmara bölgesinin İstanbul ve Bursa‘dan sonra en büyük üçüncü şehri olan Kocaeli, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmış bir şehirdir. Toplam yüzölçümü 3.397 kilometrekaredir ve ülkemizin en küçük altıncı şehridir. Şehir, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağladığı için önemli bir jeopolitik konuma sahiptir. Hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı olduğu için de turizmi günden güne gelişmektedir. İlçelerinin neredeyse hepsi turizm açısından gelişmişlik göstermektedir. Kocaeli gezilecek yerler denildiğinde akla daha çok doğal güzellikler, açık hava mekanları gelir. İşte Kocaeli’nde ne yapılır diye soranlar için Kocaeli gezi rehberi…

İzmit Saat Kulesi

1-36

Kocaeli geziniz sırasında görülmeye değer eserlerden bir tanesi İzmit Saat Kulesi’dir. Burası İzmit’in Kemalpaşa Mahallesi sınırlarında bulunan bir kuledir ve şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Kule, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü sebebiyle yaptırılmıştır. 1902 senesinde yaptırılan bu eserin giriş kısmında bir kitabe ve orta katında ise Abdülhamit’in tuğrası bulunmaktadır. Kule dört katlı olup her bir katında farklı mimari özellikler görülmektedir. Özellikle de ince uzun pencereleri usta işi bir işçilik olduğunun ispati niteliğindedir. Geçirdiği restorasyonlar sonucunda günümüze sağlam bir şekilde ve çalışıyor halde ulaşmıştır. Kule çevresinde çay ve kahve içilecek yerler, soluklanabilecek banklar bulunmaktadır. Burası gece saatlerinde başarılı ışıklandırılma sistemiyle de oldukça güzel bir görünüme sahip olmaktadır. İzmit Saat Kulesi şehir merkezinden yaklaşık 16 km uzaklıkta yer alır.

Kerpe Kartal Kayalıkları

Kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli’nin saklı cenneti olarak nitelendirilen Kerpe, Kartal Kayalıkları ile meşhurdur. Kartal Kayalıkları, uzun bir zaman içerisinde dalga ve rüzgar gibi doğa olaylarının adeta bir heykeltıraş gibi ince ince işlenerek meydana çıkardığı falezlerdir. Görünüm itibari ile oldukça farklı bir oluşum olan kayalıklar, Kerpe Plajı’nın hemen üzerinde bulunmaktadır. Kayalıklar özellikle yaz aylarında on binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olabiliyor. Kocaeli’nde ne yapılır sorusuna Kartal Kayalıkları’nda manzara izlemek, kayalıklar çevresinde balık tutmak, denize girmek ve hatta güneşlenmek gibi cevaplar verilebilir. Kartal Kayalıkları’nda yapılacak bir diğer güzel şey ise gün batımı manzarasını izlemektir. Burada gün batımı manzarasını seyrederek harika fotoğraflar yakalayabilir ve huzur dolu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kayalıklara gittiğinizde bazı noktalara tırmanmanız gerekebilir. Bu nedenle çocuklar için pek uygun değildir. Kartal Kayalıkları, şehir merkezinden yaklaşık 55 km uzaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Ballıkayalar Tabiat Parkı‘dır. Burası yerel halkın doğada vakit geçirmek istediği anlarda kaçtığı yerlerden biridir. Tabiat parkının hayvan ve bitki örtüsü çeşitliliği bir hayli zengin olduğundan 1995 senesinde koruma altına alınarak milli park ilan edilmiştir. Şehir gürültüsünden kaçıp doğaya sığınabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz, kamp atabileceğiniz, kaya tırmanışı yapabileceğiniz, doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz ve endemik bitki türlerini inceleyebileceğiniz keşfedilmeyi bekleyen sakin bir alandır. Yaklaşık 2 kilometrelik bir alanı kapsayan tabiat parkı içerisinde piknik yapabileceğimiz ayrı bir alan bulunmaktadır. Tabiat parkı içerisinde yer alan küçük göletin çevresi piknik olarak ayrılmıştır. Bu alanda ahşap masalar ve oturma alanları bulunmaktadır. Bununla birlikte alanda tuvalet, çeşme ve otopark gibi olanaklar da yer almaktadır. Burada kamp yapabileceğiniz bir alan da vardır ancak herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Kamp ateşi yakmak serbesttir ve kamp kurmak için çadır başına günlük 20 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekecektir. Kocaeli şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alır ve girişler ücretsizdir.

Maşukiye

Kocaeli gezilecek yerler

Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Maşukiye, 1864 senesinde sona eren Rus – Kafkas Savaşları esnasında Anadolu’ya göç eden Öçbe Murat Bey liderliğindeki Çerkezler tarafından kurulmuştur. Maşukiye’de Osmanlı sivil mimarisinin neredeyse tüm özelliklerini yansıtan konaklar görebilirsiniz. Burada çok çeşitli doğal güzellikleri keşfedebilir, yöresel mutfağını daha yakından tanıyabilir ve kültürüyle konuklarının hayranlığını kazanan tarihi dokuya şahitlik edebilirsiniz. Maşukiye’de gezip görebileceğiniz yerlere; Kartepe, Sapanca, Aygır Deresi, Derbent, Çiğdem Yaylası ve Kirazlı örnek gösterilebilir. Maşukiye’de yöresel mutfağı ait bir şeyler denemek istiyorsanız kesinlikle ilk olarak kiremit kaplar içerisinde pişen alabalıktan başlamalısınız. Kiremit kaplar içerisinde sunulan alabalık; mantar, kızarmış peynir ve taze köy ekmeği ile birlikte servis edilmektedir. Maşukiye, şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıktadır.

Başiskele Sahili

Kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan bu sahil 2006 senesinde tamamlanarak halkın hizmetine sunulmuştur. İlçe halkının gezme amaçlı en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Sahil palmiye ağaçları eşliğinde uzanan iki kilometrelik bir şerit boyunca uzanmaktadır. Yemyeşil dağları ve masmavi körfezi ile oldukça huzur verici bir ortama sahiptir. Sahil içerisinde; bisiklet yolları, iskele, çocuk oyun parkları, gözlem evi, halka açık plaj, tekne limanları, spor alanları, düğün salonları, dinlenme alanları, yeme içme mekanları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Başiskele Sahili’ne 652, 702, 722 numaralı otobüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kocaeli şehir merkezinden yaklaşık 24 km uzaklıktadır.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli gezilecek yerler için bir müze tavsiyesi verilecekse bu Osman Hamdi Bey Müzesi olmalıdır. Müze, Gebze ilçesinin Eskihisar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Osman Hamdi Bey’in yaşamının son senelerini ve özellikle de yaz aylarını geçirdiği iki katlı bu ev, 1987 senesinde müzeye çevrilmiş ve halkın hizmetine açılmıştır. Müze Eskihisar’ın batısında, sahile paralel olan bir tepe üzerinde yer almaktadır. İçerisinde Osman Hamdi Bey’in özel eşyaları, aile fotoğrafları, kendisinin yapmış olduğu resimler ve değerli koleksiyonlar sergilenmektedir. Yapı ayrıca; Kurtuluş Savaşı esnasında, İsmet Paşa’nın birkaç gün konaklamış olması sebebiyle de önemli bir özellik taşımaktadır. Gebze‘ye yolu düşecek olanlar için ideal bir gezi yeri olabilir.

İzmit Sarayı

Kocaeli gezilecek yerler

Kasrı Hümayun olarak da adlandırılan İzmit Sarayı, İzmit Saat Kulesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Burası, Sultan Abdülaziz’in av köşküdür. İstanbul dışında yaptırılan ilk saray olma özelliği ile dönemin önemli eserleri arasında gösterilir. Saray, 4. Murat döneminde yapılmıştır ancak çıkan bir yangın neticesinde harabeye dönmüştür. Sultan Abdülaziz yapıyı tekrar inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmesinde etkin bir rol oynamıştır. Sarayın cephelerinde bulunan mermerler ve tavan süslemeleri hayranlık verecek bir güzelliğe sahiptir. İşlemeler Fransız Ressam Sason’a aittir. Bu işlemelerde hem Osmanlı motiflerini hem de Abdülaziz’in tuğrasını görebilmek mümkündür. 1967 senesine kadar burası Vilayet ve Ziraat Odaları olarak kullanılmış daha sonra da müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1999 depreminde ağır bir hasar görmüş ve yine geniş çaplı bir restorasyon sürecinden geçmiştir. 2007 senesinden itibaren ise “Saray Müze” olarak ziyaretçilere açıktır. Müze, pazartesi günleri hariç hizmet vermektedir. Girişler ücretli olup oldukça makul bir ücreti vardır.

Bu içeriğimizde Kocaeli gezilecek yerler hakkında ve Kocaeli’de neler yapılır sorusuna ait bilgiler sunulmuştur. Kocaeli’de günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz ve oldukça da keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda yer bulunmaktadır. Dolu dolu bir gezi ve tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız Kocaeli güzel bir rota olabilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.


Başa dön tuşu